Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama
środa, 18 Wrzesień, 2019
11 C
Olsztyn

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Warte uwagi

Akcja „Powrót do szkoły” z SL Computer. Olsztyński sklep komputerowy przygotował ciekawą ofertę

Zeszyt i piórnik? Pewnie, wciąż są ważne! Jeszcze więcej w kwestiach nauki zależy dziś jednak od dobrego komputera, monitora czy drukarki, które mogą się...

ALICJA – Najlepsza szkoła francuskiego w Olsztynie

Jesteśmy jedyną szkołą w Olsztynie specjalizującą się wyłącznie w nauce języka francuskiego. Uważamy, że doświadczenie to klucz do sukcesu. Wiemy co mówimy, ponieważ uczymy już...

Legalna marihuana? Wywiad z właścicielem olsztyńskiego sklepu z konopiami CBD

Konopne Chmury to sklep internetowy, który działa na terenie Olsztyna sprzedając susz konopny z substancją CBD. W przeciwieństwie do THC, CBD nie jest substancją...

wrzesień, 2019

18WRZ19:4520:45Zajęcia jogi dla początkującychJustyna Cilulko-Dołęga - joga i rozwój

Pokaż więcej wydarzeń

Pozew ws. ustalenia, czy sędzia Nawacki jest członkiem KRS

reklama

Do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynął pozew o ustalenie, czy prezes tego sądu Maciej Nawacki pozostaje w stosunku służbowym członka Krajowej Rady Sądownictwa. Pozew skierował sędzia sądu rejonowego w Sulęcinie Tomasz Błaszkiewicz.

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka sądu okręgowego w Olsztynie Agnieszka Żegarska, 29 sierpnia 2019 r. do sądu rejonowego w tym mieście wpłynął pozew Tomasza Błaszkiewicza, sędziego sądu rejonowego w Sulęcinie, dotyczący Macieja Nawackiego. Błaszkiewicz domaga się „ustalenia, że pozwany nie pozostaje w stosunku służbowym członka Krajowej Rady Sądownictwa”.

Jak podnosi powód, kandydatura Macieja Nawackiego na członka KRS nie została prawidłowo zgłoszona, w związku z czym powinna być odrzucona, a jego wybór nie powinien być przedmiotem głosowania i uchwały Sejmu z 6 marca 2018 r. w sprawie wyboru członków KRS – podała rzeczniczka.

reklama

W ocenie powoda, zgłoszenie Macieja Nawackiego nie spełniało ustawowej przesłanki dotyczącej wymaganej liczby podpisów. W pozwie wskazano, że jeden z podpisów został złożony przez samego pozwanego, a poparcie części sędziów zostało wycofane jeszcze przed zakończeniem procedury zgłaszania kandydatów, w wyniku czego liczba zgromadzonych przez pozwanego podpisów była mniejsza niż wymagane 25.

Jak podała sędzia Żegarska, „w pozwie w pierwszej kolejności została zawarta prośba o pilne rozpoznanie wniosku o zabezpieczenie dowodu w postaci załącznika do zgłoszenia kandydatury Macieja Nawackiego na członka KRS, ujawniającego listę sędziów, którzy poparli jego kandydaturę, przez zobowiązanie Szefa Kancelarii Sejmu RP do wydania i złożenia w sądzie listy poparcia kandydatury pozwanego w formie oryginalnego dokumentu lub uwierzytelnionej kopii”.

Sędzia Błaszkiewicz wskazał, że ma interes prawny w ustaleniu, iż pozwany nie pozostaje w stosunku służbowym członka KRS. Powód zgłosił bowiem swoją kandydaturę na wolne stanowisko w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jego kandydatura będzie przedmiotem analizy dokonywanej przez KRS, której członkiem jest pozwany. W ocenie powoda istnieje zatem realna obawa, że uchwała w przedmiocie jego kandydatury zostanie podjęta przez nieuprawnione do tego osoby, w rezultacie czego również nieważne byłoby ewentualne powołanie go na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego.

