5 C
Olsztyn
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama

17 mln zł kosztować będzie remont dworca kolejowego w Olsztynku

Wiadomości17 mln zł kosztować będzie remont dworca kolejowego w Olsztynku

17 mln zł będzie kosztować modernizacja dworca kolejowego w Olsztynku. Dzięki remontowi poprawi się estetyka budynku i komfort podróżujących. W piątek podpisano umowę z wykonawcą na remont obiektu – podała w piątek spółka PKP S.A..

reklama

Przebudowa dworca w Olsztynku potrwa do wiosny 2021 roku.

Przebudowa jest kompleksowym przedsięwzięciem łączącym w sobie renowację historycznych pochodzących z 1939 roku budynków z przystosowaniem ich do współczesnych wymogów i przepisów budowlanych oraz przeciwpożarowych. Nowy budynek dworca, który jeszcze niedawno był obiektem handlowym, zostanie dostosowany do obsługi podróżnych. Wewnątrz znajdzie się kompleks toalet, kasa biletowa oraz poczekalnia. Dworzec będzie w pełni dostępny dla osób o ograniczonej mobilności. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne.

reklama

Na dworcu pojawią się tablice informacji podróżnych oraz nowoczesne nagłośnienie. Będzie bezpieczniej, bo obiekt zyska nowoczesne systemy – monitoring, kontrolę dostępu oraz system sygnalizacji włamania i napadu. Dawny blask odzyska elewacja. Wymienione zostanie poszycie dachu, stolarka okienna i drzwiowa.

Jak podała PKP S.A., ciekawym rozwiązaniem jest montaż dużej szklanej witryny w elewacji budynku, od strony peronów, tak żeby podróżni mogli obserwować ruch pociągów. Innym bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest budowa pomiędzy starym i nowym budynkiem dworca otwartej wiaty wykonanej z betonu architektonicznego wraz siedziskami, która nawiązuje do modernistycznego stylu historycznego dworca.

W historycznym budynku dworca utworzone zostanie centrum kultury, które będzie prowadził samorząd lokalny. Wewnątrz będzie się mieścić między innymi sala wielofunkcyjna na 120 osób. Podobnie jak w nowym dworcu, renowację przejdzie elewacja.

reklama

17 mln zł kosztować będzie remont dworca kolejowego w Olsztynku

Ten rok, podobnie jak cała kadencja rządu Prawa i Sprawiedliwości, jest pełen inwestycji infrastrukturalnych. Tych najważniejszych, które spinają komunikacyjnie województwo warmińsko-mazurskie. Przez całe województwo przebiega nowoczesna droga S 7. 3,5 mld złotych wyniesie koszt modernizacji połączeń kolejowych w województwie warmińsko-mazurskim. Realizowane są już prace rewitalizacyjne na linii kolejowej Działdowo-Olsztyn o wartości 389 mln złotych. Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisało umowę z Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. o dofinansowanie projektu realizacji prac na linii kolejowej nr 219 na odcinku Ełk-Szczytno o wartości 298 mln złotych Linia ta ma istotne znaczenie dla poprawy połączenia z lotniskiem regionalnym w Szymanach. W sierpniu podpisano wreszcie umowę na nowy dworzec główny w Olsztynie. To naprawdę z dawna wyczekiwana inwestycja realizowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Szacunkowa wartość tej inwestycji PKP S.A. to ponad 32 mln złotych, a modernizacji stacji planowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. to kolejne 100 mln złotych. Dzisiaj możemy zakomunikować dobrą informację mieszkańcom Olsztynka. Zapadła decyzja o modernizacji dworca kolejowego w tym mieście. Na naszych oczach Warmia i Mazury zmieniają się w nowoczesny, dostępny, przyjazny dla ludzi region – mówi Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski.

Przebudowa dworca w Olsztynku to kolejna inwestycja w województwie warmińsko-mazurskim, którą rozpoczynamy w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Jej bardzo istotnym elementem jest zaangażowanie samorządu lokalnego, który zagospodaruje historyczny dworzec. W ramach PiD do tej pory udostępniliśmy już podróżnym dworzec Olsztyn Zachodni. W trakcie prac budowlanych są obiekty w Szczytnie i Nidzicy, a architekci pracują nad projektem nowego budynku dworca Olsztyn Główny – mówi Mariusz Mróz, dyrektor Biura Inwestycji w PKP S.A.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia