Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama
4 C
Olsztyn
sobota, 15 lutego, 2020

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Warte uwagi

Skazany za zabójstwo „Orzełka” chce odbyć resztę kary w Rosji

reklama

Sąd Okręgowy w Olsztynie postanowieniem z dnia 23 września 2019 r. stwierdził, że nie ma prawnych przeszkód, aby Rosjanin skazany na karę 25 lat pozbawienia wolności za zabójstwo Andrzeja R. ps. „Orzełek” resztę kary odbył na terenie Federacji Rosyjskiej.

Minister Sprawiedliwości zwrócił się do Sądu Okręgowego w Olsztynie z wnioskiem o opinię, czy jest prawnie dopuszczalne przekazanie do wykonania na terytorium Federacji Rosyjskiej kary pozbawienia wolności orzeczonej wobec Jurija B.

Jurij B. to obywatel Rosji, który przed pięcioma laty został prawomocnie skazany na karę 25 lat pozbawienia wolności za to, że w nocy z 21 na 22 sierpnia 1999 r., działając w zamiarze pozbawienia życia Jarosława R. ps. „Orzełek”, podłożył ładunek wybuchowy w koszu na śmieci pod blokiem przy ul. Małeckiego w Olsztynie, sprowadzając w ten sposób bezpośrednie niebezpieczeństwo eksplozji materiałów wybuchowych zagrażającej życiu i zdrowiu wielu osób, a następnie, po oddaniu pięciu strzałów z pistoletu maszynowego, dokonał zabójstwa bliźniaka Andrzeja R. Na poczet kary wymierzonej Rosjaninowi został zaliczony okres rzeczywistego pozbawienia wolności w sprawie od 22 sierpnia 1999 r. do 3 kwietnia 2001 r. oraz od 7 maja 2013 r. do 5 marca 2014 r. Aktualnie wykonaniu podlega kara prawie 17 lat pozbawienia wolności.

reklama

Sąd Okręgowy w Olsztynie postanowieniem z dnia 23 września 2019 r. stwierdził, że wydanie Federacji Rosyjskiej Jurija B. jest prawnie dopuszczalne.

Sąd Okręgowy w Olsztynie w uzasadnieniu tej decyzji wskazał, że możliwość przekazania osoby skazanej reguluje umowa między Rzeczpospolitą Polską i Federacją Rosyjską o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych oraz Konwencja o przekazywaniu osób skazanych. Sąd zwrócił uwagę, że jednym z warunków koniecznych dopuszczalności przekazania do wykonania kary pozbawienia wolności na terenie Rosji jest zgoda skazanego na takie przekazanie. Tymczasem postępowanie dotyczące przekazania wykonania kary zostało zainicjowane właśnie przez Jurija B., który w piśmie z dnia 31 grudnia 2018 r. wyraził chęć odbywania kary na terytorium Rosji, a więc państwa, którego jest obywatelem. Rosjanin wskazał przy tym, że w Kaliningradzie mieszka jego najbliższa rodzina, która z uwagi na fakt odbywania przez niego kary w Polsce ma z nim utrudniony kontakt.

Ostateczna decyzja w sprawie przekazania wykonania kary wobec Jurija B. należy do Ministra Sprawiedliwości i organu wymiaru sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej.

reklama

luty, 2020

29LUTTeoria Chaosu TBAPijana Czapla, ul. Górna 1

Co? Gdzie? Kiedy? w Olsztynie. Zobacz nasz kalendarz wydarzeń TUTAJ
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

Warte uwagi

Najładniejsze paznokcie w Olsztynie? Tylko w Centrum Kosmetologiczno-Szkoleniowym Marta Hura

Piękne i zadbane paznokcie to wizytówka zarówno każdej kobiety, jak i każdego mężczyzny. Dlatego nie ma co zwlekać, tylko powierzyć się w ręce profesjonalistów...

Konkurs

X