„Powyższa sprawa została zarejestrowana pod sygnaturą XC 2645/19. Oznacza to, że wydziałem Sądu Rejonowego w Olsztynie właściwym do rozpoznania powyższej sprawy jest X Wydział Cywilny. Jednak termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony. Sprawa w drodze losowania została przydzielona sędziemu referentowi, który już 3 września 2019 r. złożył wniosek o wyłączenie go od jej rozpoznania” – dodała rzeczniczka.

Sędzia, który chce się wyłączyć z rozpoznawania tej sprawy, wskazał m.in., że pozwanym jest znany mu osobiście prezes sądu rejonowego w Olsztynie, a tym samym pozostaje on ze stroną postępowania w stosunku zależności służbowej.

Do sekretariatu X Wydziału Cywilnego wpływają wnioski kolejnych sędziów o wyłączenie ich od rozpoznania tej sprawy. Nie zostały one jeszcze rozpoznane – poinformowała rzeczniczka sądu okręgowego w Olsztynie.

reklama
ŹródłoPAP
reklama

1 KOMENTARZ

  1. Jak już to ma interes faktyczny a nie prawny i dlatego też jego wniosek zostanie oddalony. Mogę zostać sędzią w Sulęcinie, skoro Błaszkiewicz się tak żenująco dla prawnika skompromitował?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Co? Gdzie? Kiedy?

wrzesień, 2019

05WRZ(WRZ 5)16:30WARSZTATY BEADING I DZIEWIARSTWOMOK Olsztyn, Dąbrowszczaków 3Kategoria wydarzenia:Warsztaty

05WRZ(WRZ 5)17:00WARSZTATY: MALARSTWO SPONTANICZNEMOK Olsztyn, Dąbrowszczaków 3Kategoria wydarzenia:Warsztaty

12WRZ(WRZ 12)16:30WARSZTATY BEADING I DZIEWIARSTWOMOK Olsztyn, Dąbrowszczaków 3Kategoria wydarzenia:Warsztaty

12WRZ(WRZ 12)17:00WARSZTATY: MALARSTWO SPONTANICZNEMOK Olsztyn, Dąbrowszczaków 3Kategoria wydarzenia:Warsztaty

18WRZ12:00Darmowe sesje TRE (Tension & Trauma Releasing Exercises)Joga Centrum Olsztyn, ul. Mickiewicza 31/1

18WRZ17:00Wykład: Sztuka kobiet. Historia Aliny ŚlesińskiejBWA Olsztyn, Al. Marszałka J. Piłsudskiego 38

18WRZ18:30Tango argentyńskie - kurs od podstawSzkoła Podstawowa nr 18 im. Orła Białego w Olsztynie, Zytnia 71

18WRZ19:45Zajęcia jogi dla początkującychJustyna Cilulko-Dołęga - joga i rozwój

19WRZ(WRZ 19)17:00Babski Świat w Beretta PUBBeretta Pub, Kołłątaja 22

19WRZ18:00Wernisaż: Elwira Iwaszczyszyn "Czas wytchnienia"BWA Olsztyn, Al. Marszałka J. Piłsudskiego 38

reklama

Konkurs

Warte uwagi

ALICJA – Najlepsza szkoła francuskiego w Olsztynie

Jesteśmy jedyną szkołą w Olsztynie specjalizującą się wyłącznie w nauce języka francuskiego. Uważamy, że doświadczenie to klucz do sukcesu. Wiemy co mówimy, ponieważ uczymy już...

Teatr Olsztyn. „Weekend z R.” – mistrzowska farsa Robina Hawdona pełna znakomitych kreacji!

Londyn. Lata dwudzieste. Clarice i Roger to małżeństwo szczęśliwe, spełnione, odnoszące sukcesy na każdej płaszczyźnie. Rozumieją się bez słów, nie widzą świata poza sobą....

Akcja „Powrót do szkoły” z SL Computer. Olsztyński sklep komputerowy przygotował ciekawą ofertę

Zeszyt i piórnik? Pewnie, wciąż są ważne! Jeszcze więcej w kwestiach nauki zależy dziś jednak od dobrego komputera, monitora czy drukarki, które mogą się...

RABATOL.PL

X