24 C
Olsztyn
piątek, 21 czerwca, 2024
reklama

Radni przegłosowali. Posypią się wysokie kary dla mieszkańców Olsztyna

WiadomościRadni przegłosowali. Posypią się wysokie kary dla mieszkańców Olsztyna

Olsztyńscy radni przyjęli w środę uchwałę, w której zdecydowali, że mieszkańcom, którzy nie segregują śmieci, grozi kara w wysokości trzykrotności obowiązującej stawki za odbiór odpadów. Oznacza to, że za brak selektywnej zbiórki trzeba będzie zapłacić 54 zł za osobę miesięcznie.

reklama

Przedstawiciele samorządu argumentowali, że wprowadzenie kary za brak selektywnej zbiórki odpadów to realizacja noweli “Ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach”, która z jednej strony nakłada obowiązek segregacji odpadów, z drugiej zaś strony wprowadza możliwość karania tych, którzy z tego obowiązku się nie wywiązują. Ustawodawca przewidział, że kara za brak selektywnej zbiórki może wynieść 4-krotność pobieranej w danym miejscu stawki za odbiór śmieci, Olsztyn zdecydował, że wprowadzi karę 3-krotnej wysokości stawki bazowej. Oznacza to, że osoby przyłapane na braku selektywnego zbierania odpadów zapłacą 54 zł za osobę miesięcznie, ponieważ stawka aktualnie obowiązująca w Olsztynie wynosi 18 zł.

Wprowadzenie kary za brak selektywnej zbiórki poprzedziła gorąca dyskusja radnych, którzy stwierdzili, że o ile w domach jednorodzinnych każdy sam odpowiada za segregację śmieci, o tyle osoby mieszkające w blokach mogą być karane za to, że śmieci nie segreguje któryś z sąsiadów. W związku z tym radni postulowali, by miasto uruchomiło skupy butelek szklanych, PET, czy słoików (nie ma takich w Olsztynie – TKO). Aby uniknąć odpowiedzialności zbiorowej radni prosili o wprowadzenie oznaczonych chipami worków, by można było stwierdzić, kto segreguje śmieci, a kto nie.

reklama

Dyrektor Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Marek Bryszewski uspokajał, że samorząd nie ma na celu masowego karania mieszkańców, poza tym – jak przyznał – jednostki odpowiedzialne za odbiór odpadów będą stawiały na edukowanie mieszkańców. Odnosząc się do propozycji wprowadzenia chipowanych worków, czy skupów odpadów Bryszewski powiedział, że takie rozwiązania są kosztowne, a ich wprowadzenie w efekcie przełożyło by się na wzrost cen odbioru odpadów.

Olsztynie deklaracje o segregacji odpadów złożyło 92 proc. mieszkańców.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
łolsztyniak
31 października 2019 08:30

typowy olsztyński kretyński pomysł! zamiast narzucić na producentów nakaz produkowania spożywki w SZKLE i METALU oraz BUTELKI ZWROTNE!!!!!
Strasz się odbiorcę, który nie ma wpływu na to, że dzięki producentom produkuje TONY PLASTIKU!!!!!
i co NAJLEPSZE… musi za to płacić!
najlepiej kosztami zabić obywatela.
producent nich zarabia.

KORMORAN jest w posiadaniu maszyn do czyszczenia butelek!!!!!!!
ale po co ma to robić?! i wozić butelki tam i spowrotem i dopłacać, skoro głupi klient
KUPI i zapłąci za UTYLIZACJE jego produktu!
chore.
a my siedzimy i czytamy takie dziadostwo i głosujemy a takich palantów.
wstyd.

Jaaaaa
31 października 2019 07:21

Mam nadzieję, że prezydent Grzymowicz osobiście będzie nurkował i sprawdzał odpady.

Polecane