-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ponad 6 mln zł na projekty w budżecie obywatelskim

WiadomościPonad 6 mln zł na projekty w budżecie obywatelskim

Do 4 września można zgłaszać propozycje miejskich i osiedlowych projektów, na które zagłosują mieszkańcy w siódmej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego (OBO). Jak podał urząd miasta, do wykorzystania będzie 6,4 mln zł.

reklama

Zgłoszenia projektów do OBO będą przyjmowane do 4 września, ale magistrat zachęca, żeby zrobić to jak najwcześniej. Lista zweryfikowanych pod względem formalnym i merytorycznym projektów, na które będą mogli głosować mieszkańcy, zostanie ogłoszona 30 września. Głosowanie potrwa od 1 do 15 października. Ogłoszenie wyników nastąpi 5 listopada. Wybrane do sfinansowania przedsięwzięcia zostaną zrealizowane w przyszłym roku.

W siódmej edycji OBO można zgłaszać projekty miejskie i osiedlowe. W obu przypadkach mogą to być pomysły inwestycji (tzw. projekty twarde) lub działań związanych z organizacją festynów, festiwali czy imprez sportowych (tzw. projekty miękkie). Do złożenia wniosku osiedlowego wystarczy podpis jednej osoby, w przypadku projektów miejskich wymagane są podpisy 50 mieszkańców.

reklama

Maksymalna kwota przewidziana na realizację projektu miejskiego to pół miliona zł (tzw. miękki – 50 tys. zł). Po raz pierwszy zróżnicowano limity dla projektów osiedlowych. Uzależniono je od liczby mieszkańców. Na przykład na Jarotach będzie to prawie 300 tys. zł, a na osiedlach Kormoran i Podleśna maksymalnie powyżej 200 tys. zł (tzw. miękki – 25 tys. zł).

Na realizację wszystkich projektów zarezerwowano rekordową kwotę 6,4 mln zł. Ma to związek z ustawą z 11 stycznia 2018 r., która określiła m.in., że w miastach na prawach powiatu budżet obywatelski będzie obowiązkowy i ma wynosić co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy.

reklama

Olsztyński Budżet Obywatelski funkcjonuje od sześciu lat. W ubiegłorocznym głosowaniu olsztynianie oddali ponad 41 tys. głosów. Do wyboru mieli 111 przedsięwzięć, a na realizację zwycięskich pomysłów przeznaczono 3,73 mln zł. Finansowanie otrzymały cztery tzw. projekty zintegrowane, czyli dotyczące więcej niż jednego osiedla, oraz 23 mniejsze projekty osiedlowe. We wcześniejszych edycjach OBO zrealizowano łącznie 145 projektów o wartości ok. 13 mln zł.

Idea tzw. budżetu partycypacyjnego polega na zwiększeniu wpływu obywateli na wykorzystanie miejskich finansów. Ma to podnieść zaufanie lokalnych społeczności do działań podejmowanych przez władze gmin.

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne