fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

piątek, 29 maja, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

666 lat Olsztyna


Masz dla nas zdjęcie albo informację? Wyślij na [email protected] lub FB m.me/twojkurierolsztyn

Niezwykłe położenie, znamienici mieszkańcy, burzliwe dzieje – to bez wątpienia charakteryzuje stolicę Warmii i Mazur. Mija kolejna rocznica nadania Olsztynowi praw miejskich.

Przez 666 lat miasto wielokrotnie zmieniało przynależność państwową. Na jego terenie ścierały się wpływy etniczne, kulturowe i religijne.

Pierwsza strażnica w zakolu Łyny została wybudowana prawdopodobnie jeszcze w 1334 roku przez warmińskiego wójta krajowego Henryka von Lutera. Nieco ponad dekadę później w jej miejscu wznoszono już okazały zamek kapituły.

Przywilej lokacyjny Kapituła Warmińska wystawiła we Fromborku 31 października 1353 roku Zasadźcą miasta i jego przyszłym sołtysem został Jan z Łajs, który w późniejszym czasie za zasługi dla osadnictwa otrzymał szlachectwo i stał się ważną osobistością Warmii. Miastu nadano miano Allenstein, od pruskiej nazwy Łyny – Alna (co znaczy „łania”). Niemieckie słowo „stein” w tym znaczeniu tłumaczone jest natomiast jako „zamek”. Obecna nazwa to spolszczenie pierwotnej, używanej przez tutejszą ludność od wieków.

W Olsztynie nie brakowało przez te wszystkie lata wybitnych mieszkańców. Bez wątpienia najważniejszą postacią miasta jest Mikołaj Kopernik. Wielki astronom pełnił tu obowiązki administratora w latach 1516-19 i 1520-21. Zajmował się m.in. zasiedlaniem okolicznych wsi, napisał traktat o pieniądzu i prowadził obserwacje astronomiczne. Pamiątką po tych ostatnich jest wykonana jego ręką tablica na ścianie zamkowego krużganka.

Patronem miasta jest apostoł, św. Jakub Starszy. Jego związki z miastem zaczął wybór na patrona pierwszego kościoła w Olsztynie, dziś bazyliki konkatedralnej. Jego imieniem nazwano też most nad Łyną na Starym Mieście. Na Targu Rybnym znajdziemy pomnik św. Jakuba, a odpoczniemy w Parku Jakubowo na Zatorzu.

Stolica Warmii i Mazur swoje święto obchodzi właśnie przy okazji imienin św. Jakuba – Dni Jakubowych, które odbywają się pod koniec lipca.

ŹródłoUM Olsztyn

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Warte uwagi

W Olsztynie powstaje niesamowite osiedle. To będą pierwsze tak prośrodowiskowe mieszkania

Coraz więcej ekologicznych rozwiązań w olsztyńskim budownictwie mieszkaniowym. Nowe pro ekologiczne osiedle znanego dewelopera już w sprzedaży. Nasze miasto, rozbudowuje się, powstają nowoczesne osiedla mieszkaniowe...

Zamieszkaj w Olsztynie

Wszystkich ludzi łączy pragnienie, żeby dobrze im się żyło w miejscu zamieszkania. Stolica województwa warmińsko-mazurskiego znakomicie odpowiada takim wymaganiom. Naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wraz...

Innowacyjna automatyczna kurtyna dezynfekująca stanęła w Szpitalu Wojewódzki w Olsztynie

Pochodząca z Olsztyna spółka JCP Medica, jako pierwsza w Polsce, opracowała innowacyjny i skuteczny sposób dezynfekcji ludzi – automatyczną kurtynę dezynfekującą. Produkt można zastosować...

Konkurs