Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama
4.4 C
Olsztyn
piątek, 22 Listopad, 2019

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Warte uwagi

Co? Gdzie? Kiedy?

listopad, 2019

30LISOlsztyn CupHala Urania, al. Piłsudskiego 44

Od 1 września w Olsztynie bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów

reklama

Od 1 września uczniowie szkół podstawowych w Olsztynie będą mogli korzystać z darmowej komunikacji publicznej. Warunkiem darmowych przejazdów będzie płacenie przez ich rodziców podatków w Olsztynie – zakłada uchwała podjęta przez olsztyńskich radnych.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz poinformował, że z darmowej komunikacji publicznej będą mogły korzystać dzieci od 4 roku życia (młodsze obecnie mają zagwarantowane darmowe przejazdy) i uczniowie szkół podstawowych.

„Warunkiem skorzystania z tego rozwiązania jest to, by rodzice lub opiekunowie prawni tych dzieci mieszkali w naszym mieście i tu rozliczali tu z podatku dochodowego” – dodał Grzymowicz i przyznał, że takie rozwiązanie to „szereg korzyści społecznych oraz krok ku poprawie stanu środowiska naturalnego i jakości życia mieszkańców”. Olsztyński ratusz liczy na to, że rodzice zamiast podwozić samochodami dzieci do szkół skorzystają z komunikacji publicznej. Ma się to przełożyć także na zmniejszenie korków i łatwiejsze parkowanie.

reklama

Aby dziecko mogło skorzystać z bezpłatnej komunikacji autobusowej, czy tramwajowej należy wyrobić mu Olsztyńską Kartę Miejską. Przy uzyskiwaniu tego dokumentu rodzice będą musieli wykazać, że rozliczają podatki w Olsztynie.

Według szacunków ratusza w bezpłatne przejazdy przedszkolaków i uczniów podstawówek będą w 2019 roku kosztowały ratusz 300-400 tys. zł. „Liczymy na to, że rodzice, którzy obecnie samochodami podwożą 2 czy 3 dzieci do szkół i przedszkoli przesiądą się do komunikacji publicznej i wówczas kupią sobie bilety sieciowe. W budżecie domowym kupienie biletu tylko dla rodzica będzie znacznie tańsze niż podwożenie dzieci autem. Jeśli tak się stanie ratusz mniej dopłaci do darmowej komunikacji” – powiedział przewodniczący Rady Miasta w Olsztynie Robert Szewczyk (PO).

Grzymowicz podkreślił, że wprowadzenie bezpłatnych przejazdów to realizacja jego obietnic z ostatniej kampanii samorządowej. Postulaty takie zgłaszali też inni kandydaci na fotel prezydenta Olsztyna (m.in. Beata Bublewicz z KE i Michał Wypij ze Zjednoczonej Prawicy). Za przyjęciem uchwały o bezpłatnej komunikacji dla uczniów podstawówek głosowali wszyscy obecni na sesji radni.

Olsztynianie z zadowoleniem przyjęli uchwałę radnych o darmowej komunikacji dla maluchów i uczniów podstawówek, jednak natychmiast pojawiły się głosy o konieczności rozszerzenia tej grupy o uczniów szkół średnich. Ratusz zapowiedział, że będzie monitorował korzystanie z tej ulgi i w zależności od wyników tego monitoringu uzależni rozszerzenie grupy uprawnionej do bezpłatnych przejazdów komunikacją publiczną.

reklama
ŹródłoPAP
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

Konkurs

Warte uwagi

Gala MMA wraca do Olsztyna! Hala Urania już 13 grudnia

Już 13 grudnia, o godzinie 19, w Hali Uranii odbędzie się 26 edycja gali MMA Celtic Gladiator. Po rocznej przerwie, gladiatorzy powracają do Olsztyna. Celtic...

Nowy (Jack) Pub na olsztyńskiej Starówce. Będzie nie tylko trunkowo, ale też smacznie!

Już od 15 listopada bywalcy olsztyńskiej starówki będą mieli kolejną miejscówkę, w której będą mogli spędzić czas przy dobrym jedzeniu i jeszcze lepszych trunkach....

JASAMtozrobię! Olsztyński market budowlany w niezwykły sposób chce dotrzeć do klientów

Sieć marketów budowlanych JASAM wychodzi z szalenie ciekawą inicjatywą i uruchamia swój kanał na YouTube! Debiutancki cykl "JASAMtozrobię", skupia się wokół pomocy instruktażowej przy...

RABATOL.PL

X