9 C
Olsztyn
sobota, 18 maja, 2024
reklama

Do Olsztyna przyleci grupa chińskich naukowców

OlsztynDo Olsztyna przyleci grupa chińskich naukowców

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa większość uczelni nie realizuje obecnie wyjazdów studentów do Chin lub właśnie odwołała swoich studentów – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

reklama

Resort nauki poinformował, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa monitoruje wyjazdy polskich studentów i naukowców do Chin, oraz przyjazdy chińskich studentów i naukowców do Polski, które odbywają się w ramach wymiany międzyrządowej oraz porozumień międzyuczelnianych. MNiSW jest też w stałym kontakcie z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich, GIS oraz innymi resortami, w tym MSZ.

“Z napływających odpowiedzi wynika, że większość uczelni nie realizuje obecnie wyjazdów (planowane są na miesiące późniejsze) lub właśnie odwołała swoich studentów” – czytamy w przesłanym komunikacie. Resort podkreśla przy tym, że jest na etapie zbierania danych.

reklama

MNiSW podało, że 19 stycznia w Chinach w ramach umów bilateralnych między uczelniami przebywało łącznie 38 studentów i 1 pracownik akademicki, a do 27 stycznia br. wróciło 12 studentów.

Z danych ambasady Chin w Polsce wynika zaś, że w Chinach studiuje 2100 obywateli polskich, z czego 250 otrzymuje chińskie stypendia rządowe – podał resort nauki.

W Polsce przebywa grupa studentów z Chin. W semestrze zimowym 2018/2019 było to blisko 1171 osób, z czego 40 to stypendyści z Chin w ramach umowy międzyrządowej – wynika z danych resortu nauki. Najczęściej wybieranymi przez nich uczelniami są Uniwersytet Jagielloński (UJ), Uniwersytet Warszawski (UW) oraz Politechnika Wrocławska.

reklama

Na Politechnice Gdańskiej studiuje 100 studentów i studentek z Chin. Według rzecznika PG Macieja Dzwonnika większość z nich ostatnie tygodnie spędziła w Polsce, dlatego w żaden sposób nie byli narażeni na działanie wirusa. “W Chinach przebywa obecnie jedna osoba – w ponad 350-kilometrowej odległości od najbliższych ognisk występowania koronawirusa” – dodał.

Wizyty grupy chińskich naukowców spodziewa się w marcu Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. “Na razie nie mamy sygnału, że rezygnują z przyjazdu” – powiedziała rzecznik prasowa UMW Wioletta Ustyjańczuk.

Olsztyńska uczelnia w 2019 roku podpisała umowę o współpracy z Uniwersytetem Technicznym Liaoning w Chinach. Zgodnie z zapisem miało na UWM studiować 20 studentów z Chin. Uniwersytet regularnie gości delegacje z Państwa Środka oraz naukowców z tego regionu.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Mloa
2 lutego 2020 13:44

Cały świat broni się przed wirusem. Co robi Olsztyn? Ściąga do siebie Chińczyków 😅😅😅😅😵

Polecane
Ogłoszenia