fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

czwartek, 13 sierpnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Sarna europejska może kontrolować termin urodzenia potomstwa

Sarna europejska może kontrolować termin urodzenia potomstwa. W niesprzyjających warunkach środowiskowych może nosić w macicy uśpiony, nie zagnieżdżony zarodek. Dopiero, gdy warunki do rozrodu będą korzystne, zarodek zacznie się rozwijać. Po donoszeniu ciąży potomstwo przyjdzie na świat.

O różnych przejawach bioróżnorodności, w tym zróżnicowaniu genetycznym w świecie zwierząt, będą rozmawiać naukowcy podczas konferencji w Białowieży, którą Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie organizuje od 7 do 8 listopada wraz z białowieskim Instytutem Biologii Ssaków PAN.

Jak wyjaśniła prof. Anna Korzekwa, naukowcy Zakładu Ochrony Bioróżnorodności zajmują się problematyką rozrodu zwierząt, która ma służyć ochronie gatunków wolnożyjących zagrożonych wyginięciem. Badania prowadzone są na zwierzętach jeleniowatych, których przedstawicielami są np. jeleń szlachetny, sarna europejska, łoś euroazjatycki czy daniel zwyczajny. Choć populacji polskich jeleniowatych nie grozi zagłada, to są one świetnymi modelami dla zwierząt, których los w przyszłości może być niepewny. Chodzi np. o takie zwierzęta, jak huemul chilijski, występujący w Ameryce Południowej- wyjaśniła.

Naukowcy z Zakładu Ochrony Bioróżnorodności tworzą bank nasienia i doskonalą metodę zapłodnienia in vitro oraz technikę przenoszenia zarodków od dawczyń do samic, u których mogą się rozwijać ciąże. W ten sposób zagrożone populacje zwierząt mogą się odradzać.

Prowadzą badania dotyczące rozrodu saren europejskich. Występuje u nich tak zwane zjawisko diapauzy ciążowej. Często ciąża jest bliźniacza, a samica sarny może w macicy nosić dwa zarodki od różnych samców. Przy czym zapłodnienia nastąpiły w różnym czasie, nawet w odstępstwie kilku miesięcy. Potomstwo zaś urodzi się w jednym terminie, choć jeden zarodek jest starszy.

Do pierwszego zapłodnienia może dojść na przełomie lipca i sierpnia. Po tym zarodek jest swobodnie noszony w macicy przez dłuższy czas; nie zagnieżdża się on w ścianie macicy i nie podlega dalszemu rozwojowi. Jest jakby uśpiony.

Gdy w grudniu dochodzi do zapłodnienia kolejnej komórki jajowej przez innego samca, to wówczas oba zarodki – zarówno pierwszy, wcześniejszy, jak i drugi, późniejszy – zostają zaimplantowane w ścianie macicy, gdzie przez następne miesiące rozwijają się, a samica rodzi potomstwo (swoiste bliźniaki, choć pochodzące od innych samców) w jednym czasie.

Naukowcy mogą ukierunkować rozród zwierząt także pod względem wzmocnienia pewnych, pożądanych cech.

Dzieje się to w przypadku hodowli jeleni szlachetnych. Gatunek może być hodowany ze względu na wartość mięsa albo na okazałe poroże. Dzięki metodzie in vitro nasienie jako nośnik pożądanych cech pobierane od tak zwanego super samca jest przekazywane potomstwu. Pobieranie nasienia od byków dzikich, wolnożyjących, służy także poszerzeniu puli genetycznej i odnowieniu stada.

ŹródłoPAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Zrealizuj inwestycję i złap deszczówkę

Od 1 lipca 2020 można składać wnioski o dofinansowanie w Programie Priorytetowym „Moja Woda”. Dzięki wspólnej inicjatywie Ministerstwa Klimatu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i...

Piknik dla mieszkańców olsztyńskiego osiedla Libero. Pierwszy budynek od firmy Budlex już oddany

W ostatni weekend redakcja Twojego Kuriera Olsztyńskiego zawitała na piknik z okazji ukończenia pierwszego (z czterech) budynku inwestycji Libero. Firma Budlex debiutuje w naszym...

Studio Dron Olsztyn oferuje fotografowanie i filmowanie z drona, wizualizacje 3D oraz tworzenie animacji

Potrzebujesz sfotografować lub sfilmować coś w niepowtarzalny sposób? Wyróżnić się na tle konkurencji, bądź zwiększyć swoje szanse na sprzedaż swoich produktów lub usług? Idealnym...