fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

5 C
Olsztyn
środa, 8 kwietnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Tajemniczy obiekt 2669 na Mazurach. Przez lata władze trzymały to w sekrecie!

reklama
Koronawirus raport na żywo z Olsztyna i woj. warminsko-mazurskiego RAPORT

Wybudowany w latach 70. ośrodek szkolenia szpiegów, oficerów wywiadu niemieckiego i kontrwywiadu SS. To na terenie tego obiektu CIA przeprowadzało swoje tortury na więźniach.

Wieś Stare Kiejkuty, to z nią sąsiaduje Jednostka Wojskowa 2669, którą w 1971 roku przemianowano na Ośrodek Szkolenia Agencji Wywiadu. O budowie placówki miała zaważyć potrzeba stworzenia bazy mobilizacyjnej dla wywiadu, a także miejsca do komunikacji radiowej dla agentów. Całą operację należało utrzymać w tajemnicy, stąd by uniknąć potencjalnego rozgłosu o budowie, we wsi wstrzymano możliwość osiedlania się i rozbudowy dla mieszkańców Starych Kiejkut. Rząd Edwarda Gierka zgodził się na wybudowanie tej jednostki, mamiony możliwościami, które rząd PRL mógłby uzyskać dzięki wyszkoleniu szpiegów i pozyskaniu nowej technologii. Na terenie obiektu wybudowano schron przeciwatomowy, własną kanalizację, studnię głębinową, koszary, stołówkę (w której pracował szef kuchni z warszawskiego Grand Hotelu), bibliotekę, bar, basen kryty oraz salę gimnastyczną. Oczywiście znajdowała się tam również radiostacja, służąca do kontaktu z zagranicznymi agentami. W roku 1989 ośrodek został przejęty przez Urząd Ochrony Państwa, a następnie przez Agencję Wywiadu w 2002 roku.

Jeden z dziennikarzy Faktu zdał relację ze swojego pobytu w okolicy placówki:

reklama

„Idę poboczem drogi krajowej 58, którą mi wskazali. Buty zapadają się w mokrą i nasiąkniętą ziemię. Nie sposób przeoczyć tego widoku.Z ogrodzenia ponad las wyrastają wieże strażnicze. Jest metalowe, podwójne, pomiędzy nimi dokładnie zaorany piasek, tak, żeby było widać ewentualne ślady wtargnięcia intruza. Na górze rolki drutu kolczastego. Na ogrodzeniu żółte tablice “Wstęp wzbroniony. Teren wojskowy”

CIA i tortury na terenie Mazur

Obiekt jest położony niedaleko portu lotniczego Olsztyn-Mazury (niegdyś lotnisko w Szymanach), z którego miało korzystać CIA przy przewożeniu więźniów do tej jednostki. Cała sprawa została ujawniona na przełomie 2005/2006 roku, gdy media pisały o tajnych więzieniach CIA w Europie, a jeden z anonimowych członków Agencji Wywiadu, potwierdził, że na terenie obiektu 2669 w latach 2002-2005, CIA przetrzymywało więźniów. W 2007 roku Parlament Europejski rozpoczął śledztwo w sprawie tajnych więzień amerykanów na terenie Polski i Rumunii. Kluczowe okazały się zeznania pełnomocniczki lotniska, Marioli Przewłockiej, która potwierdziła lądowania amerykańskich samolotów, o których wcześniej nie było mowy.

Były prezydent, Aleksander Kwaśniewski, dwukrotnie wspominał o wydarzeniach, które miały miejsce na terenie obiektu. W wywiadzie dla Gazety Wyborczej w 2012 roku mówił:

„Oczywiście, że wszystko działo się za moją wiedzą. Prezydent i premier (wówczas Leszek Miller) godzili się na współpracę wywiadowczą z Amerykanami(…)”

Dwa lata później, w rozmowie z TVN24, sprostował, że strona polska jedynie udostępniała bazę służbom amerykańskim:

„Odpowiedzialność za to, co było wewnątrz bazy ponosi strona amerykańska”

The Washington Post ujawnił, że władze Polski otrzymały 15 milionów dolarów za „wypożyczenie” obiektu dla CIA, czemu rząd polski stanowczo zaprzeczył.

24 Lipca 2014 roku ogłoszono wyrok w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce. Palestyńczyk i Saudyjczyk, którzy wytoczyli skargę o przetrzymywanie i torturowanie na terenie obiektu 2669, zostali uznani wiarygodnymi na podstawie opinii ekspertów, zeznań świadków i dowodów. Otrzymali oni po 100 tysięcy euro wynagrodzenia od polskiego rządu (jeden z nich dodatkowe 30 tysięcy, czyli zwrot kosztów postępowania). Europejski Trybunał Spraw Człowieka w Strasburgu uznał, że Polska współpracowała z CIA w ich nielegalnych działaniach, oferując niezbędne usługi logistyczne i zawierając specjalne porozumienia dotyczące bezpieczeństwa. Ponadto Trybunał zasądził o złamaniu przez Polskę 8. konwencji, dotyczącej prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Władze w Warszawie zostały też oskarżone o niezapobiegnięcie torturom i nieludzkiemu traktowaniu, na swoim terytorium, przez obce siły specjalne.

Część dokumentów dotycząca sprawy do dziś pozostaje utajniona.

 

 

reklama
reklama

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

Warte uwagi

Potrzebujesz komputerowych akcesoriów do pracy zdalnej? SL Computer działa w Olsztynie

Niemal z dnia na dzień mieszkania i domy wielu olsztyniaków zamieniły się w biura czy wręcz centra dowodzenia przeróżnych firm. W zadbaniu o odpowiedni...

Konopne chmury przyłączają się do walki z koronawirusem

„Drodzy mieszkańcy Olsztyna, z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa, w pełni popieram inicjatywę pozostania w domu na czas zagrożenia epidemicznego i wychodzę naprzeciwko waszym...

Konkurs