8 C
Olsztyn
piątek, 31 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Śpiewanie kolęd, kwesta na hospicjum i szczodraki na Orszaku Trzech Króli

WiadomościŚpiewanie kolęd, kwesta na hospicjum i szczodraki na Orszaku Trzech Króli

Wspólne śpiewanie kolęd, kwesta na rzecz stacjonarnego hospicjum dla dzieci i poczęstunek szczodrakami, tradycyjnymi ciastkami, złożą się na VII Olsztyński Orszak Trzech Króli. Orszaki 6 stycznia przejdą w 49 miejscowościach Warmii i Mazur.

reklama

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński powiedział w piątek podczas konferencji prasowej, że w tegorocznym olsztyńskim orszaku uczestnicy wyjdą ponownie z kolędami poza świątynie, poza rodzinne domy, na ulice.

„Chcemy przypomnieć polskie kolędy, piękne utwory głęboko teologiczne, a jednocześnie bardzo jasne w przekazie. Życzę, by to wspólne kolędowanie poprzez oddanie hołdu Nowonarodzonemu Zbawicielowi było znakiem jedności i pojednania wszystkich ludzi dobrej woli”– podkreślił abp Górzyński.

reklama

Prezes Forum Prorodzinnego, organizatora olsztyńskiego orszaku, ks. Michał Tunkiewicz przypomniał, że „orszak jest otwartą, rodzinną imprezą plenerową promującą aktywne przeżywanie świąt Bożego Narodzenia i przypominającą o znaczeniu święta Objawienia Pańskiego”.

Marszałek województwa Gustaw Brzezin wskazał, że 6 stycznia orszaki przejdą w 49 miejscowościach regionu a najstarszy z nich to ten odbywający się w Miłakowie.

reklama

„To piękna tradycja ulicznych jasełek, połączona z rodzinnym świętowaniem uroczystości Trzech Króli i wspólnym kolędowaniem w orszakach”– dodał.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przypomniał, że „Trzej Królowie, główne postaci orszaku, to w pewnym sensie alegoria najnowszej historii miasta”. „Tak jak monarchowie z różnych stron świata szli pokłonić się nowemu życiu, tak po II wojnie światowej do Olsztyna przebywali z różnych miejsc Polski nowi mieszkańcy. Tym, co ich łączyło i gdzie znajdowali pierwsze wsparcie, był kościół. Znajdowali go w miejscu o szczególnej wartości duchowej – na świętej Warmii”– wskazał prezydent Grzymowicz.

Orszak w Olsztynie rozpocznie się 6 stycznia o g. 12.15 na placu Jana Pawła II przed ratuszem i przejdzie aleją Piłsudskiego do placu Solidarności. Poprzedzi go zejście trzech procesji: orszaku azjatyckiego z parafii św. Józefa z olsztyńskiego Zatorza, orszaku europejskiego z parafii pod wezwaniem Matki Bożej Saletyńskiej z osiedla jez. Długiego oraz orszak afrykański z parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa ze śródmieścia.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników 3 tys. koron i 2 tys. śpiewników oraz 2 tys. kartek z błogosławieństwem abpa Górzyńskiego. Uczestnicy będą częstowani specjalnie przygotowanymi ciastkami szczodrakami, a także cukierkami anielskimi i diabelskimi. Podczas orszaku zbierane będą datki na stacjonarne olsztyńskie hospicjum dla dzieci.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia