fbpx
23 C
Olsztyn
wtorek, 11 maja, 2021
reklama

Raport innowacyjności województw warmińsko-mazurskiego. Jesteśmy w tyle

reklama

Po raz czwarty eksperci Banku Millennium przygotowali raport „Indeks Millennium – Potencjał Innowacyjności Regionów”. Województwo warmińsko-mazurskie zajęło w nim trzecie miejsce od końca.

Jak piszą autorzy zestawiania, celem raportu jest ocena potencjału innowacyjności każdego z województw w Polsce oraz wskazanie czynników, które na ten potencjał wpływają. Wyniki tegorocznej edycji badania Millennium nie przyniosły wyraźnych zmian w potencjale innowacyjnym województw. Czołówka liderów pozostaje niezmienna (mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie, pomorskie), a zmiany pozycji innych regionów dotyczyły najczęściej przesunięcia o jedną lokatę. Powiększa się za to dystans między najlepszymi a najgorszymi województwami. Nasz region zajął 14. lokatę, gorzej jest tylko w lubuskim i świętokrzyskim, które zamykają stawkę.

Raport innowacyjności województw warmińsko-mazurskiego. Jesteśmy w tyle

reklama

Ranking powstał na podstawie pięć kryteriów: wydajności pracy, wydatków na badania i rozwój, edukacji policealnej, pracujących w sektorze badania i rozwój oraz liczby patentów. Autorzy raportu konkludują: „Podobnie jak w poprzednich latach, na ostatnich miejscach zestawienia znalazły się województwa warmińsko-mazurskie, lubuskie i świętokrzyskie. Niską pozycję tych regionów w rankingu determinuje ich relatywnie małe uprzemysłowienie i słabo rozbudowana infrastruktura edukacyjna (mała liczba uczelni i studentów). Znajduje to odzwierciedlenie w małej aktywności naukowo-badawczej (niskie nakłady na badania i rozwój, i liczba patentów), co w konsekwencji prowadzi do niskiej wydajności pracy i niskiej stopy wartości dodanej generowanej przez lokalne firmy.”

Raport innowacyjności województw warmińsko-mazurskiego. Jesteśmy w tyle

O komentarz do wyników raportu poprosiliśmy Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie – teoretycznie kuźnię przyszłych kadr sektora badawczo-rozwojowego, a także władze zarządu województwa z Urzędu Marszałkowskiego. Uczelnia, komentując wnioski dotyczące kształcenia i małej liczby studentów, tłumaczy: – UWM w Olsztynie od lat cieszy się stałym zainteresowaniem kandydatów na studia i nie odnotowujemy znaczących spadków liczby studentów. Należałoby skierować pytanie do autorów raportu, na czym opierają swoje analizy, jakie badania przeprowadzili, by wysnuć takie, a nie inne wnioski, jakie uczelnie były brane pod uwagę. Na Warmii i Mazurach są tylko dwie uczelnie publiczne, w tym nie ma żadnej typowo technicznej. Uniwersytet kształci na kilku kierunkach technicznych, jednak nie jest politechniką, więc z natury rzeczy region ten ma mniejszy procent absolwentów kierunków technicznych – mówi Wioletta Ustyjańczuk, rzeczniczka prasowa uczelni.

Władze województwa zdają sobie sprawę z sytuacji, podkreślają jednak, że region stale się rozwija, ale rozwijają się też inne województwa i stąd trudność w „dogonieniu peletonu”. Z danych dostarczonych przez urząd wynika, że w ostatnim czasie rosną nakłady przedsiębiorstw na działalność badawczo-rozwojową. W latach 2017-2018 w stosunku do 2016 wzrosły one o 84 proc. – Rośnie również zatrudnienie w działalności badawczo-rozwojowej. W 2018 r. region odnotował 4. w kraju wzrost wskaźnika (o 15% w stosunku do roku poprzedniego, podczas gdy średni krajowy przyrost wyniósł 8%). Aktywność w obszarze B+R, jak i liczba osób pracujących w tym sektorze, są ściśle powiązane z potencjałem naukowym. Obecność licznych, w tym renomowanych, uczelni wyższych pozwala rozwijać kapitał ludzki i zdolność do tworzenia, rozwijania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań, tymczasem w regionie działa zaledwie 7 uczelni, w tym tylko 2 publiczne – tłumaczy biuro prasowe urzędu.

Urząd wyjaśnia również, że firmy regionalne są mało aktywne w pozyskiwaniu środków na działalność badawczo-rozwojową przedsiębiorstw, pomimo znacznych funduszy zarezerwowanych na ten cel w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Na tym polu można wyróżnić kilka regionalnych firm — Tymbark MWS Sp. z o.o., Opegieka sp. z o.o., Netland sp. z o.o. czy Furniture Concept sp. z o.o.

Interesująca jest statystyka związana z firmami z udziałem kapitał zagranicznego w województwie. W latach 2010-2017 liczba podmiotów rosła (od 945 do 1104), ale w 2018 zanotowano duży spadek, bo spółek z udziałem kapitału zagranicznego na Warmii i Mazurach jest 763.

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze