fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

piątek, 10 lipca, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Od 1 września w Olsztynie bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów

Od 1 września uczniowie szkół podstawowych w Olsztynie będą mogli korzystać z darmowej komunikacji publicznej. Warunkiem darmowych przejazdów będzie płacenie przez ich rodziców podatków w Olsztynie – zakłada uchwała podjęta przez olsztyńskich radnych.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz poinformował, że z darmowej komunikacji publicznej będą mogły korzystać dzieci od 4 roku życia (młodsze obecnie mają zagwarantowane darmowe przejazdy) i uczniowie szkół podstawowych.

„Warunkiem skorzystania z tego rozwiązania jest to, by rodzice lub opiekunowie prawni tych dzieci mieszkali w naszym mieście i tu rozliczali tu z podatku dochodowego” – dodał Grzymowicz i przyznał, że takie rozwiązanie to „szereg korzyści społecznych oraz krok ku poprawie stanu środowiska naturalnego i jakości życia mieszkańców”. Olsztyński ratusz liczy na to, że rodzice zamiast podwozić samochodami dzieci do szkół skorzystają z komunikacji publicznej. Ma się to przełożyć także na zmniejszenie korków i łatwiejsze parkowanie.

Aby dziecko mogło skorzystać z bezpłatnej komunikacji autobusowej, czy tramwajowej należy wyrobić mu Olsztyńską Kartę Miejską. Przy uzyskiwaniu tego dokumentu rodzice będą musieli wykazać, że rozliczają podatki w Olsztynie.

Według szacunków ratusza w bezpłatne przejazdy przedszkolaków i uczniów podstawówek będą w 2019 roku kosztowały ratusz 300-400 tys. zł. „Liczymy na to, że rodzice, którzy obecnie samochodami podwożą 2 czy 3 dzieci do szkół i przedszkoli przesiądą się do komunikacji publicznej i wówczas kupią sobie bilety sieciowe. W budżecie domowym kupienie biletu tylko dla rodzica będzie znacznie tańsze niż podwożenie dzieci autem. Jeśli tak się stanie ratusz mniej dopłaci do darmowej komunikacji” – powiedział przewodniczący Rady Miasta w Olsztynie Robert Szewczyk (PO).

Grzymowicz podkreślił, że wprowadzenie bezpłatnych przejazdów to realizacja jego obietnic z ostatniej kampanii samorządowej. Postulaty takie zgłaszali też inni kandydaci na fotel prezydenta Olsztyna (m.in. Beata Bublewicz z KE i Michał Wypij ze Zjednoczonej Prawicy). Za przyjęciem uchwały o bezpłatnej komunikacji dla uczniów podstawówek głosowali wszyscy obecni na sesji radni.

Olsztynianie z zadowoleniem przyjęli uchwałę radnych o darmowej komunikacji dla maluchów i uczniów podstawówek, jednak natychmiast pojawiły się głosy o konieczności rozszerzenia tej grupy o uczniów szkół średnich. Ratusz zapowiedział, że będzie monitorował korzystanie z tej ulgi i w zależności od wyników tego monitoringu uzależni rozszerzenie grupy uprawnionej do bezpłatnych przejazdów komunikacją publiczną.

ŹródłoPAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...

Kampania „nie wyjeżdżaj daleko, odkryj naszą północ” promuje turystykę na Warmii i Mazurach

Odkryj Amerykę na Warmii, piramidę na Mazurach i inne ciekawe miejsca w zasięgu kilku godzin jazdy samochodem. W kampanii „Nie wyjeżdżaj daleko, odkryj Naszą...

Już 50 000 Gości Restaurant Week! Festiwal potrwa do 5 lipca

Trwa największy w Polsce festiwal kulinarny Restaurant Week. Tak jak podczas ubiegłorocznej, rekordowej jesiennej edycji, także i teraz Goście nie zawiedli. Zainteresowanie wydarzeniem jest...