fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

środa, 20 stycznia, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Unia daje 40 mln euro na elektrownię w Olsztynie wykorzystującą jako surowiec… śmieci

Wiadomości Unia daje 40 mln euro na elektrownię w Olsztynie wykorzystującą jako surowiec......

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że zatwierdziła dwie inwestycje w Polsce związane z poprawą gospodarowania odpadami, na które z unijnego budżetu przeznaczonych zostanie ponad 100 mln euro.

„Prawie 63 miliony euro z Funduszu Spójności zostanie przeznaczone na budowę zakładu unieszkodliwiania odpadów komunalnych w Gdańsku. Kolejne 40 mln euro pójdzie na budowę podobnego zakładu odzysku energii w Olsztynie” – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Stefan De Keersmaecker.

Zakład w Gdańsku dzięki termicznej utylizacji około 160 tys. ton stałych odpadów komunalnych rocznie ma wytwarzać energię elektryczną i ciepło użytkowe. Podobna elektrownia wykorzystująca jako surowiec odpady ma powstać w Olsztynie.

„Te projekty to dobre przykłady stosowania zasady, którą kierujemy się w polityce spójności UE: +myśl globalnie, działaj lokalnie+. Lokalnie zakłady te przyczynią się do lepszego przetwarzania odpadów i poprawy efektywności wytwarzania energii w obu miastach, zaś globalnie ograniczą uciążliwość odpadów dla środowiska w całym obszarze Morza Bałtyckiego” – podkreśliła cytowana w komunikacie KE komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira.

Z informacji KE wynika, że zakład w Olsztynie ma zostać uruchomiony w listopadzie 2022 roku.

W obecnej perspektywie finansowej, która obejmuje lata 2014-2020 Polska dostaje ponad 10 mld euro wsparcia z unijnej polityki spójności na rzecz ochrony środowiska i efektywnego gospodarowania zasobami.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x