1 C
Olsztyn
środa, 8 stycznia, 2025
reklama

Ponad pół miliona na oddział hematoonkologii dziecięcej w Olsztynie i nowe ambulanse

WiadomościPonad pół miliona na oddział hematoonkologii dziecięcej w Olsztynie i nowe ambulanse

9 szpitali na Warmii i Mazurach otrzyma nowe ambulanse ratownictwa medycznego. Tym samym z użytkowania wycofany zostanie najbardziej wyeksploatowany tabor. Pieniądze na wymianę ambulansów pochodzą z programu krajowego – poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

„Rozpoczynamy w województwie warmińsko-mazurskim podpisywanie umów w ramach programu wymiany ambulansów. To jest program krajowy ustanowiony na poziomie rządowym. W Polsce na wymianę 200 karetek przeznaczonych zostanie w sumie 80 mln zł. Na Warmii i Mazurach wymienionych będzie 9 ambulansów a koszt przedsięwzięcia wynosi 3,6 mln zł”- powiedział podczas podpisywania promes na wymianę ambulansów wiceminister Gadomski.

Wskazał, że program dotyczy najstarszych i najbardziej wyeksploatowanych karetek. „Chodzi o to, by ratownicy medyczni dysponowali bezpiecznym i najwyższej jakości sprzętem. Są to ważne cechy, bo w ratownictwie liczą się czasem nie minuty ale sekundy i możliwość szybkiego dojazdu i skorzystania ze sprzętu najwyższej jakości może uratować życie”- ocenił wiceminister.

Dodał, że „obecnie w ochronie zdrowia należy utrzymać pewne standardy i ambulanse nie mogą mieć więcej niż 5 lat”. Wskazał, że w Polsce średnio co trzecia karetka ma 6 lat i obecna wymiana zapewni utrzymanie standardów.

W czwartek promesy na wymianę ambulansów otrzymali przedstawiciele szpitali w Lidzbarku Warmińskim oraz w Szczytnie.

Wiceminister zdrowia podpisał także umowę na współfinansowanie nowoczesnego sprzętu diagnostycznego z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Nowoczesny aparat USG i trzy mikroskopy do diagnostyki molekularnej dzięki pieniądzom z ministerstwa będzie mógł zakupić Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie. Resort przekazał 611 tys. zł.

Jak powiedziała dyrektor placówki dr Krystyna Piskorz -Ogórek sprzęt zasili oddział onkologii i hematologii dziecięcej.

„Nowoczesny aparat USG i trzy mikroskopy do diagnostyki molekularnej pozwolą na ocenę genetyczną i dopasowanie leczenia pod kątem skuteczności”- wyjaśniła.

Dzięki niemu możliwe będą badania pacjentów po chemioterapii, w okresie w którym lekarze sprawdzają, jak postępuje remisja choroby. Pozwoli także na badanie małych pacjentów z wadami wrodzonymi.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie leczy rocznie 850 pacjentów z chorobami onkologicznymi.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane