Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama
piątek, 20 Wrzesień, 2019
8 C
Olsztyn

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Warte uwagi

Akcja „Powrót do szkoły” z SL Computer. Olsztyński sklep komputerowy przygotował ciekawą ofertę

Zeszyt i piórnik? Pewnie, wciąż są ważne! Jeszcze więcej w kwestiach nauki zależy dziś jednak od dobrego komputera, monitora czy drukarki, które mogą się...

ALICJA – Najlepsza szkoła francuskiego w Olsztynie

Jesteśmy jedyną szkołą w Olsztynie specjalizującą się wyłącznie w nauce języka francuskiego. Uważamy, że doświadczenie to klucz do sukcesu. Wiemy co mówimy, ponieważ uczymy już...

Legalna marihuana? Wywiad z właścicielem olsztyńskiego sklepu z konopiami CBD

Konopne Chmury to sklep internetowy, który działa na terenie Olsztyna sprzedając susz konopny z substancją CBD. W przeciwieństwie do THC, CBD nie jest substancją...

wrzesień, 2019

25WRZ18:3019:45Tango argentyńskie - kurs od podstawSzkoła Podstawowa nr 18 im. Orła Białego w Olsztynie, Zytnia 71

Pokaż więcej wydarzeń

Błaszczak i Mosbacher na wojskowym pikniku w Giżycku

reklama

Szef MON Mariusz Błaszczak i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podczas pikniku wojskowego w Giżycku podkreślali, że współpraca Polski i USA jest wzorowa. Szef MON przekazał kompanijny moduł ogniowy złożony z moździerzy Rak i wozów towarzyszących 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej.

Piknik wojskowy w Giżycku rozpoczął się w poniedziałek od przekazania przez szefa MON Mariusza Błaszczaka kompanijnego modułu ogniowego złożonego z moździerzy Rak i wozów towarzyszących 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. Obsługa moździerza liczy 4 osoby. Moździerz samobieżny Rak kalibru 120 milimetrów na podwoziu KTO Rosomak, zaprojektowano w Centrum Produkcji Wojskowej Huty Stalowa Wola. Ma układ automatycznego ładowania i jest w stanie prowadzić celny ogień na odległość od 8 do 12 km. Dostawy „Raków” dla Sił Zbrojnych RP są realizowane jako wynik umowy zawartej w 2016 r. opiewającej na ponad 968 mln zł.

Minister Błaszczak podkreślił w Giżycku, że w funkcjonowaniu armii ważne są dla niego trzy elementy: jej liczebność, wyposażenie i współpraca z sojusznikami, zwłaszcza z wojskiem USA. „Wojsko Polskie musi być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Przykładem tego najnowocześniejszego sprzętu są moździerze samobieżne Rak razem z wozami dowodzenia, które miałem zaszczyt przekazać” – powiedział Błaszczak. W innej części przemówienia wskazał, że powołał 18. Dywizję Zmechanizowaną, a także zawarł kontrakty ze stroną amerykańską na zestawy obrony powietrznej Patriot oraz artylerii rakietowej HIMARS.

reklama

Dodał, że trwają negocjacje w sprawie zakupu przez Polskę wielozadaniowych samolotów bojowych F-35. „To będzie zmiana jakościowa polskiej armii” – zapewnił Błaszczak.

Jak wyjaśniał zwiększeniu liczebności armii służy kampania rekrutacyjna „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, prowadzona także w poniedziałek na pikniku wojskowym w Giżycku. Podkreślał, że modernizacja techniczna armii i jak najmocniejsze osadzenie w strukturach NATO, a szczególnie zacieśnianie relacji ze Stanami Zjednoczonymi leży w priorytetach MON.

„Bezpieczeństwo jest priorytetem w działaniach rządu, a moja misja jako szefa MON skoncentrowana jest na tym, by zapewnić bezpieczeństwo Polsce i Polakom” – mówił Błaszczak.

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher zapewniła, że Polska i USA są „liderami pokoju na świecie”. „Cieszę się, że widzę amerykańskich żołnierzy stojących ramię w ramię z polskimi żołnierzami. Pokazuje to naszą współpracę. Przeszliśmy w naszej historii naprawdę wiele i nasze więzy będą dalej trwać” – oświadczyła. Dodała, że w zeszłym tygodniu USA świętowały 243 rocznicę niepodległości. „Tak, jak wiele lat temu Polska pomogła Stanom Zjednoczonym, tak teraz Stany Zjednoczone są zaangażowane w rozwój demokratycznej Polski” – mówiła ambasador Mosbacher.

Przypominała też, że w minionym miesiącu prezydenci Polski i USA podpisali deklarację dotyczącą zwiększania rotacyjnej obecności wojsk amerykańskich w Polsce o tysiąc żołnierzy. „Planowane jest również rozmieszczenie w Polsce amerykańskich sił powietrznych ze zdolnościami wywiadowczymi, jak również zwiększenie zdolności obronnych” – dodała.

Jak stwierdziła Mosbacher, Polska i Stany Zjednoczone są liderami, jeżeli chodzi o gwarantowanie pokoju w Europie. Przypominała, że bardzo jasno mówił o tym Donald Trump podczas konferencji z Andrzejem Dudą.

Na zakończenie wystąpienia Mosbacher podziękowała Polakom za to, że została w Polsce bardzo ciepło przyjęta, przez co „czuje się tu jak w domu”. Publiczność nagrodziła ją za to brawami. Mosbacher dziękowała też osobiście Błaszczakowi za „współpracę ze wspaniałym polskim rządem”. „Razem jesteśmy silniejsi” – mówiła ambasador.

W pikniku wojskowym w Giżycku uczestniczył wojewoda warmińsko-mazurski i samorządowcy z Mazur. Można było oglądać m.in. transporter opancerzony Rosomak, czołg Leopard i PT-91 Twardy, armatohaubice Krab, moździerze Rak i przeciwlotnicze zestawy rakietowe POPRAD. Prezentowano też amerykański, gąsienicowy bojowy wóz piechoty Bradley, czołg Abrams, brytyjski pojazd rozpoznawczy Jackal.

Piknik wojskowy w Giżycku odbywał się przy kapryśnej pogodzie, na zmianę lał ulewny deszcz lub ostro świeciło słońce. Żołnierze z czołgów i wozów bojowych, które można było oglądać pilnowali, by nikt się nie poślizgnął na mokrych blachach.

reklama
ŹródłoPAP
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Co? Gdzie? Kiedy?

wrzesień, 2019

05WRZ(WRZ 5)16:30WARSZTATY BEADING I DZIEWIARSTWOMOK Olsztyn, Dąbrowszczaków 3Kategoria wydarzenia:Warsztaty

05WRZ(WRZ 5)17:00WARSZTATY: MALARSTWO SPONTANICZNEMOK Olsztyn, Dąbrowszczaków 3Kategoria wydarzenia:Warsztaty

12WRZ(WRZ 12)16:30WARSZTATY BEADING I DZIEWIARSTWOMOK Olsztyn, Dąbrowszczaków 3Kategoria wydarzenia:Warsztaty

12WRZ(WRZ 12)17:00WARSZTATY: MALARSTWO SPONTANICZNEMOK Olsztyn, Dąbrowszczaków 3Kategoria wydarzenia:Warsztaty

21WRZ03:00ULTRA Mazury 2019ULTRA Mazury, Spacerowa 2

21WRZ09:00Warsztaty pisania ikona dla osób początkujcychOlsztyn

21WRZ09:00Warmińsko-Mazurski Rajd Motocykli Zabytkowych - Odcinek VOlsztyn

21WRZ09:00Plenergia 2019 -plener malarski i rozwojowyDom Rozwoju Olsztyn, Pileckiego 2

21WRZ(WRZ 21)10:00Ogólnopolskie Święto Sera, Olsztyn 2019Festiwal Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa - Ogólnopolskie Święto Sera, Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

21WRZ10:00Mission Deep Blue- Sprzątamy Jezioro Track! Akcja VCentrum Niezwykłych Nurkowań KROKODYLE, Dąbrowszczaków 5/1

reklama

Konkurs

Warte uwagi

ALICJA – Najlepsza szkoła francuskiego w Olsztynie

Jesteśmy jedyną szkołą w Olsztynie specjalizującą się wyłącznie w nauce języka francuskiego. Uważamy, że doświadczenie to klucz do sukcesu. Wiemy co mówimy, ponieważ uczymy już...

Teatr Olsztyn. „Weekend z R.” – mistrzowska farsa Robina Hawdona pełna znakomitych kreacji!

Londyn. Lata dwudzieste. Clarice i Roger to małżeństwo szczęśliwe, spełnione, odnoszące sukcesy na każdej płaszczyźnie. Rozumieją się bez słów, nie widzą świata poza sobą....

Akcja „Powrót do szkoły” z SL Computer. Olsztyński sklep komputerowy przygotował ciekawą ofertę

Zeszyt i piórnik? Pewnie, wciąż są ważne! Jeszcze więcej w kwestiach nauki zależy dziś jednak od dobrego komputera, monitora czy drukarki, które mogą się...

RABATOL.PL

X