5 C
Olsztyn
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama

Od 1 września w Olsztynie bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów

WiadomościOd 1 września w Olsztynie bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów

Od 1 września uczniowie szkół podstawowych w Olsztynie będą mogli korzystać z darmowej komunikacji publicznej. Warunkiem darmowych przejazdów będzie płacenie przez ich rodziców podatków w Olsztynie – zakłada uchwała podjęta przez olsztyńskich radnych.

reklama

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz poinformował, że z darmowej komunikacji publicznej będą mogły korzystać dzieci od 4 roku życia (młodsze obecnie mają zagwarantowane darmowe przejazdy) i uczniowie szkół podstawowych.

“Warunkiem skorzystania z tego rozwiązania jest to, by rodzice lub opiekunowie prawni tych dzieci mieszkali w naszym mieście i tu rozliczali tu z podatku dochodowego” – dodał Grzymowicz i przyznał, że takie rozwiązanie to “szereg korzyści społecznych oraz krok ku poprawie stanu środowiska naturalnego i jakości życia mieszkańców”. Olsztyński ratusz liczy na to, że rodzice zamiast podwozić samochodami dzieci do szkół skorzystają z komunikacji publicznej. Ma się to przełożyć także na zmniejszenie korków i łatwiejsze parkowanie.

reklama

Aby dziecko mogło skorzystać z bezpłatnej komunikacji autobusowej, czy tramwajowej należy wyrobić mu Olsztyńską Kartę Miejską. Przy uzyskiwaniu tego dokumentu rodzice będą musieli wykazać, że rozliczają podatki w Olsztynie.

Według szacunków ratusza w bezpłatne przejazdy przedszkolaków i uczniów podstawówek będą w 2019 roku kosztowały ratusz 300-400 tys. zł. “Liczymy na to, że rodzice, którzy obecnie samochodami podwożą 2 czy 3 dzieci do szkół i przedszkoli przesiądą się do komunikacji publicznej i wówczas kupią sobie bilety sieciowe. W budżecie domowym kupienie biletu tylko dla rodzica będzie znacznie tańsze niż podwożenie dzieci autem. Jeśli tak się stanie ratusz mniej dopłaci do darmowej komunikacji” – powiedział przewodniczący Rady Miasta w Olsztynie Robert Szewczyk (PO).

Grzymowicz podkreślił, że wprowadzenie bezpłatnych przejazdów to realizacja jego obietnic z ostatniej kampanii samorządowej. Postulaty takie zgłaszali też inni kandydaci na fotel prezydenta Olsztyna (m.in. Beata Bublewicz z KE i Michał Wypij ze Zjednoczonej Prawicy). Za przyjęciem uchwały o bezpłatnej komunikacji dla uczniów podstawówek głosowali wszyscy obecni na sesji radni.

reklama

Olsztynianie z zadowoleniem przyjęli uchwałę radnych o darmowej komunikacji dla maluchów i uczniów podstawówek, jednak natychmiast pojawiły się głosy o konieczności rozszerzenia tej grupy o uczniów szkół średnich. Ratusz zapowiedział, że będzie monitorował korzystanie z tej ulgi i w zależności od wyników tego monitoringu uzależni rozszerzenie grupy uprawnionej do bezpłatnych przejazdów komunikacją publiczną.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia