3 C
Olsztyn
poniedziałek, 18 listopada, 2024
reklama

Tak prezentują się zielony przystanek przy ul. Partyzantów

WiadomościTak prezentują się zielony przystanek przy ul. Partyzantów

Oficjalnie zakończone zostały inwestycje związane z tzw. łańcuchami ekomobilności. Jak informuje ratusz poza szeregiem przebudów, w śródmieści pojawiło się mnóstwo nowej zieleni.

Projekt związany był z przebudową ul. Partyzantów, powstaniem przy dworcu węzła przesiadkowego oraz modernizacją ul. Pieniężnego wraz z budową nowego mostu św. Jakuba. W zadanie wpisuje się też kupno nowych tramwajów oraz rozbudowa systemu ITS.

To była kompleksowa i niezwykle potrzebna inwestycja – przypomniał prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Zarówno ze względu na ochronę środowiska, zapewnienie komfortu korzystającym z dróg, chodników, ścieżek rowerowych, jak i znaczącą poprawę jakości przestrzeni publicznej. Podczas realizacji tego zadania nie brakowało zakrętów. Dotarliśmy jednak do szczęśliwego finału.

Zrealizowane zadania były oczekiwane z różnych względów. Przebudowa ul. Pieniężnego oraz powstanie nowego mostu św. Jakuba nie mogły dłużej czekać. Przeprawa przez Łynę była bowiem w fatalnym stanie technicznym. Niezwykle oczekiwana była także modernizacja ul. Partyzantów. Budowa węzła przesiadkowego pozwoliła natomiast na integrację w jednym miejscu różnych środków transportu. Z tego miejsca realizowanych przez zbiorowy transport jest teraz ok. 800 odjazdów dziennie.

Inwestycja w zbiorowy transport – także poprzez wyznaczenie buspasów – jest jednym z elementów zadbania o środowisko. Towarzyszyły temu mniejsze działania, jak realizacja plantów przy katedralnych murach, powstanie w miejscu parkingu dla samochodów u zbiegu ulic Partyzantów i Dąbrowszczaków kieszonkowego parku oraz – w pobliżu – pierwszego w Olsztynie tzw. zielonego przystanku.

Tylko przy okazji tych prac posadziliśmy ok. 200 drzew i 30 tys. krzewów – dodaje prezydent Piotr Grzymowicz. – Te inwestycje są odzwierciedleniem naszego podejścia do ekomobilności, a także promocją miasta. Wpisują się przecież doskonale w nasze hasło Miasta Ogrodu. Trzeba pamiętać w ostatnich latach odtwarzamy alejowy charakter śródmiejskich ulic, m.in. wzdłuż Moniuszki, Kopernika, Dąbrowszczaków i Kajki. Poza tym powstały takie parki kieszonkowe, jak Fontanna traw naprzeciw szpitala wojewódzkiego przy ul. Żołnierskiej, a także przy ul. Kajki, Kętrzyńskiego, Moniuszki, Grunwaldzkiej i przy Manhattanie.

Wartość całego projektu “Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie – łańcuchy ekomobilności” to 104 655 832,55 zł, z czego wkład Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 86 414 368,16 zł.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane