fbpx
19 C
Olsztyn
poniedziałek, 25 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Unia daje 40 mln euro na elektrownię w Olsztynie wykorzystującą jako surowiec… śmieci

OlsztynUnia daje 40 mln euro na elektrownię w Olsztynie wykorzystującą jako surowiec......

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że zatwierdziła dwie inwestycje w Polsce związane z poprawą gospodarowania odpadami, na które z unijnego budżetu przeznaczonych zostanie ponad 100 mln euro.

reklama

“Prawie 63 miliony euro z Funduszu Spójności zostanie przeznaczone na budowę zakładu unieszkodliwiania odpadów komunalnych w Gdańsku. Kolejne 40 mln euro pójdzie na budowę podobnego zakładu odzysku energii w Olsztynie” – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Stefan De Keersmaecker.

Zakład w Gdańsku dzięki termicznej utylizacji około 160 tys. ton stałych odpadów komunalnych rocznie ma wytwarzać energię elektryczną i ciepło użytkowe. Podobna elektrownia wykorzystująca jako surowiec odpady ma powstać w Olsztynie.

reklama

“Te projekty to dobre przykłady stosowania zasady, którą kierujemy się w polityce spójności UE: +myśl globalnie, działaj lokalnie+. Lokalnie zakłady te przyczynią się do lepszego przetwarzania odpadów i poprawy efektywności wytwarzania energii w obu miastach, zaś globalnie ograniczą uciążliwość odpadów dla środowiska w całym obszarze Morza Bałtyckiego” – podkreśliła cytowana w komunikacie KE komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira.

Z informacji KE wynika, że zakład w Olsztynie ma zostać uruchomiony w listopadzie 2022 roku.

reklama

W obecnej perspektywie finansowej, która obejmuje lata 2014-2020 Polska dostaje ponad 10 mld euro wsparcia z unijnej polityki spójności na rzecz ochrony środowiska i efektywnego gospodarowania zasobami.

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia