fbpx
-0 C
Olsztyn
środa, 7 grudnia, 2022
reklama

Afera z gruntem dla fabryki EGGER. Burmistrz wydał oświadczenie: „mogę się przyznać…”

WiadomościAfera z gruntem dla fabryki EGGER. Burmistrz wydał oświadczenie: "mogę się przyznać..."

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Zarzuty niedopełnienia obowiązków i wyrządzenia szkody majątkowej w mieniu spółki komunalnej postawiła prokuratura burmistrzowi Biskupca Kamilowi Kozłowskiemu oraz  Markowi Ś. prezesowi  tamtejszego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Chodzi o sprzedaż nieruchomości gminnych na rzecz koncernu branży meblarskiej EGGER.

Burmistrz zgodził się na publikacje wizerunku i wydał oświadczenie na swoje stronie na Facebooku. Publikujemy je w całości:

Szanowni Państwo,
w związku z ostatnimi doniesieniami medialnymi dotyczącymi postawienia mi zarzutów przez prokuraturę okręgową w Olsztynie chciałbym wyrazić swoje stanowisko.

W zeszłym tygodniu mi i prezesowi spółki gminnej postawiono zarzuty związane z procedurą sprzedaży gruntów pod największą na Warmii i Mazurach inwestycję. Upraszczając chodzi o sprzedaż gruntów z wyceny przed zmianą planu zagospodarowania przestrzennego.

Jest to o tyle zaskakujące, że w tamtym czasie grunt dla Eggera został sprzedany za ponad 50 zł za m2. Tyle wynosiła cena 1 m2 działki, która była ugorem pozbawionym zarówno dojazdu jak i uzbrojenia. Dodać do tego należy, że działki w Specjalnej Strefie Ekonomicznej znajdujące się po drugiej stronie ulicy objętej planem zagospodarowania przestrzennego z dojazdem utwardzonym, niwelacją terenu i pełnym uzbrojeniem kosztowały w tamtym czasie ponad 20 zł za m2.

Ciężko mi więc zrozumieć jak biegli powołani przez prokuraturę mogli wysunąć wniosek o sprzedaży gruntu po zaniżonej cenie. Jak można porównać wartość sprzedanego terenu pod tak dużą inwestycje do jakiegoś innego znajdującego się w sąsiedztwie skoro w tamtym czasie nie było takiego w całym województwie?

Podkreślam, że wszystkie dokumenty i procedury podejmowane przy sprzedaży gruntów czy lokalizacji tej inwestycji w naszym mieście były opiniowane przez dwie różne kancelarie prawne i nigdy ani ja ani prezes spółki nie dopuścilibyśmy się działania na szkodę gminy czy majątku spółki.

Mając na względzie powyższe ani ja ani prezes spółki PWiK w związku z postawionymi nam zarzutami nie przyznajemy się do winy. Ja ewentualnie mogę się przyznać do ściągnięcia Eggera do Biskupca, do powstania kilkuset nowych miejsc pracy, do rozwoju gospodarczego nie tylko Biskupca ale całego regionu. Zarzuty mi postawione, w najbliższym czasie wyjaśnię i sprostuję jak tylko prokuratura okręgowa dostarczy mi niezbędne dokumenty.

Uważam, że w tej sprawie jest zbyt wiele wątków politycznych i sporo nieścisłości związanych z samym postępowaniem, ale o tym będę informował Państwa na dalszym etapie sprawy.

Jednocześnie zapewniam Państwa, że praca spółki i Urzędu Miejskiego w Biskupcu nie zostanie zachwiana, a ich funkcjonowanie odbywa się bez zakłóceń.

Nazywam się Kamil Kozłowski i nie życzę sobie by mnie przedstawiać jako Kamil K. Oświadczam, że nie korzystam z prawa do ochrony wizerunku i chcę by pokazywano mnie bez zaciemniania obrazu czy pasków na oczach.

Przypomnijmy. Prokuratorskie śledztwo dotyczy procedur zakupu ziemi na potrzeby jednej z największych inwestycji w Warmińsko-mazurskiem fabryki płyt wiórowych koncernu EGGER w Biskupcu. Postępowanie to wynik kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Jak informowało w 2018 roku CBA, postępowania kontrolne dotyczyły określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji wybranych decyzji podejmowanych przez Urząd Miejski w Biskupcu w związku z realizacją umowy inwestycyjnej z 20 kwietnia 2015 r. zawartej z Horizont Project Development Sp. z o.o. i Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Biskupcu Sp. z o.o.

Kontrole dotyczyły przede wszystkim rozporządzenia przez Urząd Miejski w Biskupcu mieniem komunalnym m.in. w związku z bezprzetargowym zbyciem nieruchomości gminnych o wartości około 3 mln zł na rzecz firmy EGGER za pośrednictwem Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Biskupcu Sp.z o.o.

Przedmiotowe postępowanie wszczęto na podstawie zawiadomień złożonych
przez Stowarzyszenie Ekologiczne „Warto Być” i Panią senator Lidia Staroń.

Więcej:

Zarzuty dla burmistrza ws. sprzedaży nieruchomości na rzecz fabryki EGGER

reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze