29 C
Olsztyn
wtorek, 16 lipca, 2024
reklama

Drogowcy gotowi na atak zimy

OlsztynDrogowcy gotowi na atak zimy

Olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest przygotowany do odśnieżania 1300 km dróg krajowych w województwie warmińsko-mazurskim. Służba drogowa GDDKiA pracuje 24 godziny na dobę. 

reklama

Do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych w województwie warmińsko-mazurskim przygotowanych jest 259 jednostek sprzętu, w tym: 152 pługi lemieszowe, 17 pługów wirnikowych, 61 solarek i 29 piaskarek.

W tej chwili w magazynach w województwie warmińsko-mazurskim znajduje się  ok. 13 tys. ton soli oraz 5 tys. ton innych materiałów zapewniających szorstkość jezdni zimą. Wzdłuż dróg krajowych ustawiliśmy ok. 90 km zasłon przeciwśnieżnych – podaje olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

reklama

Szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych dostępne są pod całodobowym numerem infolinii drogowej GDDKIA 19 111 oraz w serwisie internetowym GDDKiA w zakładce “Serwis dla kierowców”, gdzie można sprawdzić aktualne warunki przejazdu i skorzystać z podglądu dróg krajowych na mapie kamer monitorujących.

Drogi krajowe na Warmii i Mazurach utrzymywane będą w określonych standardach:

– w standardzie I – około 158 km

reklama

– w standardzie II – około 714,6 km

– w standardzie III – około 426,9 km.

gddkia zimowe utrzymanie drog krajowych 2015 2016

W standardzie I jezdnie powinny być odśnieżone i odlodzone na całej powierzchni, łącznie z utwardzonymi poboczami. Po ustaniu opadów, luźny śnieg może pozostawać na drodze do 4 godzin, a błoto pośniegowe do 6 godzin. Gołoledź, szron i szadź muszą być zlikwidowane w ciągu 3 godzin od stwierdzenia występowania zjawiska. Na drodze nie może pozostawać warstwa zajeżdżonego śniegu.

W standardzie II drogi są odśnieżane i posypywane na całej ich długości i szerokości. Czas likwidacji śliskości zimowej nie może przekraczać 3-4 godzin od momentu ustania opadów śniegu lub stwierdzenia zjawiska atmosferycznego. W tym standardzie dopuszcza się, w przypadku intensywnych opadów śniegu, do 6 godzin po ustaniu opadów pozostawienie na nawierzchni warstwy zajeżdżonego śniegu o grubości nieutrudniającej ruchu.

W standardzie III odśnieżanie jest prowadzone na całych ciągach, natomiast zwalczanie śliskości prowadzone jest tylko na wyznaczonych odcinkach tych dróg, takich jak np. skrzyżowania z innymi drogami i liniami kolejowymi, przystanki komunikacyjne, odcinki dróg o pochyleniu podłużnym ponad 4 proc.

Poza podstawową siecią dróg Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie odśnieża również drogi serwisowe o łącznej długości 164,5 km.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Marcin
20 listopada 2015 07:23

Może chociaż raz zima nie zaskoczy drogowców

Anonim
19 listopada 2015 17:47

Taką mapkę dali, że nic nie widać…

Polecane