6 C
Olsztyn
środa, 24 kwietnia, 2024
reklama

Uwaga! Opryski lotnicze zawierające bakterie nad Olsztynem. Czy ten preparat może zaszkodzić?

NidzicaUwaga! Opryski lotnicze zawierające bakterie nad Olsztynem. Czy ten preparat może zaszkodzić?

W drugiej połowie maja planowane jest wykonanie oprysków lotniczych na terenie siedmiu nadleśnictw woj. warmińsko-mazurskiego – podała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie. Powodem jest zagrożenie drzewostanów iglastych przez brudnicę mniszkę.

reklama

Opryski mają obejmować wybrane, najbardziej zagrożone powierzchnie w siedmiu nadleśnictwach Warmii i Mazur: Nidzica, Nowe Ramuki, Jedwabno, Wielbark, Szczytno, Olsztyn i Spychowo. Zostaną również przeprowadzone w dwóch zarządzanych przez olszyńską RDLP nadleśnictwach woj. mazowieckiego: Lidzbark i Przasnysz.

Spodziewany termin przeprowadzenia tych zabiegów to 16-31 maja, ale zależy to od warunków pogodowych.

reklama

Leśnicy zapewniają, że zabieg mający ratować drzewostany iglaste przed gąsienicami motyla brudnicy mniszki “zostanie wykonany najskuteczniejszym i najmniej szkodliwym dla innych organizmów preparatem biologicznym”.

“Zastosowany środek zawiera bakterię, która działa na układ pokarmowy tych gąsienic. Jest całkowicie bezpieczny, nie ma żadnego wpływu na zdrowie innych zwierząt ani ludzi” – powiedział rzecznik RDLP w Olsztynie Adam Pietrzak.

Olsztyńska Dyrekcja Lasów poinformowała o planowanych opryskach odpowiednie związki pszczelarzy, a nadleśnictwa mają powiadomić te urzędy gminy, na których terenie przeprowadzony zostanie taki zabieg.

reklama

Masowe występowanie gąsienic brudnicy mniszki stanowi zagrożenie dla drzewostanów, głównie sosnowych. Liczebność populacji tego owada leśnicy monitorują m.in. poprzez opaski lepowe. Pozwalają one określić liczebność gąsienic oraz termin ich wylęgu i zakończenia wędrówki w korony drzew. Gąsienice wspinają się po pniach, by żerować na igłach, co osłabia drzewa i naraża je na zasiedlanie przez tzw. szkodniki wtórne.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia