fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

piątek, 5 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Strażacy i samorządy otrzymały promesy zakupu samochodów ratowniczych

Wiadomości Strażacy i samorządy otrzymały promesy zakupu samochodów ratowniczych

23 samochody ratowniczo-gaśnicze mają dostać w tym roku strażacy ochotnicy z Warmii i Mazur. Promesy na dofinansowanie zakupu samochodów przekazał w środę w Olsztynie strażakom ochotnikom i samorządom lokalnym wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

„Strażacy to dziś najbardziej wielofunkcyjna służba. Czuwają nad naszym bezpieczeństwem nie tylko gasząc pożary, ale reagując także na cały szereg innych zagrożeń”– powiedział wiceminister Zieliński.

Dodał, że co czwarty wyjazd straży pożarnej to wyjazd do pożaru, bo większość interwencji strażackich wiąże się z usuwaniem skutków nawałnic, powodzi, podtopień czy wichur.

„Strażacy są ludźmi bardzo ofiarnymi zarówno zawodowi, jak i ochotnicy. W 2018 r. wyjeżdżali do 502 tys. zdarzeń, a w 2017 r. do 520 tys. Wyrażam wielkie uznanie dla wszystkich strażaków i dziękuję za to, że czuwają nad bezpieczeństwem wszystkich obywateli” – mówił Zieliński.

Jak dodał wiceminister Zieliński, aby pomoc strażaków była skuteczna, potrzebny jest sprzęt, w tym samochody ratowniczo-gaśnicze. Wskazał, że zakup sprzętu jest możliwy dzięki finansowaniu przez wiele podmiotów.

Mówił, że w tym roku planowany jest zakup 480 samochodów specjalistycznych za ok. 360 mln zł. Do tych zakupów kwotę 135 mln zł dołożą gminy, 120 mln zł – Narodowy i Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska, ponad 80 mln zł przekaże MSWiA, a pozostałą część – samorządy wojewódzkie i powiatowe oraz Lasy Państwowe.

Poseł do PE Karol Karski przypomniał, że niedawno w Parlamencie Europejskim gościli polscy strażacy, którzy gasili pożary w Szwecji.

„Polscy strażacy zyskali powszechne uznanie i szacunek, a my także jako polscy europarlamentarzyści byliśmy bardzo dumni, kiedy przedstawiciele innych państw nam gratulowali, mówili o tym, jak dobrze zorganizowana jest polska straż pożarna” – dodał.

Promesy na dofinansowanie zakupu samochodów ratowniczo -gaśniczych, jakie przekazał wiceminister Zieliński, dotyczą 23 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z warmińsko-mazurskiego. 20 z nich to jednostki z krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, a trzy jednostki są spoza systemu.

Samochody trafią do Ochotniczych Straży Pożarnych w powiatach: braniewskim, elbląskim, giżyckim, gołdapskim, iławskim, lidzbarskim, mrągowskim, nowomiejskim, oleckim, olsztyńskim, ostródzkim, piskim i węgorzewskim. Ogólna wartość zakupów to ok. 17 mln zł.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x