fbpx
10 C
Olsztyn
środa, 4 października, 2023
reklama
reklama

Gowin: potrzebne współdziałanie na rzecz odpowiednich nakładów na naukę

OlsztynGowin: potrzebne współdziałanie na rzecz odpowiednich nakładów na naukę

Najważniejsze zadanie na następne miesiące to wspólne działanie ministerstwa oraz środowiska akademickiego na rzecz odpowiedniego poziomu finansowania polskiej nauki i uczelni – powiedział w czwartek w Olsztynie szef resortu nauki Jarosław Gowin.

reklama

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego uczestniczył w obradach prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, które odbywają się w czwartek na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Gowin – pytany przez dziennikarzy o przebieg wdrażania tzw. Ustawy 2.0 – ocenił, że została ona dobrze przemyślana, dzięki temu, iż prace nad nią trwały blisko trzy lata. Jego zdaniem, środowisko akademickie przyjęło ją spokojnie, chociaż – jak zaznaczył – bez specjalnego entuzjazmu, jak każdą reformę.

reklama

“W tej chwili jest wdrażana też bez większych perturbacji. Najważniejsze zadanie na następne miesiące to wspólne działanie ministerstwa oraz środowiska akademickiego na rzecz odpowiedniego poziomu finansowania polskiej nauki i polskich uczelni, bo jeżeli chcemy budować innowacyjną gospodarkę i zamożne społeczeństwo, to wymaga to inwestycji w polską naukę” – podkreślił.

Studenci UWM wyremontowali ośrodek dla dzieci

Według ministra obawy towarzyszyły głównie samym pracom nad ustawą. “Natomiast, jeżeli chodzi o wdrażanie, to na razie nie ma jakichś specjalnych niepokojów w środowisku akademickim. Owszem, powstają kontrowersje w poszczególnych uczelniach przy okazji prac nad statutami, ale ustawa daje pełną autonomię uczelniom, jeżeli chodzi o kształt statutu” – powiedział.

reklama

Dodał, że ministerstwo nauki nie jest stroną w sprawie statutów. Zapewnił, że resort z życzliwością przygląda się, w jakim kierunku zmierzają poszczególne uczelnie.

“Natomiast chcę jasno powiedzieć, że ci, którzy wybiorą trwanie przy status quo po prostu stracą w konkurencji. Za parę lat zaczną od tych uczelni odwracać się studenci. Naukowcy będą spychani na margines gdzieś w procesie badań naukowych. Kuleć będzie współpraca międzynarodowa. Dlatego wierzę, że większość polskich uczelni zdecyduje się na odważne wewnętrzne zmiany” – stwierdził.

Minister ocenił, że uczelnie są w tej chwili w fazie bardzo intensywnych prac. “Liczymy jednak, że uda się wszystkie zmiany, niezbędne do wprowadzenia przed 1 października, uruchomić we wszystkich polskich uczelniach. Nie obserwujemy tutaj jakichś poważniejszych zagrożeń” – zapewnił.

Wkrótce w Olsztynie otworzy się niesamowite miejsce. To projekt edukacyjny na skalę krajową

Czwartkowa sesja prezydium KRASP odbywa się przed zaplanowanymi na piątek plenarnymi obradami KRASP, podczas których rektorzy mają rozmawiać m.in. o obecnym etapie wdrażania Ustawy 2.0 oraz finansowaniu nauki i szkolnictwa wyższego. Powołana w 1997 r. KRASP zrzesza 107 uczelni akademickich.

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce weszła w życie 1 października 2018 r. i rozpoczęła proces zmiany szkolnictwa wyższego w Polsce. Nowa ustawa, nazywana też Konstytucją dla Nauki czy Ustawą 2.0, zastąpiła cztery wcześniej istniejące: prawo o szkolnictwie wyższym, ustawę o zasadach finansowania nauki, ustawę o stopniach i tytule naukowym, a także ustawę o kredytach i pożyczkach studenckich. Jest to pierwsza od kilkunastu lat całościowa reforma szkolnictwa wyższego: wprowadza duże zmiany m.in. w działaniu uczelni, ich finansowaniu i karierze naukowej.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia
Studenci UWM wyremontowali ośrodek dla dzieci
Ogromne zainteresowanie akademikami. Ile kosztują w tym roku?
Jaroty z niższymi rachunkami? Ignacy Niemczycki ma rozwiązanie Furia Lidii Staroń. Grozi mediom? Zwierzęta w panice: nieoczekiwany skutek wojskowych ćwiczeń lotniczych Kotowski Skoczył! Zobaczcie jak wygląda prawdziwy spadochroniarz Iwona Arent w skansenie pokazuje dom matki Marcin Kotowski ma poparcie Szymona Hołowni Łukasz Michnik zażartował sobie z ministra Cieszyńskiego? Ignacy Niemczycki jest wściekły na PiS? Oto dlaczego Marcin Kotowski punktuje polityka PiS-u Łukasz Michnik pyta się ministra, czy ten zerwał mu baner Ignacy Niemczycki: ta sytuacja dotyczy wszystkich polskich rolników Po co Marcin Kotowski kandyduje do Sejmu? Marcin Kotowski Zachęca młodych do głosowania Minister Błaszczak popiera Iwonę Arent Gigantyczna wpadka kandydata PiS-u w Olsztynie Iwona Arent na spacerze z psem i kotem Marcin Kotowski punktuje ministra Cieszyńskiego Marcin Kotowski chce walczyć o przyszłość regionu Marcin Kotowski: politycy PiS-u czują się lepsi? Ignacy Niemczycki: mój filmik o S16 wzbudził wiele kontrowersji