1 C
Olsztyn
czwartek, 2 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Zawiadomienie ws. prezesa Nawackiego przekazane do Prokuratury Krajowej

WiadomościZawiadomienie ws. prezesa Nawackiego przekazane do Prokuratury Krajowej

Zawiadomienie osoby prywatnej o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego zostało przekazane do Prokuratury Krajowej – poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny.

reklama

To drugie tego rodzaju zawiadomienie, podobną sprawę od miesiąca bada również Prokuratura Krajowa.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny poinformował  w środę, że zawiadomienie, które we wtorek wpłynęło do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, tego samego dnia zostało przekazane do wydziału spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej z wnioskiem o przejęcie przedmiotowego postępowania.

reklama

Jak podawała wcześniej Prokuratura Okręgowa w Olsztynie, zdaniem osoby składającej to zawiadomienie do przekroczenia uprawnień przez prezesa Nawackiego miało dojść w związku z odmową wyjazdu Pawła Juszczyszyna do Kancelarii Sejmu. Jak relacjonował Stodolny, zdaniem osoby zawiadamiającej (Stodolny nie ujawnił personaliów tej osoby – TKO) Nawacki swoim postępowaniem działał na szkodę interesu publicznego.

Sąd uchylił decyzję PK o odmowie śledztwa ws. podarcia dokumentu przez sędziego Nawackiego

W grudniu, gdy Nawacki zawiesił na miesiąc w orzekaniu Pawła Juszczyszyna za to, że ten poprosił Sejm o listy poparcia do KRS w nowym składzie, podobne zawiadomienie złożył do prokuratury emerytowany olsztyński adwokat Ryszard Afeltowicz. W rozmowie Afeltowicz mówił wówczas, że Nawacki przekroczył tą decyzją swoje uprawnienia. Postępowanie w tej sprawie przejęła z Olsztyna Prokuratura Krajowa.

reklama

„W sprawie zawiadomienia adwokata Ryszarda Afeltowicza dotyczącego przekroczenia uprawnień przez Prezesa Sadu Rejonowego w Olsztynie w Wydziale Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej toczy się postępowanie sprawdzające” – poinformowała we wtorek Prokuratura Krajowa.

Maciej Nawacki to prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i zarazem członek KRS w nowym składzie. Publicznie przyznał on, że sam podpisał się na liście poparcia dla swojej kandydatury do KRS, czworo sędziów z Olsztyna zaś wycofało dane mu wcześniej poparcie. Z tego powodu wiele osób podnosi, że Nawacki mógł nie uzyskać wystarczającej liczby podpisów sędziów, by ubiegać się o miejsce w KRS w nowym składzie.

Sąd uchylił decyzję PK o odmowie śledztwa ws. podarcia dokumentu przez sędziego Nawackiego

Paweł Juszczyszyn to sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie, który będąc czasowo delegowanym do Sądu Okręgowego poprosił Kancelarię Sejmu o listy poparcia do KRS. Juszczyszyn zrobił to rozpoznając sprawę odwoławczą, w której w pierwszej instancji orzekał sędzia, którego kandydaturę do zawodu wskazała KRS w składzie z Nawackim. Juszczyszyn swoje oczekiwania podparł wyrokiem TSUE.

W odpowiedzi na działania Juszczyszyna resort sprawiedliwości cofnął Juszczyszynowi delegację do Sądu Okręgowego (kończy rozpoczęte sprawy – TKO), a Nawacki na miesiąc zawiesił go w orzekaniu. Nawacki usiłował też zablokować wyjazd Juszczyszyna do Kancelarii Sejmu, nie wydając zgody na wyjazd służbowy.

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Sąd uchylił decyzję PK o odmowie śledztwa ws. podarcia dokumentu przez sędziego Nawackiego