fbpx
22 C
Olsztyn
środa, 16 czerwca, 2021
reklama

Pozew ws. ustalenia, czy sędzia Nawacki jest członkiem KRS

reklama
Wyślij przez
0

Do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynął pozew o ustalenie, czy prezes tego sądu Maciej Nawacki pozostaje w stosunku służbowym członka Krajowej Rady Sądownictwa. Pozew skierował sędzia sądu rejonowego w Sulęcinie Tomasz Błaszkiewicz.

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka sądu okręgowego w Olsztynie Agnieszka Żegarska, 29 sierpnia 2019 r. do sądu rejonowego w tym mieście wpłynął pozew Tomasza Błaszkiewicza, sędziego sądu rejonowego w Sulęcinie, dotyczący Macieja Nawackiego. Błaszkiewicz domaga się „ustalenia, że pozwany nie pozostaje w stosunku służbowym członka Krajowej Rady Sądownictwa”.

Jak podnosi powód, kandydatura Macieja Nawackiego na członka KRS nie została prawidłowo zgłoszona, w związku z czym powinna być odrzucona, a jego wybór nie powinien być przedmiotem głosowania i uchwały Sejmu z 6 marca 2018 r. w sprawie wyboru członków KRS – podała rzeczniczka.

reklama

W ocenie powoda, zgłoszenie Macieja Nawackiego nie spełniało ustawowej przesłanki dotyczącej wymaganej liczby podpisów. W pozwie wskazano, że jeden z podpisów został złożony przez samego pozwanego, a poparcie części sędziów zostało wycofane jeszcze przed zakończeniem procedury zgłaszania kandydatów, w wyniku czego liczba zgromadzonych przez pozwanego podpisów była mniejsza niż wymagane 25.

Jak podała sędzia Żegarska, „w pozwie w pierwszej kolejności została zawarta prośba o pilne rozpoznanie wniosku o zabezpieczenie dowodu w postaci załącznika do zgłoszenia kandydatury Macieja Nawackiego na członka KRS, ujawniającego listę sędziów, którzy poparli jego kandydaturę, przez zobowiązanie Szefa Kancelarii Sejmu RP do wydania i złożenia w sądzie listy poparcia kandydatury pozwanego w formie oryginalnego dokumentu lub uwierzytelnionej kopii”.

Sędzia Błaszkiewicz wskazał, że ma interes prawny w ustaleniu, iż pozwany nie pozostaje w stosunku służbowym członka KRS. Powód zgłosił bowiem swoją kandydaturę na wolne stanowisko w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jego kandydatura będzie przedmiotem analizy dokonywanej przez KRS, której członkiem jest pozwany. W ocenie powoda istnieje zatem realna obawa, że uchwała w przedmiocie jego kandydatury zostanie podjęta przez nieuprawnione do tego osoby, w rezultacie czego również nieważne byłoby ewentualne powołanie go na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego.

„Powyższa sprawa została zarejestrowana pod sygnaturą XC 2645/19. Oznacza to, że wydziałem Sądu Rejonowego w Olsztynie właściwym do rozpoznania powyższej sprawy jest X Wydział Cywilny. Jednak termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony. Sprawa w drodze losowania została przydzielona sędziemu referentowi, który już 3 września 2019 r. złożył wniosek o wyłączenie go od jej rozpoznania” – dodała rzeczniczka.

Sędzia, który chce się wyłączyć z rozpoznawania tej sprawy, wskazał m.in., że pozwanym jest znany mu osobiście prezes sądu rejonowego w Olsztynie, a tym samym pozostaje on ze stroną postępowania w stosunku zależności służbowej.

Do sekretariatu X Wydziału Cywilnego wpływają wnioski kolejnych sędziów o wyłączenie ich od rozpoznania tej sprawy. Nie zostały one jeszcze rozpoznane – poinformowała rzeczniczka sądu okręgowego w Olsztynie.


ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!

Wysyłamy tylko ważne tematy dotyczące życia mieszkańców

Wyślij przez
0
reklama
źródłoPAP

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze