fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

piątek, 29 maja, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Radni przegłosowali. Posypią się wysokie kary dla mieszkańców Olsztyna


Masz dla nas zdjęcie albo informację? Wyślij na [email protected] lub FB m.me/twojkurierolsztyn

Olsztyńscy radni przyjęli w środę uchwałę, w której zdecydowali, że mieszkańcom, którzy nie segregują śmieci, grozi kara w wysokości trzykrotności obowiązującej stawki za odbiór odpadów. Oznacza to, że za brak selektywnej zbiórki trzeba będzie zapłacić 54 zł za osobę miesięcznie.

Przedstawiciele samorządu argumentowali, że wprowadzenie kary za brak selektywnej zbiórki odpadów to realizacja noweli „Ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach”, która z jednej strony nakłada obowiązek segregacji odpadów, z drugiej zaś strony wprowadza możliwość karania tych, którzy z tego obowiązku się nie wywiązują. Ustawodawca przewidział, że kara za brak selektywnej zbiórki może wynieść 4-krotność pobieranej w danym miejscu stawki za odbiór śmieci, Olsztyn zdecydował, że wprowadzi karę 3-krotnej wysokości stawki bazowej. Oznacza to, że osoby przyłapane na braku selektywnego zbierania odpadów zapłacą 54 zł za osobę miesięcznie, ponieważ stawka aktualnie obowiązująca w Olsztynie wynosi 18 zł.

Wprowadzenie kary za brak selektywnej zbiórki poprzedziła gorąca dyskusja radnych, którzy stwierdzili, że o ile w domach jednorodzinnych każdy sam odpowiada za segregację śmieci, o tyle osoby mieszkające w blokach mogą być karane za to, że śmieci nie segreguje któryś z sąsiadów. W związku z tym radni postulowali, by miasto uruchomiło skupy butelek szklanych, PET, czy słoików (nie ma takich w Olsztynie – TKO). Aby uniknąć odpowiedzialności zbiorowej radni prosili o wprowadzenie oznaczonych chipami worków, by można było stwierdzić, kto segreguje śmieci, a kto nie.

Dyrektor Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Marek Bryszewski uspokajał, że samorząd nie ma na celu masowego karania mieszkańców, poza tym – jak przyznał – jednostki odpowiedzialne za odbiór odpadów będą stawiały na edukowanie mieszkańców. Odnosząc się do propozycji wprowadzenia chipowanych worków, czy skupów odpadów Bryszewski powiedział, że takie rozwiązania są kosztowne, a ich wprowadzenie w efekcie przełożyło by się na wzrost cen odbioru odpadów.

Olsztynie deklaracje o segregacji odpadów złożyło 92 proc. mieszkańców.

ŹródłoPAP

3 KOMENTARZE

 1. typowy olsztyński kretyński pomysł! zamiast narzucić na producentów nakaz produkowania spożywki w SZKLE i METALU oraz BUTELKI ZWROTNE!!!!!
  Strasz się odbiorcę, który nie ma wpływu na to, że dzięki producentom produkuje TONY PLASTIKU!!!!!
  i co NAJLEPSZE… musi za to płacić!
  najlepiej kosztami zabić obywatela.
  producent nich zarabia.

  KORMORAN jest w posiadaniu maszyn do czyszczenia butelek!!!!!!!
  ale po co ma to robić?! i wozić butelki tam i spowrotem i dopłacać, skoro głupi klient
  KUPI i zapłąci za UTYLIZACJE jego produktu!
  chore.
  a my siedzimy i czytamy takie dziadostwo i głosujemy a takich palantów.
  wstyd.

 2. Po pierwsze niech to policzą to tylko dla osób dorosłych (mam ale dzieci które jeszcze nie kumaja co to oznacza) a po drugie niech w takim razie załatwia mi większe mieszkanie bo ja osobiście nie mam gdzie rozstawie się z tymi wszystkimi kosztami w domu. Przedpokoju nie mam a kuchnia naprawdę jest mała bo mieszkanie jest małe. Będę miała większe mieszkanie to i owszem zrobię to ale nie teraz bo fizycznie nie mam gdzie trzymać. Mam trzymać śmieci u dzieci w pokoju? Niech pomysla o innych a nie tylko o sobie( bo oni mają gdzie trzymać te 4 kosze-ja nie) .

  4
  2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Warte uwagi

W Olsztynie powstaje niesamowite osiedle. To będą pierwsze tak prośrodowiskowe mieszkania

Coraz więcej ekologicznych rozwiązań w olsztyńskim budownictwie mieszkaniowym. Nowe pro ekologiczne osiedle znanego dewelopera już w sprzedaży. Nasze miasto, rozbudowuje się, powstają nowoczesne osiedla mieszkaniowe...

Zamieszkaj w Olsztynie

Wszystkich ludzi łączy pragnienie, żeby dobrze im się żyło w miejscu zamieszkania. Stolica województwa warmińsko-mazurskiego znakomicie odpowiada takim wymaganiom. Naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wraz...

Innowacyjna automatyczna kurtyna dezynfekująca stanęła w Szpitalu Wojewódzki w Olsztynie

Pochodząca z Olsztyna spółka JCP Medica, jako pierwsza w Polsce, opracowała innowacyjny i skuteczny sposób dezynfekcji ludzi – automatyczną kurtynę dezynfekującą. Produkt można zastosować...

Konkurs