fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

środa, 15 lipca, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Miłośnicy Pana Samochodzika chcą postawić mu pomnik

Miłośnicy literackiej postaci muzealnika-detektywa Pana Samochodzika chcą postawić mu pomnik w Iławie. Realizacja tego pomysłu będzie zależała od wyników trwającego od czwartku głosowania mieszkańców nad tzw. budżetem obywatelskim.

Inicjatorzy budowy pomnika Pana Samochodzika przekonują, że będzie to świetna promocja miasta i sposób na przyciągnięcie turystów. Pan Samochodzik, który był bohaterem jednej z najpopularniejszych PRL-owskich serii książek dla młodzieży, do dzisiaj ma tysiące fanów. Co roku organizowane są zloty w miejscach opisanych na kartach powieści.

Pomysłodawcy upamiętnienia przypominają związki tej postaci literackiej z Iławą. W mieście i okolicach toczy się akcja „Pana Samochodzika i złotej rękawicy” oraz trzech innych książek z tego cyklu. W dodatku ich autor, Zbigniew Nienacki (ps. lit. Zbigniewa Tomasza Nowickiego) od połowy lat 60. do śmierci w 1994 roku mieszkał w niedalekim Jerzwałdzie i spoczywa na tamtejszym cmentarzu.

Projekt budowy pomnika został zgłoszony do Iławskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy miasta mają do wyboru 14 przedsięwzięć. Głosowanie trwa dwa dni i zakończy się o północy z piątku na sobotę. Wyniki zostaną ogłoszone 30 grudnia. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany w przyszłym roku.

Pomnik ma składać się z odlanej z brązu postaci Pana Samochodzika, ażurowej konstrukcji jego wehikułu oraz tablicy informacyjnej. Pomysłodawcy wyliczyli koszt na 125 tys. zł. Pomnik miałby powstać w pobliżu iławskiego basenu, niedaleko brzegu jeziora Jeziorak.

Książkowy Pan Samochodzik to PRL-owski Indiana Jones, na każdym kroku natrafiający na historyczne zagadki, archeologiczne tajemnice i ukryte skarby, które przekazuje do muzeum. Przezwisko bohatera wiąże się z jego autem, zbudowanym przez wujka-wynalazcę na bazie rozbitego Ferrari 410. Niepozornie wyglądający pojazd rozwija ogromne prędkości, potrafi także pływać jak amfibia.

Zarówno imię bohatera – Tomasz, jak inicjały nazwiska – N.N. – nawiązują do nazwiska i pseudonimu literackiego Nienackiego. W kolejnych książkach zmienia się zawód wykonywany przez tę postać – z dziennikarza przekształca się on w muzealnika, historyka sztuki, rzeczoznawcę „Dessy” i detektywa zatrudnionego w Ministerstwie Kultury.

Nienacki opublikował 15 tomów z serii o Panu Samochodziku, niektóre z nich zostały zekranizowane. Po śmierci pisarza cykl kontynuowali inni autorzy i obecnie liczy on łącznie około 140 pozycji.

Pomysłodawcy budowy pomnika w Iławie podkreślają potencjał tzw. turystyki literackiej, czyli podróżowania przez czytelników śladami bohaterów książek. Przypominają, że wiele postaci z literatury ma już swoje pomniki – np. Oskarek z „Blaszanego bębenka” w Gdańsku, czy Dobry Wojak Szwejk w Przemyślu.

ŹródłoPAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...

Kampania „nie wyjeżdżaj daleko, odkryj naszą północ” promuje turystykę na Warmii i Mazurach

Odkryj Amerykę na Warmii, piramidę na Mazurach i inne ciekawe miejsca w zasięgu kilku godzin jazdy samochodem. W kampanii „Nie wyjeżdżaj daleko, odkryj Naszą...