Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama
4 C
Olsztyn
niedziela, 23 lutego, 2020

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Warte uwagi

Proces strażaków oskarżonych o fałszywe zeznania po śmiertelnym wypadku

reklama

Przed Sądem Rejonowym rozpoczął się we wtorek proces pięciu strażaków oskarżonych o złożenie fałszywych zeznań w związku ze śmiertelnym wypadkiem podczas ćwiczeń w tamtejszej komendzie powiatowej straży pożarnej.

Pięciu strażaków: Andrzej P., Tomasz O., Piotr S., Robert Z. i Marcin Ż. zostało oskarżonych o zeznanie nieprawdy i zatajenie prawdy na temat okoliczności, przebiegu i przyczyny śmiertelnego wypadku strażaka Macieja C.

W czerwcu ub. roku podczas szkolenia z zakresu ratownictwa wysokościowego z użyciem skokochronu w kętrzyńskiej komendzie PSP zdarzył się wypadek, w którym ucierpiał Maciej C. Na skutek odniesionych obrażeń zmarł miesiąc później.

reklama

Według prokuratury, oskarżeni podczas pierwszych przesłuchań mieli zeznać m.in., że w trakcie szkolenia nie były oddawane skoki z wysokości na skokochron, a oni nie widzieli, w jaki sposób Maciej C. uległ wypadkowi. Była to nieprawda.

„Wszyscy oskarżeni przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu i złożyli obszerne wyjaśnienia” – poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Podczas kolejnej rozprawy, która ma się odbyć w środę, sąd planuje przesłuchać 10 świadków.

Natomiast w sprawie śmierci strażaka toczy się od października ub. roku odrębny proces przed sądem w Kętrzynie. Oskarżony w tamtym procesie mł. kpt. Marcin L. odpowiada za niedopełnienie obowiązków i nieumyślne spowodowanie śmierci, a także składanie fałszywych zeznań i podżeganie do nich. Nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, kwestionując ustalenia śledztwa.

Według prokuratury w czerwcu ub. roku podczas szkolenia z udziałem sześciu strażaków oskarżony dopuścił, żeby ćwiczący oddawali skoki na napełniony powietrzem skokochron, choć przepisy bezpieczeństwa i higieny służby wyraźnie tego zakazują. W rezultacie Maciej C. po oddaniu skoku z dachu garażu na skokochron doznał rozległych obrażeń głowy, w następstwie których zmarł.

Śledczy uważają, że Marcin L. bezpośrednio po wypadku nakłonił pięciu podległych mu strażaków biorących udział w szkoleniu do ustalenia wspólnej wersji fałszywych zeznań i sam także złożył takie zeznania podczas przesłuchania na policji.

reklama

luty, 2020

23LUT10:00Urodzinowy ,,Bieg na 6 łap"Schronisko dla Zwierząt w Olsztynie, ul. Turystyczna 2

Co? Gdzie? Kiedy? w Olsztynie. Zobacz nasz kalendarz wydarzeń TUTAJ
ŹródłoPAP
reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

Warte uwagi

Najładniejsze paznokcie w Olsztynie? Tylko w Centrum Kosmetologiczno-Szkoleniowym Marta Hura

Piękne i zadbane paznokcie to wizytówka zarówno każdej kobiety, jak i każdego mężczyzny. Dlatego nie ma co zwlekać, tylko powierzyć się w ręce profesjonalistów...

Konkurs

X