14 C
Olsztyn
wtorek, 18 czerwca, 2024
reklama

Harcerze pamiętają o opuszczonych grobach

OlsztynHarcerze pamiętają o opuszczonych grobach

Olsztyński hufiec Rodło po raz kolejny zbierał pieniądze na opiekę nad nieodwiedzanymi przez nikogo nagrobkami. Jego członkowie podsumowali swoją ostatnią, zorganizowaną już po raz 19., Akcję Znicz.

reklama

Harcerze rozpoczęli swą akcję jeszcze przed 1 listopada. Na cmentarzu św. Józefa sprzątali groby i ustawiali znicze, a przy ul. Poprzecznej znakowali mogiły zasłużonych olsztynian – przypomina olsztyński ratusz. Dokładnie na przełomie października i listopada można było ich spotkać przy nekropoliach. Tam sprzedawali znicze i zachęcali do zapalania ich na mogiłach, którymi nikt się nie opiekuje, a na których wcześniej umieścili specjalne naklejki.

W akcję zaangażowało się ok. 60 osób. Przy dwóch cmentarzach harcerze ustawili trzy stoiska. Podczas tegorocznych działań udało im się zebrać ok. 10 tys. złotych. Te pieniądze zostaną przeznaczone na przyszłoroczną opiekę nad nagrobkami oraz statutową działalność hufca.

reklama

Przy okazji listopadowych świąt prowadzona była też tradycyjna kwesta na ratowanie dawnych cmentarzy. Dzięki hojności olsztynian w tym roku na prace w nekropoliach udało się zgromadzić ponad 17 tys. złotych.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane