fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

czwartek, 13 sierpnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Laserem w chorobę. W Olsztynie odbędzie się największe wydarzenie tego typu w Polsce

Ponad 100 specjalistów z kraju oraz kilkunastoosobowa delegacja lekarzy z Ukrainy przyjedzie dziś do olsztyńskiego Szpitala Dziecięcego, by doskonalić się w stosowaniu najnowocześniejszych laserów w leczeniu różnego rodzaju schorzeń u dzieci. To największe wydarzenie tego typu w Polsce w ostatnich latach.

Trzydniowe warsztaty i sympozjum pt. „Odczarujmy lasery” rozpoczną się dziś (14.11) o godz. 10 warsztatami praktycznymi w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Warsztaty polegać będą na tym, że transmisja z zabiegów z wykorzystaniem najnowocześniejszych laserów na bloku operacyjnym będzie przekazywana na żywo i omawiana w sali konferencyjnej. Ta część potrwa do godz. 14.00. Jutro planowane jest wykonanie 8 pokazowych zabiegów.

W piątek (15.11) uczestnicy przeniosą się do Lidzbarka Warmińskiego, by w tamtejszych „Termach” od godz. 15 wziąć udział w dwudniowym sympozjum poświęconym laseroterapii. Ze swoimi wykładami wystąpią najwybitniejsi chirurdzy dziecięcy w kraju. Swoje uczestnictwo w sympozjum zapowiedzieli min. prof. Janusz Bohosiewicz (Krajowy Konsultant w dziedzinie Chirurgii Dziecięcej) czy prof. Piotr Czauderna (Prezes Agencji Badań Medycznych).

Leczenie z użyciem laserów, także w olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym, przeżywa w ostatnich latach dynamiczny rozwój. Dzięki dotacji celowej z budżetu państwa, szpital wprowadził w 2018 r. nowoczesne lasery w chirurgii do leczenia naczyniaków płaskich i zmian na skórze (np. guzków i brodawek) oraz w hematologii i onkologii dziecięcej do profilaktyki i leczenia zapalenia błony śluzowej jamy ustnej w przebiegu chemioterapii.

Dzięki użyciu laserów możliwe jest leczenie takich schorzeń jak naczyniaki, malformacje, guzy, blizny potrądzikowe i pooperacyjne oraz szereg innych. Użycie tej metody daje wiele korzyści pacjentowi.

– Zastosowanie terapii laserem daje lepszy efekt leczniczy, znacznie zmniejsza utratę krwi, ogranicza obrzęk przy zabiegach resekcyjnych (podczas których usuwamy chorą część ciała lub jej fragment), zmniejsza zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe – mówi dr n. med. Wojciech Choiński, ordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii i Urologii Dziecięcej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Jednym z podstawowych zastosowań lasera jest leczenie malformacji, potocznie nazywanymi „naczyniakami płaskimi”, które występują u około 2,8 proc. noworodków i nierzadko obejmują znaczne obszary ciała. Występujące najczęściej na twarzy i szyi, naczyniaki stanowią widoczny defekt estetyczny. Laser znajduje również zastosowanie m. in. w skojarzonym leczeniu naczyniaków wczesnodziecięcych, blizn przerostowych i bliznowców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Zrealizuj inwestycję i złap deszczówkę

Od 1 lipca 2020 można składać wnioski o dofinansowanie w Programie Priorytetowym „Moja Woda”. Dzięki wspólnej inicjatywie Ministerstwa Klimatu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i...

Piknik dla mieszkańców olsztyńskiego osiedla Libero. Pierwszy budynek od firmy Budlex już oddany

W ostatni weekend redakcja Twojego Kuriera Olsztyńskiego zawitała na piknik z okazji ukończenia pierwszego (z czterech) budynku inwestycji Libero. Firma Budlex debiutuje w naszym...

Studio Dron Olsztyn oferuje fotografowanie i filmowanie z drona, wizualizacje 3D oraz tworzenie animacji

Potrzebujesz sfotografować lub sfilmować coś w niepowtarzalny sposób? Wyróżnić się na tle konkurencji, bądź zwiększyć swoje szanse na sprzedaż swoich produktów lub usług? Idealnym...