Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała we wtorek kandydaturę Piotra Rychlika na stanowisko ambasadora Polski w Finlandii. Kandydat wśród priorytetów swej misji wskazywał rozwój współpracy obu krajów w UE, Radzie Arktycznej oraz w kwestiach obronności.
Piotr Rychlik urodził się w 1984 roku w Olsztynie; jest doktorem nauk prawnych, zna język angielski i włoski.
Od 2009 roku pracuje w Departamencie Prawno-Traktatowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych; kolejno pełnił tam funkcje: attache ds. sytuacji prawnej nieruchomości dyplomatycznych na terenie Polski i poza jej granicami, sekretarz ds. prawno-międzynarodowych aspektów terroryzmu i sankcji międzynarodowych oraz wicedyrektora. Od lutego 2018 roku do chwili obecnej jest dyrektorem Departamentu Prawno-Traktatowego MSZ.
Przedstawiając swoją wizję pracy na stanowisku ambasadora RP w Helsinkach Piotr Rychlik zwrócił uwagę, że od 1 lipca Finlandia po raz trzeci w historii obejmie prezydencję w Unii Europejskiej. “Najbliższe miesiące będą więc czasem szczególnie intensywnej pracy w dla ambasady w Helsinkach” – zaznaczył.
“Chciałbym uzyskać zrozumienie strony fińskiej dla najważniejszych polskich postulatów dotyczących wieloletnich ram finansowych, w tym zapewnienia odpowiednich środków na Fundusz Spójności i Wspólną Politykę Rolną” – podkreślił kandydat. Dodał, że jest też możliwa bardzo dobra współpraca polsko-fińska w zakresie jednolitego unijnego runku oraz procesu cyfryzacji. “Inną ważną kwestią jest przygotowanie do Brexitu, niwelowanie negatywnych następstw wyjścia Wielkiej Brytanii z UE” – dodał Rychlik.
Kolejnym obszarem współpracy pomiędzy Warszawą a Helsinkami jest obronność – stwierdził kandydat. “Co prawda Finlandia nie jest członkiem NATO, ale ze względu na doświadczenia historyczne i również niestety zagrożenia współczesne, państwo to ma podobną jak Polska percepcję zagrożeń” – powiedział. Podkreślił też wagę współpracy na rzecz wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE. “Przy czym działania Unii Europejskiej i NATO powinny się uzupełniać a nie ze sobą konkurować” – zaznaczył kandydat.
Rychlik wskazywał też na potrzebę współpracy polsko-fińskiej w kwestii zagrożeń hybrydowych. Jak mówił, w maju 2017 w Helsinkach z udziałem Polski utworzono Europejskie Centrum Doskonalenia w dziedzinie zwalczania zagrożeń hybrydowych. Zadeklarował, że jako ambasador będzie wspierał “jeszcze mocniejsze zaangażowanie Polski w pracę tego centrum.
Kandydat wskazywał też na “doskonałą współpracę polsko-fińską w sprawach polarnych”. Jak mówił, Polska ma status obserwatora w Radzie Arktycznej i “status ten aktywnie wykorzystuje”. “Jesteśmy gospodarzem cyklicznych spotkań przewodnictwa każdorazowego Rady Arktycznej z państwami obserwatorami i Unią Europejską, tzw. spotkania formatu warszawskiego” – powiedział.
Rada Arktyczna została powołana w 1996 r. na podstawie Deklaracji z Ottawy. Poza stałymi członkami Rady trzynaście państw niearktycznych ma status obserwatora w Radzie. Wśród nich są m.in. Chiny, Francja, Niemcy, Polska, Wielka Brytania oraz Indie (ostatnio w 2017 r. status ten otrzymała także Szwajcaria).
Rychlik zadeklarował, że jako ambasador w Helsinkach chciałby zwiększać świadomość znaczenia Arktyki dla interesów Polski. Jak mówił, są ku temu co najmniej cztery powody: bezpieczeństwo, klimat, nauka i gospodarka. “Zmniejszanie się pokrywy lodowej w Arktyce z jednej strony jest bardzo dużym wyzwaniem dla środowiska naturalnego, z drugiej strony stwarza pewne nowe możliwości gospodarcze” – mówił. Jak dodał, “z kolei nowa infrastruktura militarna w Arktyce, to wyzwanie dla całej euroatlantyckiej infrastruktury obronnej”.
“Polska nauka dysponuje potencjałem, który z jednej strony pozwala włączyć się w dyskusje nad ochroną środowiska Arktyki, a drugiej strony szukać obszarów, gdzie możliwa jest zrównoważona działalność gospodarcza” – stwierdził.
Rychlik zapewnił, że będzie też chciał współpracować z Polonią i wspierać mieszkających w Finlandii Polaków w utrzymywaniu ich więzi z ojczyzną, a także wspierać współpracę samorządów polskich i fińskich.