fbpx
23 C
Olsztyn
wtorek, 11 maja, 2021
reklama

Rzecznik rządu komentuje odwołanie sędziego z Olsztyna

reklama

Osoba, która jest cofnięta z delegacji, kończy sprawy sądowe, które prowadzi, w związku z tym nie można mówić o żadnym naruszeniu niezawiłości czy niezależności – mówił rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do decyzji ministra sprawiedliwości ws. cofnięcia delegacji sędziego Pawła Juszczyszyna.

Sędzia Paweł Juszczyszyn został odwołany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę z delegacji do olsztyńskiego sądu okręgowego z sądu rejonowego po tym, gdy w jednym z procesów zażądał od Kancelarii Sejmu list poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Rzecznik rządu pytany w środę w „Rozmowie Piaseckiego” na antenie TVN24, czy minister sprawiedliwości ma pełne poparcia w takich działaniach jak odwołanie Juszczyszyna z delegacji, odpowiedział: „premier zaufał zarówno Ziobrze jak i innym ministrom, którzy aktualnie są w składzie rządu, gdy ich powołał”. „To było kilka dni temu. Wciąż ufa” – podkreślił.

reklama

Zaznaczył, że Ziobro „wykonuje kompetencje, które przysługują ministrowi sprawiedliwości i przysługiwały również poprzednim ministrom sprawiedliwości”.

Na pytanie, czy uważa, że minister sprawiedliwości dobrze wykonuje swoje obowiązki, odpowiedział: „ja myślę, że wykonywał je w sposób, który jest zgodny z prawem”. Zwrócił uwagę, że również „wcześniejsi ministrowie sprawiedliwości dokonywali cofnięcia delegacji”.

Odnosząc się do zarzutu, czy cofnięcie delegacji ma wymiar politycznych retorsji, Müller zaznaczył, że „po pierwsze cofnięcie delegacji nie powoduje w żaden sposób uszczerbku dla osoby, która jest cofnięta z delegacji, rozumianej jako, naruszenie niezawisłości”.

„Ta osoba ma takie samo wynagrodzenie, kończy sprawy sądowe, które prowadzi, w związku z tym nie można mówić o żadnym naruszeniu niezawiłości czy niezależności, jeżeli nie ma to konsekwencji w zakresie orzekania” – zaznaczył.

Powtórzył, że „osoba, która była delegowana do sądu, kończy swoje wszystkie sprawy, do których była przydzielona”.

Ocenił, że sędzia Juszczyszyn „de facto podważył legalność funkcjonowania innego sędziego”. „Chciałbym wiedzieć, na jakiej podstawie prawnej jeden sędzia mówi, że drugi nie jest być może sędzią” – powiedział.

Pytany, czy minister Ziobro przedstawił na Radzie Ministrów informację o swoich działaniach, odpowiedział, że „mówił informacyjnie, co się zadziało”. Dodał, że w takich sprawach nie ma głosowania, bo to są informacje bieżące.

Podkreślił, że „wszyscy członkowie Rady Ministrów mają głębokie przekonanie, że wymiar sprawiedliwości wymaga dalszych reform”. Wskazał, że minister sprawiedliwości „musi również dbać o to, aby system prawa był spójny i nie może być sytuacji, w której jeden sędzia mówi, że drugi nie jest sędzią”.

Sędzia Juszczyszyn zażądał list poparcia do nowej KRS, rozpoznając sprawę w IX Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Olsztynie. Spór, który rozstrzygał, dotyczył zapłaty z powództwa jednego z funduszy sekurytyzacyjnych (rodzaj zamkniętego funduszu inwestycyjnego) przeciwko Joannie S. Wyrok w tej sprawie w pierwszej instancji wydał sąd w Lidzbarku Warmińskim, a orzekał tam sędzia, którego kandydatura przekazana prezydentowi została wyłoniona przez nową KRS.

W wyroku z połowy listopada TSUE zaznaczył, że KRS, która składa wnioski z rekomendacją do prezydenta o powołanie na stanowisko sędziego, może robić to w sposób obiektywny, jednak tylko pod warunkiem, że będzie wystarczająco niezależna od władzy ustawodawczej i wykonawczej oraz od samego prezydenta. Sędziowie w Luksemburgu wskazali w tym kontekście, że należy mieć na uwadze okoliczności wybrania członków Rady oraz sposób, w jaki KRS konkretnie wypełnia wyznaczone jej zadanie stania na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Ministerstwo Sprawiedliwości nie uzasadniło powodów cofnięcia delegacji Juszczyszyna. Resort podał jedynie podstawę prawną swojej decyzji – art. 70 ustawy o ustroju sądów powszechnych, który mówi o tym, że MS w każdej chwili może cofnąć sędziemu delegację.

We wtorkowym oświadczeniu Juszczyszyn podkreślił, że prawo stron do rzetelnego procesu jest dla niego ważniejsze od jego sytuacji zawodowej. „Sędzia nie może bać się polityków, nawet jeśli mają wpływ na jego karierę. Apeluję do koleżanek i kolegów sędziów, aby zawsze pamiętali o rocie ślubowania sędziowskiego, orzekali niezawiśle i odważnie” – powiedział sędzia.

reklama
źródłoPAP

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze