18 C
Olsztyn
czwartek, 25 lipca, 2024
reklama

Uchwała Krajobrazowa Olsztyna do dyskusji

OlsztynUchwała Krajobrazowa Olsztyna do dyskusji

Reklamowy chaos w publicznej przestrzeni chce ograniczyć coraz więcej samorządów. Do kolejnego etapu prac nad dokumentem przechodzi też nasze miasto.

reklama

Do końca lutego będzie można zapoznawać się z przygotowanym projektem uchwały. Na uwagi, jakie olsztynianie chcieliby wnieść do dokumentu ratusz będzie czekał do połowy marca. W międzyczasie zaplanowana została także publiczna debata.

– Uchwała ma określać zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń – wylicza dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Olsztyna, Magdalena Binerowska. – Poza tym ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych z jakich mogą być wykonane.

reklama

W naszym mieście dyskusje nad koncepcją Uchwały Krajobrazowej Olsztyna rozpoczęły się w połowie 2017 roku. W kolejnych miesiącach – na podstawie m.in. konsultacji i badań – doprecyzowywane były szczegółowe zapisy.

– Miasto zostało podzielone na cztery obszary – mówi architekt Ewa Gadomska z Wydziału Urbanistyki i Architektury UMO. – To strefy: Stare Miato, historyczna, przyrodnicza i współczesna. Poszczególne zapisy mają szczegółowo regulować zasady umieszczania w nich np. szyldów, tablic reklamowych, ogrodzeń czy obiektów małej architektury.

Wśród głównych zasad jest m.in. zgoda na umieszczenie najwyżej dwóch szylkdów dla jednej działalności czy zielone światło dla tablic i urządzeń reklamowych zharmonizowanych z elewacją budynku. Nie ma natomiast zgody choćby na umieszczanie reklam na ogrodzeniach, zasłaniania przez reklamy okien albo grodzenia przestrzeni publicznej.

reklama

Projekt Uchwały Krajobrazowej Olsztyna będzie wyłożony do publicznego wglądu od 19 grudnia 2019 roku do 28 lutego 2020 roku. Uwagi będzie można składać do 13 marca 2020 roku. Projekt będzie udostępniony w Urzędzie Miasta (Wydział Urbanistyki i Architektury, pok. 208) oraz na stronie internetowej miasta.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane