12.5 C
Olsztyn
niedziela, 26 Maj, 2019
reklama

Olsztyńska Wiosna chce walczyć z pracowniczym wyzyskiem

Strona główna Wiadomości Olsztyńska Wiosna chce walczyć z pracowniczym wyzyskiem
reklama

1 maja na Placu Solidarności w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa lokalnych działaczek i działaczy Wiosny Roberta Biedronia. Z okazji Święta Pracy oraz 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej przedstawiciele partii przedstawili jej program w obszarze prawa pracy.

Monika Falej, liderka listy i kandydatka do Parlamentu Europejskiego, przybliżyła postulat Wiosny – europejskiej płacy minimalnej. Zakłada on wprowadzenie we wszystkich krajach członkowskich płacy minimalnej na poziomie od 50 do 60% średniej krajowej danego kraju.
Monika Falej: „Realizacja tego postulatu ma być gwarantem niwelowania dysproporcji między najniżej uposażonymi pracownikami a tymi, którzy zarabiają najwięcej. Jest to jeden z mechanizmów walki z wyzyskiem, równania poziomu życia i walki z ekonomicznym wykluczeniem. Konieczność wprowadzenia takich regulacji oczywiście musi mieć miejsce także w Polsce. Chcemy, aby w naszym kraju, docelowo, minimalna płaca wynosiła 60% średniej krajowej, a już od 2020 roku wzrosła do 2700 złotych brutto”.

reklama

Andrzej Poterała, rzecznik Wiosny na Warmii i Mazurach, podniósł kolejny postulat wzrostu płac w sektorze publicznym: „Przez kilka tygodni cała Polska żyła strajkiem nauczycielek i nauczycieli, wcześniej strajkowali pracownicy administracyjni sądów oraz urzędów wojewódzkich. Kolejne grupy zawodowe zapowiadają protesty. Nie może być tak, że w Polsce ludzie negocjują wysokość swoich zarobków z rządem na ulicy. Uwłaczające jest to dla tych ludzi, ale i dla polskiego państwa. Zawstydzać je powinien fakt, że jest ono niewydolne, że nie jest ono w stanie zapewnić adekwatnych warunków płacowych tym, którzy pracują na jego rzecz”.

Z kolei Łukasz Michnik, Sekretarz Zarządu Krajowego Przedwiośnia, zwrócił uwagę na brak edukacji w szkolnictwie z zakresu prawa pracy: „Proszę zauważyć, że w polskiej szkole uczy się przedsiębiorczości, gdy większość młodych ludzi trafia na rynek pracy nie jako pracodawcy, a jako pracownicy. Nie znają oni swoich praw, a są one nagminnie w Polsce łamane. Dlatego podejmujemy prace nad projektem wdrożenia edukacji o prawach pracowniczych w szkołach”.

reklama
reklama

4 KOMENTARZE

  1. To nie socjaliści to czerwona, zjadliwa komuna, która współcześnie przybiera nowe mutacje. Nowi „poprawiacze” człowieka i świata, oczywiście w imię postępu ludzkości … BTW: gdzie byli szanowni obrońcy wyzysku wcześniej, bo nie słyszałem, żeby pan Biedroń był tym tematem zainteresowany …

    • To jak określić osobę, która softliberałów bez programu gospodarczego nazywa socjalistami? Proponuję „matoł”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

zobacz również

RABATOL.PL

rekalma