fbpx
17 C
Olsztyn
wtorek, 11 maja, 2021
reklama

Abp Edmund Piszcz ukończył 90 lat

reklama

Arcybiskup senior diecezji warmińskiej Edmund Piszcz obchodzi 90. urodziny. W sobotę z tej okazji w kościele seminaryjnym w Olsztynie odprawiona została msza z udziałem metropolity warmińskiego abp Józefa Górzyńskiego i hierarchów kościelnych.

W homilii abp Edmund Piszcz podkreślił rolę Bożego miłosierdzia.

„Miłosierdzie jest wielkim darem Boga, ale uwarunkowanym. Miłosierdzie otwiera się wtedy, gdy w człowieku powstaje poczucie żalu i świadomość winy. Dopiero te dwie postawy rodzą określone działanie boże, rodzą Boże miłosierdzie” – podkreślił abp Piszcz.

reklama

Wskazał, że „to Matka Boża przypomina, iż zła nie można lekceważyć i trzeba naprawiać krzywdy”. „Ale w pierwszym rzędzie za zło trzeba żałować, bo przebaczenie rodzi się, gdy jest poczucie żalu i świadomość winy” – dodał.

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński podziękował abp seniorowi Edmundowi Piszczowi za posługę pasterską, którą ten przez wiele lat sprawował stojąc na czele archidiecezji, ale także teraz, kiedy jako emeryt uczestniczy czynnie w wydarzeniach kościelnych.

„Chcę podziękować, że ksiądz arcybiskup w swym posługiwaniu poddał się działaniu bożej mądrości, że tak wiele śladów tej otwartości na bożą mądrość możemy obserwować, kiedy sięgamy pamięcią i widzimy ślady pasterskiego posługiwania”- mówił metropolita warmiński.

Wskazał, że abp Piszcz przyjął w swym posługiwaniu w kościele postawę sługi. „Być sługą Pana i wypełnić jego wolę i wypełnić swoje powołanie. Za to chce podziękować, że ksiądz arcybiskup nie tylko wtedy, gdy był pasterzem tej diecezji, ale także teraz, kiedy jest seniorem ciągle pozostaje przykładem postawy sługi, otwartego na wszystko to, co przyjmuje jako wolę Bożą” – zaznaczył.

Jak mówił metropolita abp Górzyński, taka postawa jest dla niego osobiście wzorem i przykładem do naśladowania. „Myślę, że wszyscy wierni potrafią to dostrzec i docenić”- mówił abp Górzyński.

Abp senior Edmund Piszcz urodził się 17 listopada 1929 roku w Bydgoszczy. Został wyświęcony na kapłana 10 maja 1956 roku. Na biskupa został konsekrowany 20 maja 1982 roku. 11 listopada 1985 roku został mianowany administratorem apostolskim Diecezji Warmińskiej; od 22 października 1988 roku został biskupem warmiński a od 25 marca 1992 roku do 30 maja 2006 roku arcybiskupem metropolitą warmińskim.

reklama
źródłoPAP

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze