20 C
Olsztyn
poniedziałek, 15 lipca, 2024
reklama

Rewelacyjna wiadomość. Powstanie północna obwodnica Olsztyna!

WiadomościRewelacyjna wiadomość. Powstanie północna obwodnica Olsztyna!

Według wstępnych szacunków wartość inwestycji, które zostaną zrealizowane w ramach programu 100 obwodnic to 28 mld zł. Program będzie realizowany w latach 2020-2030 – poinformował w sobotę na konferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

reklama

Szef resortu infrastruktury podczas sobotniej konferencji prasowej ogłosił rozpoczęcie realizacji rządowego programu budowy 100 obwodnic na drogach krajowych.

Szacunkowa wartość programu została wstępnie określona na 28 mld zł – powiedział Adamczyk dziennikarzom. Minister wyjaśnił, że wartość całego programu jest szacunkowa, gdyż w przypadku 43 obwodnic przygotowano już wstępne warianty ich przebiegu, ale nie są one jeszcze znane “co do kilometra”.

reklama

Adamczyk powiedział też, że kolejnym krokiem w realizacji programu 100 obwodnic będzie jego przedstawienie na forum Rady Ministrów, która musi go zaakceptować. “Chciałbym, żeby stało się to jak najszybciej, ale myślę, że realnym terminem akceptacji programu jest sierpień” – dodał.

Zaznaczył jednocześnie, że pierwsze przetargi w programie 100 obwodnic zostaną ogłoszone już w tym roku.

“Program stu obwodnic na drogach krajowych jest gotów do realizacji i przechodzimy do jego wykonania” – powiedział Adamczyk.

reklama

“Polacy mają prawo korzystać z bezpiecznych dróg, Polacy mają prawo do miejscowości, w których nie występują korki i nie dominuje smród spalin i w końcu hałas, który temu towarzyszy. Polacy mają prawo korzystać z bezpiecznych wygodnych dróg” – mówił minister Adamczyk.

Zapewnił przy tym, że rząd wsłuchuje się w głosy Polaków. Przypomniał, że jesienią ub.r. PiS zapowiedziało przygotowanie programu budowy 100 obwodnic. “Program stu obwodnic na drogach krajowych jest gotów do realizacji i przechodzimy do jego wykonania” – podkreślił Adamczyk

Obecny na konferencji wiceminister infrastruktury Rafał Weber przedstawił sto zadań inwestycyjnych, które będą realizowane w ramach programu.

“Przede wszystkim będziemy budować obwodnice w tych miastach i miasteczkach, w których w tej chwili natężenie ruchu jest bardzo duże. Dlatego te miasta i miejscowości, które w tej chwili są objęte największym natężeniem ruchu, zostały wskazane do realizacji w ramach programu 100 obwodnic” – wskazał Weber.

Dodał, że kolejnym kryterium wziętym pod uwagę przez resort przy przygotowywaniu programu jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

“Będziemy budowali obwodnice w tych miejscach, w których dochodziło do największej liczby wypadków. Chcemy objąć tym programem drogi krajowe, by budować bezpieczną sieć dróg krajowych po to, by w Polsce wzrastało bezpieczeństwo na drogach krajowych” – zaznaczył wiceminister.

Trzecim kryterium, które było brane pod uwagę przy wyborze lokalizacji dla 100 obwodnic, były “ważne czynniki społeczno-gospodarcze”. “Oczywistym jest, że budowa nowej drogi, budowa obwodnicy otwiera nowy potencjał gospodarczy danego regionu. To przy obwodnicach lokowane są nowe działalności gospodarcze, to przy obwodnicach przedsiębiorcy chętniej inwestują i rozwijają swoje działalności gospodarcze” – wyjaśnił Weber.

Dodał, że przy wyborze lokalizacji brano także pod uwagę poprawę dostępu do miejscowości i regionów turystycznych.

Budowa obwodnic będzie finansowana z pieniędzy Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Do KFD wpływają środki z opłaty paliwowej, kredytów i pożyczek. Konto KFD zasilają ponadto wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Kolejnym źródłem wpływów do KFD są też pieniądze unijne.

Obecnie realizowany Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) przewiduje budowę 43 obwodnic o łącznej długości 447,5 km i wartości 11,3 mld zł. Dotychczas, do końca 2019 r., oddano do ruchu w ramach tego programu 15 obwodnic, a w ramach wcześniejszych działań inwestycyjnych wybudowano ich w sumie 64.

Pełny spis planowanych do budowy obwodnic jest umieszczony na specjalnej stronie internetowej pod adresem: www.100obwodnic.pl.

Na liście znalazł się też Olsztyn. – To informacja, na którą od dawna czekaliśmy! Olsztyn znalazł się w rządowym programie budowy „100 obwodnic” na sieci dróg krajowych! Nasze marzenia o budowie północnej obwodnicy miasta są coraz bliżej realizacji. Jak napisano w uzasadnieniu obwodnica „będzie stanowiła dopełnienie układu drogowego, który powstał po zrealizowaniu drogi ekspresowej S51 oraz obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 16. Dzięki inwestycji całość ruchu dalekobieżnego i tranzytowego będzie mogło zostać wyprowadzone z miasta Olsztyna.” Pięknie! Czekamy na dalsze decyzje! – skomentował prezydent Grzymowicz.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

7 KOMENTARZY

7 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Smutne
12 lutego 2020 19:31

Pieniądze unijne są kolejnym źródłem wpływów do kfd???? A może to kfd realizuje projekty przy miażdżącym udziale środków UE???? Ten wasz kurier jest chyba mocno niemerytoryczny…

gość
10 lutego 2020 14:47

Temu panu już dziękujemy

Polecane