50 osobowa sztafeta rowerzystów wyruszyła w piątek z Olsztyna, aby w sobotę dojechać do Warszawy do grobu ks. Jerzego Popiełuszki. Podobna sztafeta biegaczy w piątek wyrusza z Katowic.
Olsztyńska sztafeta im. Jerzego Popiełuszki odbywa się 14 raz. Wcześniej uczestnicy wzięli udział w mszy w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, a na placu Solidarności złożyli kwiaty pod pomnikiem Wolności Ojczyzny.
Prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej Wojciech Ruciński poinformował, że spośród 50 uczestników ponad połowa to ludzie młodzi, uczniowie szkół podstawowych i średnich.
„Utwierdza nas to w przekonaniu, że są oni zainteresowani najnowszą historią, w tym historią stanu wojennego i męczeństwa ofiar, którego ks. Jerzy Popiełuszko jest symbolem. Głównym celem pielgrzymki jest uczczenie ofiar stanu wojennego, w tym także olsztyńskiej ofiary, 19-letniego studenta Uniwersytetu Gdańskiego, olsztynianina Marcina Antonowicza. Podczas pielgrzymki modlić się będziemy w jego intencji” – dodał. Wspomniał, że uczestnicy mają także jeszcze jedną intencję i włączą się w sobotnią ogólnopolską akcję „Polska pod krzyżem”.
Sztafeta rowerzystów pokona w piątek i w sobotę łącznie 250 km, zmieniając się co kilka godzin. Pierwszy piątkowy etap liczy ok. 120 km. Po południu w sobotę dotrą do Warszawy do kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, gdzie złożą hołd ks. Popiełuszce przy jego grobie i wezmą udział w mszy.
W pielgrzymce rowerowej biorą udział także wychowawcy i pracownicy Szkoły Specjalnej w Kluzach. Uczestnik Piotr podkreślił, że do sztafety przyłączyli się dwaj wychowankowie placówki. „Patron sztafety ks. Jerzy Popiełuszki mówił, że na co dzień należy kierować się prawdą. Chcemy, by młodzi ludzie godnie postępowali i by walczyli o swe przekonania” – dodał.
Starosta olsztyński Andrzej Abako wskazał, że „ksiądz Jerzy Popiełuszko zabiegał o szacunek dla ludzi i kierował się dobrem ojczyzny”. „Mówił, że trzeba jej dać wolne płuca, czyli wolność. Ta prawda była niewygodna dla ówczesnego systemu. Obyśmy już nigdy nie wrócili do tamtych czasów” – podkreślił.
Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki zaznaczył, że „o prawdę trzeba się dopominać w życiu państwa i w życiu publicznym”. „Warto to wydarzenie wspierać szczególnie, gdy uczestniczą w nim młodzi ludzi” – dodał.
Ks. Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy koło Suchowoli na ziemi białostockiej. W nocy 19 października 1984 r. uprowadzili go oficerowie służb specjalnych MSW i brutalnie zamordowali. Od czerwca 2010 r. ks. Popiełuszko jest błogosławionym Kościoła katolickiego. Sztafetę organizuje Akcja Katolicka przy wsparciu NSZZ „Solidarność” i stowarzyszenia Pro Patria.