1 C
Olsztyn
czwartek, 2 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Konserwacja kopuły w Domu Mendelsohna

WiadomościKonserwacja kopuły w Domu Mendelsohna

Przez kilka najbliższych tygodni Dom Mendelsohna przy ul. Zyndrama z Maszkowic będzie zamknięty dla zwiedzających. Powodem jest konserwacja kopuły w kształcie piramidy.

reklama

Dom Mendelsohna, zwany też „Bet Tahara”, to dawny żydowski dom przedpogrzebowy w Olsztynie. Budynek jest wyjątkowo cennym zabytkiem na mapie miasta, ponieważ zaprojektował go światowej sławy architekt, urodzony w przedwojennym Olsztynie (wówczas Allenstein) Erich Mendelsohn. W niepozornym z zewnątrz budynku architekt zaprojektował sklepienie jednej z sal w kształcie piramidy, a ściany i sufity zwieńczył kolorowymi, symbolicznymi malowidłami. Dziś Bet Tahara to jeden z niewielu pożydowskich zabytków w mieście. Od kilku lat regularnie odbywają się w tym miejscu imprezy kulturalne – spotkania autorskie, warsztaty plastyczne, koncerty muzyki alternatywnej i tradycyjnej.

Przez wiele lat budynek popadał w ruinę, przed 12 laty jego gruntowny remont i konserwację przeprowadziła olsztyńska Borussia. Odkryto wówczas piramidalną kopułę, ponieważ w PRL-u w budynku mieściło się Archiwum Państwowe – kopułę przerobiono wówczas na stryszek, zbudowano m.in. wtórny strop i składowano tam akta.

reklama

Jak poinformowała Ewa Romanowska z Borussi, kopuła wymaga konserwacji ponieważ przed 12 laty – gdy ją odsłonięto i odkryto jej malowidła, w budynku panowały zupełnie inne warunki, niż obecnie. „Było tam zimno, teraz budynek jest regularnie ogrzewany. Kopuła jest drewniana, więc stale o nią musimy dbać” – podkreśliła Romanowska.

Wynoszące 20 tys. zł koszty konserwacji kopuły w domu Mendelsohna pokryje olsztyński ratusz. „Mamy nadzieję, że remont potrwa najdalej do końca lipca. W tym czasie, ze względów bezpieczeństwa, nie można zwiedzać budynku” – dodała Romanowska.

reklama

Budynek Bet Tahara leży przy ul. Zyndrama z Maszkowic, niedaleko olsztyńskiej Starówki.

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne