13 C
Olsztyn
piątek, 24 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Odroczono sprawę b. prezydenta Olsztyna oskarżonego o gwałt

WiadomościOdroczono sprawę b. prezydenta Olsztyna oskarżonego o gwałt

Sąd Okręgowy w Olsztynie odroczył w poniedziałek rozpoznawanie sprawy apelacyjnej byłego prezydenta Olsztyna Czesława Jerzego Małkowskiego, ponieważ we wtorek ma mieć zabieg i przebywa w szpitalu. Małkowski, który jest oskarżony o gwałt, chce osobiście uczestniczyć w rozprawie.

reklama

Sąd w całości wyłączył jawność rozpoznawania sprawy Czesława Jerzego Małkowskiego. Sąd uzasadnił swoją decyzję możliwością obrazy dobrych obyczajów i ważnym interesem pokrzywdzonej.

Małkowski w przeszłości zgodził się na podawanie jego personaliów.

reklama

Pełnomocnik Czesława Małkowskiego adwokat Marek Gawryluk poinformował po wyjściu z sali rozpraw, że proces apelacyjny nie rozpoczął się z powodu wniosku Małkowskiego. „Pan Małkowski dotąd uczestniczył w każdej rozprawie i w tej także by chciał uczestniczyć. Niestety, z powodu nagłej zmiany terminu zabiegu, jaki pan Małkowski ma przejść we wtorek w szpitalu, nie mógł się dziś zjawić w sądzie. Dlatego poprosił o wyznaczenie nowego terminu” – powiedział Gawryluk. Sąd uwzględnił ten wniosek i wyznaczył nowy termin na 9 grudnia.

W rozmowie z mecenas Gawryluk zapewnił, że zabieg, jaki ma przejść Małkowski nie wiąże się z długim procesem rekonwalescencji, nie wymaga od Małkowskiego dłuższego pobytu w szpitalu. „Z całą pewnością 9 grudnia będzie mógł w rozprawie uczestniczyć” – dodał mecenas.

reklama

Pierwotnie Małkowski miał przejść zabieg w ubiegłym tygodniu, ale jak mówił w lokalnej prasie – nagle zmieniono mu termin stawienia się w szpitalu.

Czesław Jerzy Małkowski to były prezydent Olsztyna, którego w 2008 roku jedna z urzędniczek ratusza oskarżyła o gwałt. Miało do niego dojść, gdy kobieta była w zaawansowanej ciąży. Zarzuty urzędniczki potwierdziła prokuratura, która sformułowała wobec Małkowskiego akt oskarżenia.

„Nadal uważamy, że do przestępstwa doszło, i że oskarżony powinien za to ponieść karę” – powiedziała po wyjściu z sali rozpraw prokurator Iwona Kruszewska z Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, która od początku prowadzi sprawę tzw. olsztyńskiej seksafery.

W pierwszym rozpoznaniu sprawy przez sąd w Ostródzie Małkowski został skazany na 5 lat więzienia, w ponownym procesie, który w grudniu zakończył się w Olsztynie – został uniewinniony. Nie wiadomo, z jakiego powodu sąd tak diametralnie różnie ocenił sprawę, ponieważ w całości jej jawność jest wyłączona. Rzecznik sądu i prokurator informowali wcześniej, że w olsztyńskim procesie „materiał dowodowy został pogłębiony”.

Małkowski konsekwentnie twierdzi, że jest niewinny. W lokalnej gazecie przed laty przyznał się jedynie do romansu z urzędniczką i porównał swoją sytuację w tym względzie do Billa Clintona.

W czasie procesów o seksaferę Małkowski trzy razy startował w wyborach samorządowych i za każdym razem przegrywał fotel prezydenta Olsztyna w drugiej turze. Małkowski jest obecnie olsztyńskim radnym.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia