fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

2 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 marca, 2020

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Warte uwagi

W niektórych szkołach w regionie przedłużone ferie

reklama
Koronawirus raport na żywo z Olsztyna i woj. warminsko-mazurskiego RAPORT

Z powodu obchodzonego w kościołach wschodnich Bożego Narodzenia niektóre szkoły w woj. warmińsko-mazurskim wciąż mają ferie. Uczniowie szkoły ukraińskiej w Górowie Iławeckim do szkolnych ławek wrócą dopiero w poniedziałek.

Rzecznik prasowa olsztyńskiego kuratorium oświaty Małgorzata Hochleitner powiedziała , że dyrektorzy szkół w ramach przysługujących im uprawnień sami mogą zdecydować – i decydują – o wydłużeniu świątecznej przerwy w swoich szkołach. „Kuratorium nie dysponuje wykazem szkół, które z powodu świąt grekokatolickich i prawosławnych mają jeszcze we wtorek wolne, decyzje takie podejmują ci dyrektorzy, których znaczna część uczniów to wyznawcy obrządków wschodnich” – powiedziała Hochleitner.

Z ustaleń wynika, że we wtorek nie idą do szkoły m.in. uczniowie szkół w Kruklankach i Budrach na Mazurach – w tych szkołach zajęcia rozpoczną się w środę. W zespole szkół z ukraińskim językiem wykładowym w Górowie Iławeckim nauka rozpocznie się dopiero w poniedziałek.

reklama

We wtorek wyznawcy prawosławia i grekokatolicy obchodzą pierwszy dzień Bożego Narodzenia. W woj. warmińsko-mazurskim większość wyznawców kościołów wschodnich to grekokatolicy, których w regionie żyje ok. 13-15 tys. Liczba ta rośnie z uwagi na pracujących w regionie Ukraińców. Największe skupiska grekokatolików występują w okolicach Giżycka, Węgorzewa, Kętrzyna, Bartoszyc i Braniewa ale cerkwie są niemal w każdym powiatowym mieście regionu.

reklama
ŹródłoPAP
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

Warte uwagi

Konopne chmury przyłączają się do walki z koronawirusem

„Drodzy mieszkańcy Olsztyna, z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa, w pełni popieram inicjatywę pozostania w domu na czas zagrożenia epidemicznego i wychodzę naprzeciwko waszym...

Konkurs