15 C
Olsztyn
piątek, 12 kwietnia, 2024
reklama

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Olsztynie oficjalnie otwarty

WiadomościZakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Olsztynie oficjalnie otwarty

ZUOK to największa inwestycja w gospodarce odpadami na Warmii i Mazurach, która jest efektem współpracy 37 gmin z regionu. 

reklama

[Best_Wordpress_Gallery id=”80″ gal_title=”zuok otwarcie”]

W czwarte (22.10) przy ul. Lubelskiej w Olsztynie odbyło się oficjalne otwarcie ZUOK-u. Dofinansowany z unijnej kasy projekt „System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów” realizował Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi, będący spółką 37 gmin z naszego województwa.

reklama

Śmieci, które trafią do ZUOK-u, będą poddane biologicznemu suszeniu i mechanicznie segregowane. Z nich zostanie uzyskane bardziej przyjazne dla środowiska paliwo alternatywne (RDF), które wykorzystają później cementownie i elektrociepłownie. Odpady zbierane selektywnie będą natomiast sprzedawane recyklerom, dzięki czemu zmniejszą się koszty utylizacji przyjętych odpadów zmieszanych.

Sam zakład został wyposażony w linię technologiczną do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych o przepustowości około 95 tys. ton na rok, instalację do demontażu odpadów wielkogabarytowych, w tym demontażu odpadów sprzętu elektrycznego i elektronicznego, urządzenia do kruszenia odpadów budowlanych oraz plac do ich magazynowania. Zakład posiada również magazyn odpadów niebezpiecznych oraz linię do sortowania odpadów selektywnie zebranych o przepustowości około 16 tys. ton na rok.

W ramach projektu zrekultywowano również 8 wysypisk i wybudowano 3 stacje przeładunkowe w Medynach (gm. Lidzbark Warmiński), Polskiej  Wsi (gm. Mrągowo) i Trelkowie (gm. Szczytno). Jego całkowity koszt to około 240 milionów zł.

reklama

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Jolanta
23 października 2015 21:30

Arcady

Polecane
Ogłoszenia