fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

piątek, 29 maja, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Błaszczak i Mosbacher na wojskowym pikniku w Giżycku


Masz dla nas zdjęcie albo informację? Wyślij na [email protected] lub FB m.me/twojkurierolsztyn

Szef MON Mariusz Błaszczak i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podczas pikniku wojskowego w Giżycku podkreślali, że współpraca Polski i USA jest wzorowa. Szef MON przekazał kompanijny moduł ogniowy złożony z moździerzy Rak i wozów towarzyszących 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej.

Piknik wojskowy w Giżycku rozpoczął się w poniedziałek od przekazania przez szefa MON Mariusza Błaszczaka kompanijnego modułu ogniowego złożonego z moździerzy Rak i wozów towarzyszących 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. Obsługa moździerza liczy 4 osoby. Moździerz samobieżny Rak kalibru 120 milimetrów na podwoziu KTO Rosomak, zaprojektowano w Centrum Produkcji Wojskowej Huty Stalowa Wola. Ma układ automatycznego ładowania i jest w stanie prowadzić celny ogień na odległość od 8 do 12 km. Dostawy „Raków” dla Sił Zbrojnych RP są realizowane jako wynik umowy zawartej w 2016 r. opiewającej na ponad 968 mln zł.

Minister Błaszczak podkreślił w Giżycku, że w funkcjonowaniu armii ważne są dla niego trzy elementy: jej liczebność, wyposażenie i współpraca z sojusznikami, zwłaszcza z wojskiem USA. „Wojsko Polskie musi być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Przykładem tego najnowocześniejszego sprzętu są moździerze samobieżne Rak razem z wozami dowodzenia, które miałem zaszczyt przekazać” – powiedział Błaszczak. W innej części przemówienia wskazał, że powołał 18. Dywizję Zmechanizowaną, a także zawarł kontrakty ze stroną amerykańską na zestawy obrony powietrznej Patriot oraz artylerii rakietowej HIMARS.

Dodał, że trwają negocjacje w sprawie zakupu przez Polskę wielozadaniowych samolotów bojowych F-35. „To będzie zmiana jakościowa polskiej armii” – zapewnił Błaszczak.

Jak wyjaśniał zwiększeniu liczebności armii służy kampania rekrutacyjna „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, prowadzona także w poniedziałek na pikniku wojskowym w Giżycku. Podkreślał, że modernizacja techniczna armii i jak najmocniejsze osadzenie w strukturach NATO, a szczególnie zacieśnianie relacji ze Stanami Zjednoczonymi leży w priorytetach MON.

„Bezpieczeństwo jest priorytetem w działaniach rządu, a moja misja jako szefa MON skoncentrowana jest na tym, by zapewnić bezpieczeństwo Polsce i Polakom” – mówił Błaszczak.

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher zapewniła, że Polska i USA są „liderami pokoju na świecie”. „Cieszę się, że widzę amerykańskich żołnierzy stojących ramię w ramię z polskimi żołnierzami. Pokazuje to naszą współpracę. Przeszliśmy w naszej historii naprawdę wiele i nasze więzy będą dalej trwać” – oświadczyła. Dodała, że w zeszłym tygodniu USA świętowały 243 rocznicę niepodległości. „Tak, jak wiele lat temu Polska pomogła Stanom Zjednoczonym, tak teraz Stany Zjednoczone są zaangażowane w rozwój demokratycznej Polski” – mówiła ambasador Mosbacher.

Przypominała też, że w minionym miesiącu prezydenci Polski i USA podpisali deklarację dotyczącą zwiększania rotacyjnej obecności wojsk amerykańskich w Polsce o tysiąc żołnierzy. „Planowane jest również rozmieszczenie w Polsce amerykańskich sił powietrznych ze zdolnościami wywiadowczymi, jak również zwiększenie zdolności obronnych” – dodała.

Jak stwierdziła Mosbacher, Polska i Stany Zjednoczone są liderami, jeżeli chodzi o gwarantowanie pokoju w Europie. Przypominała, że bardzo jasno mówił o tym Donald Trump podczas konferencji z Andrzejem Dudą.

Na zakończenie wystąpienia Mosbacher podziękowała Polakom za to, że została w Polsce bardzo ciepło przyjęta, przez co „czuje się tu jak w domu”. Publiczność nagrodziła ją za to brawami. Mosbacher dziękowała też osobiście Błaszczakowi za „współpracę ze wspaniałym polskim rządem”. „Razem jesteśmy silniejsi” – mówiła ambasador.

W pikniku wojskowym w Giżycku uczestniczył wojewoda warmińsko-mazurski i samorządowcy z Mazur. Można było oglądać m.in. transporter opancerzony Rosomak, czołg Leopard i PT-91 Twardy, armatohaubice Krab, moździerze Rak i przeciwlotnicze zestawy rakietowe POPRAD. Prezentowano też amerykański, gąsienicowy bojowy wóz piechoty Bradley, czołg Abrams, brytyjski pojazd rozpoznawczy Jackal.

Piknik wojskowy w Giżycku odbywał się przy kapryśnej pogodzie, na zmianę lał ulewny deszcz lub ostro świeciło słońce. Żołnierze z czołgów i wozów bojowych, które można było oglądać pilnowali, by nikt się nie poślizgnął na mokrych blachach.

ŹródłoPAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Warte uwagi

W Olsztynie powstaje niesamowite osiedle. To będą pierwsze tak prośrodowiskowe mieszkania

Coraz więcej ekologicznych rozwiązań w olsztyńskim budownictwie mieszkaniowym. Nowe pro ekologiczne osiedle znanego dewelopera już w sprzedaży. Nasze miasto, rozbudowuje się, powstają nowoczesne osiedla mieszkaniowe...

Zamieszkaj w Olsztynie

Wszystkich ludzi łączy pragnienie, żeby dobrze im się żyło w miejscu zamieszkania. Stolica województwa warmińsko-mazurskiego znakomicie odpowiada takim wymaganiom. Naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wraz...

Innowacyjna automatyczna kurtyna dezynfekująca stanęła w Szpitalu Wojewódzki w Olsztynie

Pochodząca z Olsztyna spółka JCP Medica, jako pierwsza w Polsce, opracowała innowacyjny i skuteczny sposób dezynfekcji ludzi – automatyczną kurtynę dezynfekującą. Produkt można zastosować...

Konkurs