12.5 C
Olsztyn
niedziela, 26 Maj, 2019
reklama

Policyjni wodniacy rozpoczęli służbę

Strona główna Wiadomości Policyjni wodniacy rozpoczęli służbę
reklama

Od majowego weekendu do końca sezonu letniego policyjni wodniacy na Warmii i Mazurach będą dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą i uprawiających sporty wodne. Funkcjonariusze patrolują akweny na łodziach motorowych. Radiowozy wyposażone są w specjalistyczny sprzęt ratowniczy.

Małgorzata Konopka z wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie powiedziała we wtorek podczas konferencji prasowej dotyczącej policyjnych działań podczas majowego weekendu, że policyjni wodniacy rozpoczęli już pełnienie służby w najpopularniejszych w sezonie miejscowościach. Są to: Giżycko, Mikołajki, Iława, Węgorzewo, Pisz, Mrągowo, Elbląg, Frombork, Ostróda, Szczytno, Olsztyn, Olecko i Ełk. Sezon żeglugowy na Warmii i Mazurach rozpoczyna się zwyczajowo 1 maja.

reklama

W ubiegłym roku policyjni wodniacy skontrolowali w sumie ponad 1,5 tysiąca kąpielisk, podjęli blisko 600 interwencji, zatrzymali 17 nietrzeźwych sterników łodzi motorowych oraz 27 osób będących pod wpływem alkoholu korzystających ze sprzętu pływającego bez napędu mechanicznego np. z kajaków czy rowerów wodnych.

W ubiegłym sezonie utonęło na Warmii i Mazurach 49 osób, z czego w lipcu i sierpniu 21. Według policji niezmienne jest to, że toną osoby w średnim wieku, głównie mężczyźni. Najczęstszymi przyczynami utonięć od wielu lat są alkohol, przecenianie swoich umiejętności oraz korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych. Tak też było podczas ubiegłorocznych wakacji. Najwięcej osób utonęło w jeziorach.

Na terenie garnizonu warmińsko-mazurskiego służbę na wodach i terenach przywodnych pełni obecnie 54 policjantów. Do służby w patrolach wodnych skierowani zostali policjanci przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz posiadający specjalistyczne uprawnienia ratowników wodnych.

„Dzięki temu funkcjonariusze są w stanie nie tylko szybko podjąć akcję ratowniczą, ale także udzielić pomocy osobie, która się topiła. Dodatkowo policyjni wodniacy systematycznie przechodzą szkolenia i ćwiczenia praktyczne, których celem jest doskonalenie i podniesienie umiejętności i bezpieczeństwa działań podejmowanych w trakcie służby oraz w sytuacjach prowadzenia akcji ratunkowych” – podkreślił rzecznik warmińsko-mazurskiej policji Krzysztof Wasyńczuk.

W tym sezonie policjanci mają do dyspozycji 34 łodzie motorowe, w tym 5 nowych jednostek. Na Zalewie Wiślanym policjanci będą pełnić służbę mając do dyspozycji łódź pełnomorską; do Pisza, Węgorzewa i Mrągowa trafiły 3 łodzie R-2 Sportis a łódka R-3 (bez kabiny) przekazana została do Szczytna. Łączna kwota zakupionych policyjnych łodzi to blisko 1,5 mln złotych.

reklama
ŹródłoPAP
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

zobacz również

RABATOL.PL

rekalma