Anastazja Kuś, Konrad Bukowiecki i Jakub Szymański to tylko część znanych nazwisk, które będzie można zobaczyć w niedzielę na stadionie UWM w Olsztynie. 30 sierpnia Kortowo ponownie stanie się areną rywalizacji czołowych lekkoatletów. VI Międzynarodowy Lekkoatletyczny Memoriał Zbigniewa Ludwichowskiego będzie miał w tym roku również wyjątkowy, symboliczny wymiar. Właśnie w Olsztynie swój ostatni zawodowy start zaliczyć ma pochodzący z Warmii mistrz olimpijski.
Memoriał poświęcony cenionemu trenerowi
Zawody organizowane są ku pamięci Zbigniewa Ludwichowskiego, wieloletniego trenera związanego z KS AZS UWM Olsztyn i jednej z ważnych postaci warmińsko-mazurskiej lekkoatletyki.
Ludwichowski przez lata prowadził zawodników specjalizujących się przede wszystkim w konkurencjach biegowych. Pracował również z kadrą narodową Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Zmarł w marcu 2021 roku.
Jeszcze w tym samym roku wychowankowie i przyjaciele trenera postanowili uczcić pamięć Ludwichowskiego, organizując pierwsze zawody jego imienia. Memoriał szybko wpisał się w sportowy kalendarz Olsztyna. Tegoroczna impreza ma rangę zawodów World Athletics Continental Tour Bronze.
Anastazja Kuś, Konrad Bukowiecki i Jakub Szymański na starcie
W zawodach ponownie nie zabraknie przedstawicieli AZS UWM Olsztyn. Jedną z największych gwiazd memoriału będzie Anastazja Kuś. Tegoroczna mistrzyni świata juniorek w biegu na 400 metrów, w Kortowie zaprezentuje się w nietypowym dla siebie biegu na 150 metrów.
Kibice będą mogli zobaczyć również Konrada Bukowieckiego. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich kulomiotów wystąpi oczywiście w swojej koronnej konkurencji, czyli pchnięciu kulą. Na stadionie UWM pojawi się także Jakub Szymański, tegoroczny halowy mistrz świata w biegu na 110 metrów przez płotki.
Karol Zalewski po raz ostatni w zawodowej karierze
Szczególną uwagę kibiców może przyciągnąć występ Karola Zalewskiego. Utytułowany biegacz właśnie podczas memoriału w Olsztynie ma po raz ostatni wystąpić jako zawodowy lekkoatleta.
Zalewski ma na swoim koncie m.in. złoty medal olimpijski zdobyty w sztafecie mieszanej 4×400 metrów, halowe mistrzostwo świata oraz wiele medali mistrzostw Polski.
Pożegnalny występ w Olsztynie nie jest przypadkowy. Pochodzący z Reszla zawodnik przez wiele lat był związany ze stolicą Warmii i Mazur, reprezentował miejscowy klub i trenował pod okiem Zbigniewa Ludwichowskiego.
Dla kibiców będzie to więc nie tylko okazja do obejrzenia sportowej rywalizacji, ale również symbolicznego pożegnania jednego z najbardziej utytułowanych zawodników związanych z olsztyńską lekkoatletyką.
Biegi, pchnięcie kulą i rzut oszczepem
Program VI Międzynarodowego Lekkoatletycznego Memoriału Zbigniewa Ludwichowskiego jest bardzo intensywny. Rywalizacja rozpocznie się jeszcze przed oficjalną godziną startu głównej części zawodów.
Najpierw na bieżni pojawią się najmłodsi uczestnicy. O godz. 14:20 zaplanowano bieg dziewcząt na 100 metrów, a pięć minut później pobiegną chłopcy.
Od godz. 15:10 rozpocznie się seria konkurencji z udziałem starszych zawodników. Kibice zobaczą m.in. sprinty na 100, 150 i 300 metrów, biegi na 600 metrów oraz rywalizację płotkarzy. Równolegle rozgrywane będą konkurencje techniczne.
Szczegółowy program VI Memoriału Zbigniewa Ludwichowskiego
14:20 – 100 m dziewcząt
14:25 – 100 m chłopców
15:10 – 110 m przez płotki mężczyzn – bieg 1
15:15 – pchnięcie kulą mężczyzn
15:20 – 100 m kobiet
15:26 – 100 m mężczyzn
15:30 – rzut oszczepem kobiet
15:40 – 300 m kobiet
15:46 – 300 m mężczyzn
15:58 – 110 m przez płotki mężczyzn – bieg 2
16:10 – 600 m mężczyzn
16:16 – 600 m kobiet
16:25 – 150 m mężczyzn – bieg 1
16:31 – 150 m kobiet
16:37 – 150 m mężczyzn – bieg 2
Zawody na stadionie UWM. Wstęp wolny
VI Międzynarodowy Lekkoatletyczny Memoriał Zbigniewa Ludwichowskiego odbędzie się w niedzielę, 30 sierpnia, na stadionie UWM w Olsztynie. Organizatorzy zapraszają kibiców na trybuny. Wstęp na zawody jest bezpłatny.
źródło: olsztyn.eu / Memoriał Zbigniewa Ludwichowskiego