7 C
Olsztyn
wtorek, 21 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Jest decyzja sądu dotycząca Piotra Grzymowicza ws. afery Helpera

WiadomościJest decyzja sądu dotycząca Piotra Grzymowicza ws. afery Helpera

Sąd rozpoznał w sumie zażalenia trzech samorządowców z województwa warmińsko-mazurskiego, którzy zaskarżyli poręczenia majątkowe zastosowane wobec nich w tym śledztwie. Uwzględnił częściowo jedynie zażalenie obrońcy prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, utrzymał w mocy postanowienia o poręczeniach wobec burmistrza Reszla i b. burmistrza Jedwabna (odpowiednio 50 i 30 tys. zł).

reklama

Z 80 tys. zł do 60 tys. zł obniżył w czwartek Sąd Rejonowy w Białymstoku poręczenie majątkowe zastosowane przez prokuraturę wobec prezydenta Olsztyna, podejrzanego w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w działaniach stowarzyszenia Helper.

Kilka dni temu białostocki sąd nie uwzględnił również zażalenia na poręczenie majątkowe w kwocie 30 tys. zł, zastosowane w tym śledztwie wobec b. wójta gminy Purda.

reklama

Głównym wątkiem śledztwa, które od 2016 roku prowadzi Prokuratura Regionalna w Białymstoku, jest wyjaśnienie nadużyć finansowych związanych z prowadzeniem w latach 2011-2017 domów opieki dla seniorów. Prowadziło je olsztyńskie stowarzyszenie Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego Helper, korzystając z państwowych dotacji.

Prezydent Olsztyna wycofuje swoją nominację z plebiscytu Gazety Olsztyńskiej

Część z tych pieniędzy miała zostać przywłaszczona lub wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem. Zarzuty przedstawiono dotąd prawie 40 osobom.

reklama

Badając też wątki dotyczące działalności gmin, które podpisywały umowy ze stowarzyszeniem na prowadzenie środowiskowych domów pomocy, w połowie listopada śledczy postawili zarzuty pięciu samorządowcom z województwa warmińsko-mazurskiego, w tym prezydentowi Olsztyna Piotrowi Grzymowiczowi (zgadza się na podawanie w mediach danych i wizerunku), który sam o tym poinformował dziennikarzy.

Jak podawała prokuratura, podejrzani sprawowali w latach 2010-2017 urzędy: wójta gminy Jedwabno (dwie osoby), burmistrza Reszla i prezydenta Olsztyna oraz wójta gminy Purda w latach 2014-2017. Zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe w kwotach 10-80 tys. zł.

Zarzuty postawione samorządowcom dotyczą niedopełnienia obowiązków i wyrządzenie szkody jednostkom samorządu terytorialnego, w związku z zawartymi z Helperem umowami dotyczącymi powierzenia mu realizacji zadania publicznego polegającego na adaptacji budynków i prowadzeniu środowiskowych domów samopomocy w tych gminach.

Prezydent Olsztyna wycofuje swoją nominację z plebiscytu Gazety Olsztyńskiej

Jak informowała w listopadzie prokuratura, niedopełnienie obowiązków polegało na braku dbałości o prawidłową gospodarkę finansową jednostek samorządu terytorialnego oraz braku kontroli oceny realizacji zleconego Helperowi zadania.

Czterech z tych pięciu samorządowców zaskarżyło postanowienia o poręczeniach, ale sąd – i to częściowo – uwzględnił tylko zażalenie obrońcy prezydenta Olsztyna.

W połowie grudnia do podejrzanych w tej sprawie samorządowców, dołączył wójt Purdy w latach 2011-2014. Zarzut również dotyczy niedopełnienia obowiązków, prokuratura w tym przypadku zastosowała 20 tys. zł poręczenia. Także ten samorządowiec zapowiedział zaskarżenie postanowienia.

W niedługim czasie białostocki sąd rozpozna również zażalenie złożone przez byłego posła i agenta CBA Tomasza K., też podejrzanego w tym samym śledztwie. W jego przypadku prokuratura zastosowała poręczenie majątkowe w kwocie 500 tys. zł.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
CFFC
21 października 2020 17:12

arbuz won

Arbuz
21 października 2020 17:12

Grzymowicz won!!!

Popularne
Ogłoszenia
Prezydent Olsztyna wycofuje swoją nominację z plebiscytu Gazety Olsztyńskiej
Prezydent Olsztyna wycofuje swoją nominację z plebiscytu Gazety Olsztyńskiej