Hala widowiskowo-sportowa Urania po 42 latach od otwarcia zostanie przebudowana – zapowiedział w piątek prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Na remont hali, która ma pomieścić ponad 4 tysiące widzów, ma trafić blisko 31 mln euro z funduszy unijnych.
Przebudowa hali, która oprócz nowego wyglądu ma zyskać nowe funkcje, jest możliwa dzięki zmianom w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, po konsultacjach z Komisją Europejską – powiedział podczas konferencji marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin.
“Komisja Europejska podpisała w czwartek wniosek wypracowany po renegocjacjach dotyczący Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. To duży sukces samorządu i zarządu województwa. Ma to ogromne znaczenie dla kontynuacji i realizacji Programu Operacyjnego. Zabiegaliśmy o dofinansowanie ważnej inwestycji dla Olsztyna, ale i dla całego regionu” – mówił Brzezin.
Dodał, że w wyniku przesunięć pieniędzy w RPO, dofinansowanie modernizacji hali sportowej wynosi ok. 31 mln euro.
Projekt modernizacji obiektu został wybrany w konkursie architektonicznym w 2016 roku. Jak podał samorząd województwa, w 2018 roku dofinansowania renowacji hali odmówił miastu minister sportu. Jak podkreślił w piątek prezydent Grzymowicz, obecnie dzięki unijnemu dofinansowaniu, 42-letni obiekt zostanie gruntowanie przebudowany. Prace będą polegać na wyburzeniu części obiektu i wybudowaniu dwóch skomunikowanych ze sobą brył.
W bryle A ma powstać wielofunkcyjne boisko, wykorzystywane m.in. w rozgrywkach siatkarskich, piłki ręcznej, koszykówki, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsalu, boksu. Boisko byłoby zlokalizowane ponad cztery metry niżej, niż obecne, a widownia ma liczyć 4045 miejsc. Tym samym widownia zwiększona zostanie o ponad 1,5 tys. miejsc.
W bryle BC zaplanowano m.in. salę treningowo-rozgrzewkową z miejscami na widowni dla 500 osób, salę podnoszenia ciężarów, salę judo, siłownię oraz zaplecze sanitarno–szatniowo-rehabilitacyjne z pomieszczeniami dla zawodników, sędziów, trenerów, cheerleaderek.
Poza przebudową hali, w projekcie ujęta została budowa lodowiska zewnętrznego i parkingu podziemnego. Urania zostanie wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania dotyczące zaopatrzenia w energię.
Przetarg na wykonawstwo ma być ogłoszony w połowie roku, a prace mają się zacząć w drugiej połowie roku. Inwestycja musi powstać i zostać rozliczona do 2023 roku. Władze Olsztyna oceniają koszt modernizacji na ok. 150 mln zł. Dofinansowanie unijne wynosi 85 proc., a resztę pieniędzy musi wyłożyć samorząd Olsztyna.
Urania – niegdyś symbol nowoczesności, obiekt w którym odbywają się imprezy sportowe, artystyczne i targowe – obecnie jest budowlą przestarzałą. Hala sportowo-widowiskowa, która była budowana w latach 1973-78, była jednym z dwóch obiektów sportowych oddanych do użytku podczas centralnych dożynek w Olsztynie w 1978 roku. Jest jednym z trzech charakterystycznych budowli Olsztyna, które mają dachy w kształcie kopuły. Oprócz Uranii dachy takiej konstrukcji mają obserwatorium astronomiczne i planetarium.
Urania, którą zaprojektował Wiesław Piątkowski, ma konstrukcję żelbetową ze stalową kopułą o maksymalnej wysokości 27 metrów; okrąg, o który jest wsparta kopuła, ma średnicę 70 metrów, obiekt posadowiony jest na palach.
Reaktywacja trupa. Nie lepiej to zburzyć i postawić coś nowego od podstaw?