15 C
Olsztyn
piątek, 21 czerwca, 2024
reklama

Dzień Flagi w Olsztynie

OlsztynDzień Flagi w Olsztynie

Urząd miasta zaprasza mieszkańców Olsztyna do świętowania Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. W piątek (2 maja) pod ratuszem o godzinie 12 odbędzie się uroczyste wciągnięcie flagi na maszt oraz przemówienie okolicznościowe władz samorządowych.

reklama

Specjalnie na ten dzień zostanie przygotowany ośmiokilogramowy, biało-czerwony tort, którym zostaną poczęstowani uczestnicy. Całość uświetni występ orkiestry dętej Państwowej Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Janusza Cieplińskiego. Dodatkowo na placu Jana Pawła II zostaną rozdane biało-czerwone chorągiewki oraz lody, a w godzinach wieczornych będzie można podziwiać ratusz oświetlony barwami narodowymi. Miejski Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu zadbał o obecność flag w mieście, przygotował ich łącznie około 800.
Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej jest obchodzony od 2004r. To stosunkowo młode święto początkowo miało istnieć jako Święto Orła Białego. Dzień ten nie jest jednak ustawowo wolny od pracy. Drugi maja to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Dzień flagi ustanowił Sejm 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej, którą prezydent RP podpisał 16 marca 2004 roku.
Źródłem dzisiejszych barw narodowych jest herb Królestwa Polskiego i herb Wielkiego Księstwa Litewskiego. Sejm Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. W 1919 roku kolor biały i czerwony zostały oficjalnie uznane za polskie barwy narodowe. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne.
Nieoficjalnie natomiast pierwszy raz barwy te zostały uznane za narodowe z okazji rocznicy pierwszej polskiej konstytucji – 3 maja 1792 roku. Manifestujący tego dnia mieli na sobie biało-czerwone szarfy nawiązujące do herbu Królestwa Polskiego.
Wybór daty na to święto nie jest przypadkowy, jest to dzień w którym Polakom towarzyszą refleksję o szczytnych kartach historii Polski. Termin ten podkreśla także obchody Światowego Dnia Polonii i wypełnienia wolny dzień pomiędzy świętami państwowymi. Data ta jest związana również z wydarzeniem historycznym, ponieważ drugiego maja żołnierze polscy wywiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie Siegessäule w Berlinie, co symbolizowało zakończenie działań wojennych w Europie podczas II wojny światowej.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i o symbolach narodowych, które zmieniały się na przestrzeni wieków. Obchodzone jest m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, Ukrainie, na Litwie i w Chinach.

HK

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
POLAK
28 grudnia 2014 18:57

Nareszcie nasze barwy,nasza flaga biało-czerwona ma swoje święto!Wprawdzie to tylko Dzień Flagi,ale dla mnie -i mam nadzieję ,że dla wszystkich Polaków-to ważne Święto,nawet jeżeli niektórzy jeszcze tego święta nie rozumieją.W 2004 roku ,wraz z ustanowienie Dnia Flagi, zmieniono treść Ustawy o godle,na mocy której każdy może eksponować barwy narodowe bez ograniczeń.Zniesiono tym samym kary za wywieszanie flag poza określonymi /przez władzę /dniami-jednym słowem flaga polska wróciła do Polaków.Flaga jest bezpartyjna,łączy Polaków ponad podziałami,łącząc daje siłę we wspólnym działaniu.Wykorzystajmy to i eksponujmy nasze flagi jak najczęściej,ale z należnym szacunkiem.Zaniedbana, pomięta i oplątana flaga jest niedopuszczalna-to karykatura naszego symbolu i trzeba z… Czytaj więcej »

Polecane