fbpx
19 C
Olsztyn
czwartek, 13 maja, 2021
reklama

Sędziowie ponownie chcą zebrania, prezes ponownie odmawia

reklama

Grupa sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie ponownie złożyła do prezesa Macieja Nawackiego wnioski o zwołanie zebrania sędziów. Nawacki ponownie odmówił. Prośby o zebranie wiążą się z zawieszeniem Pawła Juszczyszyna.

Sędziowie Sądu Rejonowego w Olsztynie od kilku dni próbują doprowadzić do zwołania zebrania, by omówić sytuację w tym sądzie, jaka zaistniała po zawieszeniu przez prezesa Macieja Nawackiego sędziego Pawła Juszczyszyna.

W piątek sędziowie rejonowi chcieli przedyskutować dwie kwestie. „W pierwszym wniosku sędziowie zwracają uwagę na to, że po zarządzeniu natychmiastowej przerwy w pełnieniu obowiązków służbowych wobec sędziego Pawła Juszczyszyna Sąd Rejonowy w Olsztynie nie posiada obecnie reprezentacji w Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie. Z kolei drugi wniosek dotyczy potrzeby omówienia bieżącej działalności Sądu Rejonowego w Olsztynie” – poinformowała rzecznik prasowa Sądu Okręgowego w Olsztynie Agnieszka Żegarska.

reklama

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki odmówił zwołania zebrania. W rozmowie – odnosząc się do pierwszego wniosku – powiedział, że zawiesił sędziego Juszczyszyna tylko na miesiąc. „Wniosek sędziów świadczy o tym, że prognozują fakt długotrwałego zawieszenia sędziego Juszczyszyna. Jeśli tak się stanie będziemy o tym rozmawiać. Mi nie wolno prognozować co do decyzji Sądu Najwyższego bo byłby to niedopuszczalny nacisk z mojej strony na ten sąd” – powiedział Nawacki.

Co do drugiego wniosku sędziów Nawacki powiedział, że o sytuacji w sądzie sędziowie będą rozmawiać na przewidzianym ustawą rocznym zebraniu, które odbędzie się pod koniec stycznia. „Na tym etapie ten wniosek jest bezprzedmiotowy” – dodał prezes sądu w Olsztynie.

W tym tygodniu sędziowie dwa razy próbowali zwołać zebranie, dwa razy Nawacki im odmówił.

Sędzia Żegarska poinformowała, że sędziowie Sądu Rejonowego w Olsztynie w trakcie zebrania planowali podjąć trzy uchwały.

W pierwszej z tych uchwał sędziowie chcieli zwrócić się do Ministra Sprawiedliwości o odwołanie sędziego Macieja Nawackiego z funkcji prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie, ponieważ w ich ocenie podjęta przez Prezesa decyzja o zarządzeniu natychmiastowej przerwy w wykonywaniu czynności służbowych przez sędziego Pawła Juszczyszyna jest pozbawiona podstaw faktycznych i prawnych. Ponadto, sędziowie podnieśli, że Maciej Nawacki podjął tę decyzję w sytuacji, która dotyczy jego osobiście, z pogwałceniem zasady, że nikt nie może być sędzią we własnej sprawie. Sędziowie wskazali również, że dalsze pełnienie funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie przez Macieja Nawackiego nie da się pogodzić z dobrem wymiaru sprawiedliwości.

W drugiej uchwale sędziowie chcieli wyrazić stanowisko, że podjęta przez sędziego Pawła Juszczyszyna czynność procesowa, polegająca na zwróceniu się do Kancelarii Sejmu o przesłanie list poparcia dla członków obecnej Krajowej Rady Sądownictwa, była obowiązkiem sądu odwoławczego i jest zgodna z przepisami, a zatem nie stanowi czynu zabronionego. Jednocześnie sędziowie zwrócili się do Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie o natychmiastowe uchylenie zarządzenia z 29 listopada 2019 r. o przerwie w czynnościach służbowych sędziego Pawła Juszczyszyna.

Natomiast w trzeciej uchwale sędziowie chcieli podziękować Wiceprezesom Sądu Rejonowego w Olsztynie – Annie Szczepańskiej oraz Krzysztofowi Krygielskiemu – za ich ciężką pracę włożoną w kierowanie i zarządzanie Sądem Rejonowym w Olsztynie. Sędziowie podkreślili przy tym, że wiceprezesi, wykonując swoje obowiązki kierowali się tylko względami merytorycznymi oraz nie wkraczali w sferę niezawisłości i niezależności sędziowskiej. Oboje wiceprezesi we wtorek sami zrezygnowali z zajmowanych stanowisk.

reklama
źródłoPAP

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze