Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Jest to wyjątkowy i magiczny czas, który spędzamy zazwyczaj z najbliższymi. Szczególnym dniem w tym okresie jest Wigilia. Tego dnia ubieramy się odświętnie, dzielimy się opłatkiem i wspólnie czekamy na „pierwszą gwiazdkę”. Tradycją jest też przygotowanie jednego, nakrytego i wolnego miejsca przy stole. Symbolizuje ono pamięć o tych, którzy przy nich dawniej zasiadali. Jest również miejscem dla „zbłąkanej duszy”.
Ten zwyczaj natchnął Mikołaja Rykowskiego, założyciela i Prezesa Fundacji Wolne Miejsce:
„Dawno, dawno temu gdy byłem jeszcze małym chłopcem nigdy nie mogłem doczekać się świąt, a szczególnie samego wieczoru wigilijnego. Atmosfera tego radosnego czasu udzielała się już podczas przygotowań, a najbardziej miłe dla mnie było to, że znów zobaczę tych bliskich których nie za często widzieliśmy. Mieszkaliśmy daleko od dalszej rodziny bo aż w Kołobrzegu. Tą miłą atmosferę burzył jedynie zwyczaj który dział się u nas w domu co roku, a mianowicie nakrywanie naczyń do pustego i wolnego miejsca przy stole wigilijnym. Zawsze ze smutkiem patrzałem jak nigdy nie zostało ono zajęte. Marzyłem o tym żeby któregoś pięknego śnieżnego wieczoru zapukał do nas ten wspomniany, często samotny wędrowiec i zasiadł wśród nas a my byśmy słuchali jego ciekawych opowieści.
Dzieciństwo skończyło się ale marzenia przetrwały. Jako dorosły człowiek gdy już przeprowadziłem się do Katowic wraz z moją żoną Jolą przygotowaliśmy kolację wigilijną, spostrzegłem że również na naszym stole pojawił się dodatkowy talerz. Sytuacja ta sprowokowała naszą rozmowę, podczas której razem doszliśmy do wniosku, że powinniśmy zadbać o to by wolne miejsce przy naszym stole było zajęte przez kogoś samotnego. Znaliśmy taką osobę, był to mężczyzna niewiele starszy od nas, ale całkowicie samotny. Zaprosiliśmy Go do nas na Wigilię. Jego obecność w naszym domu zmieniła całkowicie oblicze Świąt. Wiedzieliśmy że już zawsze nasz dom będzie gościć potrzebujących. Wychodzącemu gościowi zaręczyliśmy że nasze domowe wolne miejsce przy stołach wigilijnych i wielkanocnych zawsze będzie czekać na niego, a On spytał czy może opowiedzieć o tym innym samotnym osobom. My zgodziliśmy się, a gdy On to zrobił to z roku na rok gości świątecznych u nas przybywało aż doszło do Ilości która przekroczyła możliwości naszego mieszkania i wydarzenia te przenieśliśmy do naszej restauracji w parku Śląskim. W roku dwutysięcznym dwunastym zorganizowaliśmy Wigilię dla wszystkich mieszkańców Śląska w hali kapelusz w Chorzowie na którą przyszło ponad 600 gości. W Następnych latach za zgodą Prezydenta Miasta Marcina Krupy zaczęliśmy zapraszać mieszkańców Katowic a również wszystkich z okolic do międzynarodowego Centrum Kongresowego obok Spodka. Wydarzenie to weszły na stałe w kalendarz naszego regionu i zgromadzają co roku ogromną i coraz to większa ilość osób samotnych i potrzebujących. W zeszłym roku w grudniu przybyło aż ponad dwa i pół tysiąca gości wigilijnych.”
W tym roku Fundacja Wolne Miejsce po raz pierwszy organizuje również Wigilię w Olsztynie. Wolontariusze fundacji serdecznie zapraszają wszystkich, którzy będą samotnie spędzać święta. Nie zabraknie smacznych, wigilijnych potraw, wspólnego śpiewania kolęd, występów artystycznych oraz świątecznego klimatu. Wigilia odbędzie się 24 grudnia o godzinie 16.00 w Stołówce akademickiej UWM „Kuźnia Smaków” przy ulicy Prawocheńskiego 4 w Kortowie.