Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie wydał raport o zawodach deficytowych i nadwyżkowych w województwie. Wynika z niego, że tylko co dziesiąty zarejestrowany bezrobotny pracował w zawodzie poszukiwanym przez pracodawców.
Raport „Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych w województwie warmińsko – mazurskim w 2013 rok” to świeży dokument, który powstał w kwietniu tego roku. Wynika z niego, że na 31 grudnia 2013 roku w województwie warmińsko-mazurskim mieliśmy 115 873 bezrobotnych. W porównaniu z końcem 2012 roku liczba bezrobotnych wzrosła o 2 650 osób (2,3%). Jak wyglądamy na tle kraju? Marnie. W tym samym czasie w Polsce liczba bezrobotnych wzrosła o 1,0%.
A jak te dane wyglądają w procentach? Stopa bezrobocia rejestrowanego na 31 grudnia 2013 roku ukształtowała się na poziomie 21,7%, (kraj 13,4%). W odniesieniu do roku poprzedniego zaobserwowano w województwie wzrost tego wskaźnika o 0,5 pkt proc., podczas gdy w kraju pozostał on na niezmienionym poziomie. Największe bezrobocie mamy w regionach przygranicznych w powiatach: elbląskim, braniewskim, lidzbarskim, bartoszyckim, kętrzyńskim, węgorzewskim.
BEZROBOCIE W POWIATACH
W dalszej części raportu Wojewódzki Urząd Pracy przedstawia listę zawodów deficytowych, nadwyżkowych i zrównoważonych. Największy problem jest z zawodami nadwyżkowymi. W zawodach nadwyżkowych w 2013 roku sklasyfikowano 130 533 osoby pozostające bez pracy, czyli 91,9% ogółu rejestrujących się bezrobotnych (wg stanu na 31 XII – 115 873 osoby). Oznacza to, że na jedną ofertę pracy przypadało ponad sześciu bezrobotnych.
ZAWODY NADWYŻKOWE – PIERWSZA 30.
Co powoduje, że większość bezrobotnych wykonuje zawody, które nie są pożądane na rynku pracy? WUP ma odpowiedź: niedostosowanie systemu kształcenia do wymagań rynku pracy. Czyli w skrócie uczymy się lub studiujemy na kierunkach po których nie znajdziemy pracy.
Z kolei na drugim biegunie WUP prezentuje listę zawodów deficytowych, gdzie więcej było ofert pracy niż zarejestrowanych bezrobotnych. To zawody, w których bez problemu powinniśmy znaleźć pracę. Niektórzy pewnie uniosą brew w zdziwieniu, bo znajdują się tam m.in. takie profesje jak pracownik call center, kolporter, czy kierownik stoiska w markecie, czy też opiekun dzieci przechodzących przez przejście. Wnioski wyciągnijcie sami.
ZAWODY DEFICYTOWE- PIERWSZA 30.
rak
Uśmiałam się 🙂 mój narzeczony pół roku szukał pracy i nie widziałam/nie widzieliśmy ogłoszeń na stanowiska „deficytowe”. Wyssane to wszystko z palca 🙂 Call center – nie dziwię się, że nikt nie chce pracować w tym „zawodzie” 😉 A co to za zawód „główny technolog”? (nadwyżkowe)… Śmiech na sali, puste krzesła 🙂 Nie wiem kogo należy obwiniać za obecny stan rzeczy, ale jeśli pozwala się na to, by uczelnie wyższe (w tym UNIWERSYTETY, w tym PAŃSTWOWE) produkowały bezrobotnych (business is a business), mamiły młodych ludzi świetlaną przyszłością po skończeniu przeróżnych kierunków i jeszcze na dodatek – ciągnęły na to kasę… Czytaj więcej »
Padłam… Kolejni ludzie oderwani od rzeczywistości. W latach 90-tych jeden z „ekspertów” zapytanych o przyczyny bezrobocia odpowiedział, że mamy za mało wykształconych ludzi. Teraz kiedy ludzie się kształcą „eksperci” odpowiadają na to samo pytanie: „…bo mamy za dużo wykształconych, ble ble, ble…”. Szkoda mi tylko tych naprawdę zdolnych ludzi, którzy kształcą się na tzw. niepożądanych kierunkach, bo później żyją z piętnem, że są „tępi”, bo skończyli kierunek, który kończy każdy. Ewenementem są PUP-y (Państwowe Urzędy Bezrobocia) w tych czasach – Pierdzistołki – Patologia – za podatki, które płaci każdy. Nie dajcie sobie nic wmówić. To że ktoś nie chce pracować… Czytaj więcej »