26 C
Olsztyn
wtorek, 18 czerwca, 2024

Białka Tatrzańska – tu jest co robić

Jeśli szukacie miejsca do spędzenia wypoczynku w górach, a jednocześnie nie przepadacie za tłumami, z których słynie Zakopane, to proponujemy udać się do Białki Tatrzańskiej.

Położenie miejscowości, a także jej walory widokowe i klimatyczne sprawiają, że od dawna jest świetną bazą wypadową dla turystów. Ma więc typowo letniskowy charakter – znajdziecie tu wiele udogodnień dla odwiedzających, atrakcji pozwalających miło spędzić czas, a także rozbudowaną bazę noclegową.

Białka Tatrzańska w zimie

Zimowa Białka to przede wszystkim narty. Dobrze się tu bawią zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani miłośnicy białego szaleństwa. Oferta jest szeroka, ponieważ w okolicy znajduje się kilka ośrodków narciarskich – Kotelnica, Bania, Kaniówka. Połączone są karnetem TatraSki, co dla turystów stanowi duże udogodnienie. Najmłodsi chętnie skorzystają z oferty szkółek czy przedszkoli narciarskich, starsi zaś samodzielnie przemierzać będą stoki. Okoliczne trasy zjazdowe są raczej łagodne, dobre do uprawiania rodzinnego narciarstwa i przyjemnego spędzania czasu.

Białka Tatrzańska w lecie

Białka to też nazwa rzeki, wpadającej do Dunajca. Jest to typowa rzeka górska, czyli z nurtem nieregulowanym, bystrym, rwącym. Wykorzystywane jest to przez miłośników adrenaliny – na Białce odbywają się więc spływy pontonami (czyli rafting) czy kajakami.
Woda jest tu wyjątkowo czysta, więc na wędkarzy czekają lipienie, pstrągi, trocie, czy będąca pod całkowitą ochroną strzebla, której obecność najlepiej świadczy o czystości wody.
Za jedną z największych atrakcji uchodzi oczywiście kompleks basenów Terma Bania. Tu można z powodzeniem „wsiąknąć” na cały dzień, szczególnie jeśli wczasy spędzacie w towarzystwie dzieci. Kilkanaście basenów, setki metrów zjeżdżalni, rozmaite grzybki, armatki, gejzery , ślizgi wodne, sztuczne fale sprawiają, że bawić się można tu w każdym wielu. Lub relaksować w części wellness, w saunach, łaźniach czy solankowych kąpielach.

Noclegi w okolicy Białki Tatrzańskiej

Miejscowość ma mocno rozbudowaną bazę noclegową. Niezależnie od zasobność portfela znajdziecie coś dla siebie. Od prostych kwater prywatnych po pensjonaty i obiekty hotelowe. Oferta jest dopasowana do ilości turystów odwiedzających miejscowość, należy więc liczyć się z tym, że ceny w samej Białce będą wyższe niż w pobliskich miejscowościach. Dobrą alternatywą jest więc poszukanie czegoś w najbliższym sąsiedztwie, dzięki czemu w Białce można miło spędzić czas, ale wypocząć wieczorem jeszcze milej w spokojniejszej okolicy. W pobliskich Łapszach Niżnych można skorzystać z noclegu w góralskiej chacie albo domku. Położone praktycznie w lesie, pozwalają na niesamowicie bliski kontakt z przyrodą już od samego świtu. Domki są dostępne cały rok, najlepiej sprawdzają się na pobyt całej rodziny lub grypy znajomych. Choć oczywiście wypad na aromatyczny wypad we dwoje też jest ciekawą propozycją. Nowoczesne, choć urządzone w tradycyjnym stylu, łączą komfort wypoczynku z cudownym spokojem okolicy.

Pobudka w domku góralskim, otoczonym sosnami i świerkami, to genialny sposób na rozpoczęcie dnia. Nieważne, czy za oknem będzie bieliło się od śniegu, czy też w środku lata.