fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

5.2 C
Olsztyn
czwartek, 2 kwietnia, 2020

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Warte uwagi

Komisarz wyborczy ogłosił termin. Referendum 29 marca

reklama
Koronawirus raport na żywo z Olsztyna i woj. warminsko-mazurskiego RAPORT

Referendum gminne w sprawie odwołania przed upływem kadencji burmistrza Ostródy Zbigniewa Michalaka zostanie przeprowadzone 29 marca – ogłosił komisarz wyborczy w Elblągu.

Postanowienie w sprawie wyznaczenia takiego terminu referendum zostało opublikowane we wtorek w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Jak poinformował dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Elblągu Adam Okruciński, inicjatorzy przeprowadzenia referendum w Ostródzie dostarczyli 20 stycznia wniosek poparty podpisami mieszkańców. Po zweryfikowaniu 3156 podpisów okazało się, że ich liczba jest wystarczająca – wymagane było zebranie podpisów 10 proc. uprawnionych do głosowania, czyli niespełna 2,7 tys. osób.

reklama

Referendum w Ostródzie będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział nie mniej niż 3/5 liczby osób uczestniczących w wyborach bezpośrednich burmistrza w 2018 r. Wzięło w nich wówczas udział (II tura) około 11,3 tys. osób. Do uznania ważności referendum potrzebny jest więc udział ponad 6,7 tys. mieszkańców.

Głosowanie odbędzie się w niedzielę 29 marca, w godz. 7-21. Głosujący mają odpowiedzieć na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem burmistrza miasta Ostróda Zbigniewa Michalaka przed upływem kadencji?”

Inicjatorzy referendum zarzucili burmistrzowi m.in. niewłaściwą politykę personalną oraz brak wizji prowadzenia samorządu i rozwoju miasta.

Zbigniew Michalak jest pierwszą kadencję burmistrzem Ostródy. Startował w wyborach jako kandydat KWW Niepartyjni Niezależni. W II turze zdobył 52,82 proc. głosów, pokonując ówczesnego burmistrza Czesława Najmowicza z KW PiS.

Będzie to pierwsze w tej kadencji samorządu referendum gminne w woj. warmińsko-mazurskim. Inicjatywy referendalne w sprawie odwołania prezydenta miasta lub burmistrza zgłoszono już także w Olsztynie, Kętrzynie i Pieniężnie.

reklama
ŹródłoPAP
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

Warte uwagi

Potrzebujesz komputerowych akcesoriów do pracy zdalnej? SL Computer działa w Olsztynie

Niemal z dnia na dzień mieszkania i domy wielu olsztyniaków zamieniły się w biura czy wręcz centra dowodzenia przeróżnych firm. W zadbaniu o odpowiedni...

Konopne chmury przyłączają się do walki z koronawirusem

„Drodzy mieszkańcy Olsztyna, z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa, w pełni popieram inicjatywę pozostania w domu na czas zagrożenia epidemicznego i wychodzę naprzeciwko waszym...

Konkurs