fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

środa, 23 września, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Krzysztof Jurgiel zapowiada prace nad nowym programem dla regionów wschodniej Polski

Wiadomości Krzysztof Jurgiel zapowiada prace nad nowym programem dla regionów wschodniej Polski

Powołanie wspólnego z posłami z pięciu regionów wschodniej Polski zespołu, który będzie pracował nad nowym programem dla tych województw zapowiedział w czwartek w Białymstoku były minister rolnictwa, który zdobył mandat w PE w niedawnych wyborach, Krzysztof Jurgiel (PiS).

Jurgiel i Karol Karski z PiS zdobyli z listy tego ugrupowania mandaty europosłów w niedzielnych wyborach do PE w okręgu obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie.

Dotychczas PiS miał w tym okręgu jeden mandat. Trzeci mandat eurodeputowanego w tym okręgu zdobył w ostatnich wyborach kandydat Koalicji Europejskiej Tomasz Frankowski.

Krzysztof Jurgiel, który był „dwójką” na liście PiS za Karskim, podsumował w czwartek na konferencji prasowej w Białymstoku swoją kampanię i dziękował wyborcom.

„Udało nam się zdecydowanie w tym okręgu wygrać, co powoduje, że mamy zobowiązanie do jeszcze lepszego działania i realizacji tych spraw, które były poruszane podczas kampanii wyborczej. Pragnę podziękować też za głosy oddane na moją osobę. Myślę, że mam dobry wynik i będę pracował tak, żeby ten wynik był w przyszłości jeszcze lepszy” – mówił dziennikarzom Jurgiel.

Na Jurgiela zagłosowało 104,6 tys. wyborców; na Karskiego – jedynkę na liście PiS – europosła kończącej się kadencji, głosy oddało nieco ponad 184 tys. osób. Tomasz Frankowski z Koalicji Europejskiej uzyskał 125,8 tys. głosów.

Jurgiel mówił, że „zaczyna działać merytorycznie” i przypomniał, że oprócz programu, z którym szło do wyborów do PE Prawo i Sprawiedliwość, on będzie się chciał dodatkowo skupić i pracować nad obiecaną przez niego w kampanii „piątką” dla województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, głównie nad tematyką rolną (np. w negocjacjach nad nową wspólną polityką rolną), polityką spójności oraz nad nowym programem dla regionów wschodniej Polski.

W latach 2007-2013 województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie korzystały – oprócz swoich programów regionalnych – z dodatkowych pieniędzy z UE ze specjalnego, dedykowanego tym regionom – jako najbiedniejszym wówczas w UE – programu „Rozwój Polski Wschodniej”. W latach 2014-2020 ten program jest kontynuowany pod nazwą „Polska Wschodnia”.

„Po pierwsze powołamy z posłami, wspólnie, taki zespół programowy na terenie tych pięciu województw (…) taki zespół konsultacyjny, który będzie współpracował z zespołem parlamentarnym ds. Polski wschodniej, a także z marszałkami poszczególnych województw no i z rządem przede wszystkim, bo rząd jest wnioskodawcą tego programu” – mówił dziennikarzom Jurgiel.

Zapowiedział, że program będzie opracowywany przez władze regionów, których dotyczy. Przypomniał, że w ramach Związku Województw działa zespół ds. programu dla Polski wschodniej, a osobą koordynującą te działania jest marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. W pracach będą też współuczestniczyć samorządowcy, przedsiębiorcy i przedstawiciele innych – jak to określił – „obszarów, którzy będą objęci tym programem”.

Jurgiel poinformował, że pierwsze spotkanie tego zespołu ma się odbyć do połowy lipca, tuż po rozpoczęciu przez PE pracy, co ma nastąpić 2 lipca. Dodał, że nowy program dla wschodniej Polski powinien być przyjęty do końca 2020 r.

Przeczytaj także:

ŹródłoPAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Aktualny Mistrz Świata we fryzjerstwie zaprasza do swojego nowego salonu

Multimedalista fryzjerskich mistrzostw Polski, Europy i Świata zaprasza do swojego salonu fryzjerskiego, w którym zwykła fryzura urasta do rangi dzieła sztuki. Sukcesy Jacka Chamery wzięły...

Piątka na piątkę, czyli nowa dieta pudełkowa w Olsztynie

Proste zasady i wyjątkowo atrakcyjne ceny. A przede wszystkim: smaczne i zdrowe posiłki. Od początku tygodnia w Olsztynie i kilkunastu innych miejscowościach w regionie...

Przez koronawirusa w olsztyńskich szkołach pojawili się ludzie w skafandrach z tajemniczym urządzeniem

Weszli do szkoły ubrani w skafandry i maski. Na drzwiach wywieszono tabliczkę "Zakaz wstępu". Zdezynfekowali cały budynek przy wykorzystaniu najbardziej skutecznej metody do zabezpieczania pomieszczeń...

Przeczytaj także: