Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama
piątek, 20 Wrzesień, 2019
5 C
Olsztyn

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Warte uwagi

Legalna marihuana? Wywiad z właścicielem olsztyńskiego sklepu z konopiami CBD

Konopne Chmury to sklep internetowy, który działa na terenie Olsztyna sprzedając susz konopny z substancją CBD. W przeciwieństwie do THC, CBD nie jest substancją...

Akcja „Powrót do szkoły” z SL Computer. Olsztyński sklep komputerowy przygotował ciekawą ofertę

Zeszyt i piórnik? Pewnie, wciąż są ważne! Jeszcze więcej w kwestiach nauki zależy dziś jednak od dobrego komputera, monitora czy drukarki, które mogą się...

ALICJA – Najlepsza szkoła francuskiego w Olsztynie

Jesteśmy jedyną szkołą w Olsztynie specjalizującą się wyłącznie w nauce języka francuskiego. Uważamy, że doświadczenie to klucz do sukcesu. Wiemy co mówimy, ponieważ uczymy już...

wrzesień, 2019

20WRZ16:0019:00Protest Tysięcy Miast - Olsztyn | Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Pokaż więcej wydarzeń

Dziewięć samorządów podpisało umowy na dofinansowanie linii autobusowych

reklama

Dziewięć samorządów z Warmii i Mazur podpisało w czwartek umowy na dofinansowanie odtworzenia linii autobusowych. Kwota dotacji z budżetu państwa to prawie 300 tys. zł. Samorządowcy chcą uruchomić 37 nowych linii w regionie.

Podpisujący z przedstawicielami samorządów umowy wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki poinformował, że z funduszu autobusowego dofinansowanych zostanie dziesięć wniosków od dziewięciu organizatorów przewozów.

„Odtworzenie linii autobusowych z punktu widzenia społecznego i dostępności mieszkańców do większych ośrodków jest ważne. Chodzi o łatwiejszy dostęp do centrów gmin i powiatów. Z powodów ekonomicznych w poprzednich latach linie nierentowne były likwidowane. Dziś chcemy te miejsca przywrócić do aktywności społecznej” – podkreślił wojewoda. Wskazał, że to zadanie jest możliwe dzięki współpracy administracji rządowej, samorządowej i przewoźników.

reklama

Obecnie odtwarzane trasy połączeń autobusowych mają liczyć w sumie 1200 kilometrów. „Wielu mieszkańców będzie mogło skorzystać z połączeń i dojechać do ośrodka zdrowia, szkoły, na zakupy, wszędzie tam, gdzie tętni życie społeczne” – dodał.

Chojecki ma nadzieję, że kolejne edycje programu będą cieszyć się jeszcze większym zainteresowaniem.

Burmistrz miasta i gminy Lidzbark Welski Maciej Sitarek powiedział, że samorząd złożył wniosek na odtworzenie jednej pilotażowej linii. Ma ona połączyć miasto Lidzbark z Dłutowem i innymi niedużymi miejscowościami. Autobusy będą kursować dwa razy dziennie na trasie liczącej 22 kilometry.

„Czasu było mało, by uruchomić kolejne linie. Zakładamy, że jeśli zainteresowanie mieszkańców będzie duże (…), to od nowego roku samorząd będzie się starał o uruchomienie linii w kolejnych miejscowościach”- podkreślił. Dodał, że będzie to uzupełnienie istniejącej siatki połączeń autobusowych na terenie miasta i gminy.

Wójt Dywit Daniel Zadworny chciałby uruchomić trzy linie w mniej zaludnionych częściach gminy. „W gminie Dywity mamy transport zorganizowany dwutorowo. Miejscowości, które są bliższe Olsztynowi, takie jak Dywity czy Kieźliny, są obsługiwane przez olsztyńską komunikację miejską. Gmina Dywity rozlicza się za połączenia autobusowe z gminą Olsztyn” – wyjaśnił.

Jak dodał, mniejsze miejscowości w północnej części gminy, takie jak Frączki, Tuławki, Bukwałd czy Barkweda, wymagają także zorganizowania transportu autobusowego.

Wskazał, że gmina kupiła 14-osobowe autobusy i w ramach negocjacji chce wyłonić operatora, który w oparciu także o własny tabor będzie dowoził mieszkańców. Dzięki wsparciu rządowemu będzie można łatwiej uruchomić połączenia i je rozliczyć” – dodał wójt.

W czwartek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował, że od 1 września pojawi się w całej Polsce prawie 1400 linii autobusowych.

Z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej dofinansowywane będzie przywracanie lokalnych połączeń autobusowych. Dofinansowanie ma dotyczyć linii komunikacyjnych niefunkcjonujących od co najmniej trzech miesięcy przed wejściem w życie ustawy i na które umowa o świadczenie usług dotyczących publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po jej wejściu w życie. Fundusz ma przywrócić połączenia autobusowe, które zostały zlikwidowane z powodu deficytu, kiedy przychody z biletów były niższe niż koszty utrzymywania tych linii.

Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej jest państwowym funduszem celowym, którego dysponentem jest minister do spraw transportu. Obsługę Funduszu na zasadach określonych w umowie z jego dysponentem będzie prowadził Bank Gospodarstwa Krajowego.

reklama
ŹródłoPAP
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Co? Gdzie? Kiedy?

wrzesień, 2019

05WRZ(WRZ 5)16:30WARSZTATY BEADING I DZIEWIARSTWOMOK Olsztyn, Dąbrowszczaków 3Kategoria wydarzenia:Warsztaty

05WRZ(WRZ 5)17:00WARSZTATY: MALARSTWO SPONTANICZNEMOK Olsztyn, Dąbrowszczaków 3Kategoria wydarzenia:Warsztaty

12WRZ(WRZ 12)16:30WARSZTATY BEADING I DZIEWIARSTWOMOK Olsztyn, Dąbrowszczaków 3Kategoria wydarzenia:Warsztaty

12WRZ(WRZ 12)17:00WARSZTATY: MALARSTWO SPONTANICZNEMOK Olsztyn, Dąbrowszczaków 3Kategoria wydarzenia:Warsztaty

20WRZ11:30SprzątaMY - posprzątajmy razem lasyNadleśnictwo Kudypy, Lasy Państwowe, Kudypy 4

20WRZ16:00Plenergia 2019 -plener malarski i rozwojowyDom Rozwoju Olsztyn, Pileckiego 2

20WRZ16:00Protest Tysięcy Miast - Olsztyn | Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

21WRZ03:00ULTRA Mazury 2019ULTRA Mazury, Spacerowa 2

21WRZ09:00Warsztaty pisania ikona dla osób początkujcychOlsztyn

21WRZ09:00Warmińsko-Mazurski Rajd Motocykli Zabytkowych - Odcinek VOlsztyn

reklama

Konkurs

Warte uwagi

ALICJA – Najlepsza szkoła francuskiego w Olsztynie

Jesteśmy jedyną szkołą w Olsztynie specjalizującą się wyłącznie w nauce języka francuskiego. Uważamy, że doświadczenie to klucz do sukcesu. Wiemy co mówimy, ponieważ uczymy już...

Teatr Olsztyn. „Weekend z R.” – mistrzowska farsa Robina Hawdona pełna znakomitych kreacji!

Londyn. Lata dwudzieste. Clarice i Roger to małżeństwo szczęśliwe, spełnione, odnoszące sukcesy na każdej płaszczyźnie. Rozumieją się bez słów, nie widzą świata poza sobą....

Akcja „Powrót do szkoły” z SL Computer. Olsztyński sklep komputerowy przygotował ciekawą ofertę

Zeszyt i piórnik? Pewnie, wciąż są ważne! Jeszcze więcej w kwestiach nauki zależy dziś jednak od dobrego komputera, monitora czy drukarki, które mogą się...

RABATOL.PL

X