W szpitalu wojewódzkim w Olsztynie na oddziale okulistyki będą wykonywane zabiegi przeszczepu rogówki. Przeprowadzanie tych zabiegów będzie możliwe m.in. dzięki gruntownej modernizacji oddziału.
W piątek w szpitalu wojewódzkim w Olsztynie otwarto gruntownie wyremontowany oddział okulistyczny. Trwający od jesieni ubiegłego roku remont kosztował ponad 3,2 mln zł i został przeprowadzony w taki sposób, że oddział jest teraz lepiej przystosowany do wykonywania zabiegów jednodniowych.
Dzięki zmodernizowaniu oddziału i doposażeniu go jeszcze w tym roku placówka rozpocznie przeprowadzanie zabiegów przeszczepu rogówki. „Obecnie trwają ostatnie przygotowania do wdrożenia tej procedury” – poinformował szpital w przesłanym komunikacie.
Przeszczepienie rogówki jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na zastąpieniu patologicznie zmienionej tkanki rogówkowej chorego (biorcy) zdrową, odpowiednio konserwowaną tkanką pobraną od dawcy. Rogówki pozyskuje się od dawców po ich śmierci. Zabieg przeszczepu rogówki wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym (zastrzyk w okolicę gałki ocznej).
Od 2016 roku w oddziale okulistycznym szpitala wojewódzkiego w Olsztynie rocznie przyjmowanych jest ponad 2 tys. pacjentów. Przeprowadzane są tu m.in. zabiegi operacyjnego leczenia zaćmy i jaskry, odwarstwień siatkówki. Na ten oddział trafiają także wszyscy, którzy zranią gałkę oczną lub mają w niej ciała obce, których nie dało się usunąć ambulatoryjnie.